Zprávy | Z archivu rubriky


V Afghánistánu bylo zraněno sedm českých vojáků. Jeden z nich utrpěl středně těžká poranění, ostatní byli zraněni lehce. Všem byla na místě poskytnuta první pomoc a všichni jsou mimo ohrožení života. ČTK to oznámil generální štáb české armády. Jednadvacetičlenná česká vojenská hlídka se stala ve 12:20 místního času (09:50 SELČ) terčem útoku asi čtyři kilometry od základny Shank ve východoafghánské provincii Lógar. Češi jeli podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka v obrněných vozidlech Humvee, vybavených těžkými kulomety. Neznámí bojovníci hlídku ostřelovali protitankovými granáty a z ručních zbraní a Češi palbu opětovali. "Začali útočit v době, kdy naši komunikovali s místním obyvatelstvem. Pohybovaly se tam i místní děti. Někteří útočníci byli usmrceni nebo zraněni," řekl České televizi velitel české jednotky v Lógaru Pavel Lipka. Zranění vojáci jsou příslušníky provinčního rekonstrukčního týmu. Jednoho z nich přepravil vrtulník do americké vojenské polní nemocnice v Bagrámu, dva byli převezeni do české polní nemocnice v Kábulu a zbývající čtyři zůstali v péči lékařů na základně Shank. Ministerstvo obrany chce v příštím roce řady provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru posílit a Picek přiznal, že je "to částečně i odpověď na zvyšující se bezpečnostní incidenty v provincii Lógar". Nedomnívá se však, že by bezpečnostní incidenty byly v Lógaru na denním pořádku. Základna Shank, kde jsou dislokováni čeští vojáci, se dvakrát stala terčem útoků už minulý týden. V obou případech použili útočníci rakety. Při prvním útoku byli minulé pondělí zraněni tři čeští vojáci, následující útok ve středu se obešel bez zraněných. Letos přišli v Afghánistánu o život už dva čeští vojáci, loni zahynul jeden český voják. ČR má letos v Afghánistánu čtyři stovky vojáků. V Lógaru působí 200 příslušníků české armády, kteří chrání civilní část českého provinčního rekonstrukčního týmu. Vláda chce počet těchto vojáků příští rok zvýšit na 330. Rekonstrukční tým má na starosti například obnovu nemocnic, škol a drobných vodních děl.

Podporu přinejmenším části poslanců opoziční sociální demokracie očekává vláda při parlamentním projednávání návrhu zvýšit příští rok počty českých vojáků v zahraničních misích. Materiál, který počítá se zvýšením české vojenské přítomnosti především v Afghánistánu, kabinet ve středu schválil. Předseda ČSSD Jiří Paroubek reagoval prohlášením, že vedení sociální demokracie své poslance zaváže, aby navýšení počtů vojáků i peněz na mise nepodpořili. Podle ministerstva obrany by v roce 2009 mělo v cizině pracovat až 1386 vojáků. "Já věřím, že společná odpovědnost a kontinuita zahraniční a bezpečnostní politiky převládne nad nějakými krátkodobými politickými záměry," uvedl Topolánek. Připomněl, že v minulých letech se tehdejší levicová vláda při svém předkládání návrhů na zapojení vojáků do misí v Iráku a Afghánistánu mohla spolehnout na podporu přinejmenším části opozice. "Vláda Mirka Topolánka, tak i naši spojenci v NATO, si musí uvědomit, že možnosti našeho státního rozpočtu a prostředky na armádu a její akce jsou omezené. V situaci, kdy potřebují záchranu klíčové resorty v ČR, považuje sociální demokracie za nesmyslné navyšovat prostředky určené na zahraniční mise," uvedl šéf ČSSD Paroubek v prohlášení pro ČTK. Sociální demokracie je ale podle něj zároveň stoupencem euroatlantické spolupráce a podporuje členství země v NATO.

Lídr ODS ve volbách do zastupitelstva Ústeckého kraje, hejtman Jiří Šulc, představil pokračování kampaně, kterou uvedly plakáty s nápisem Makejte gádžové, ať se máme líp. Před několika dny se objevily na Ústecku a Mostecku. Šulc novinářům řekl, že jde o kampaň zaměřenou proti zneužívání sociálních dávek. Lídři jiných politických stran kampaň ODS odsuzují. Plakáty také prošetřuje policie. Na nově vyvěšených plakátech v Mostě a sousedním Litvínově zůstal nápis Makejte gádžové, ať se máme líp. Vedle něj jsou pak hesla: Stop zneužívání sociálních dávek, Pro peníze do práce, Pro pomoc na úřad. "Původně visel plakát i v Ústí nad Labem. Zde jej ale sundali. Vybral jsem lokality, kde se podle mě dávky zneužívají nejvíce," uvedl Šulc. Prohlásil, že kampaň není rasistická, protože není zaměřena proti žádnému etniku. Tvrdí, že směřuje proti skupině obyvatel, kteří zneužívají sociální dávky. Novinářům předložil čísla, podle kterých se ročně v Ústeckém kraji na sociálních dávkách vyplatí kolem devíti miliard korun. "Podle odborníků ze sociální oblasti je zhruba 10 až 30 procent dávek zneužíváno," dodal.

Stejný názor jako Šulc vyjádřilo i několik Romů, kteří se v Mostě u billboardu zastavili. "Není to rasismus. My, kteří pracujeme, bychom také přivítali, aby to lidé, kteří pracovat nechtějí, měli více ztížené. Vadí nám také, že se na Romy majoritní populace dívá na všechny stejně a nerozděluje," řekl Pavel Gabčo. Jaroslav Foldyna a Oldřich Bubeníček, krajští lídři ČSSD a KSČM, které jsou zastoupeny v zastupitelstvu kraje, ČTK řekli, že k podobné kampani se ODS podle nich uchyluje proto, že již nemá voličům co nabídnout.

Před budovou ministerstva vnitra demonstrovalo několik stovek členů bezpečnostních sborů z celé republiky. Policisté a hasiči tak chtěli dosáhnout zvýšení platů. Na demonstraci byli zástupci obou složek zastoupeni přibližně stejným dílem. Někteří z nich přišli i v části své uniformy. Svou nespokojenost vyjadřovali pískáním na píšťalky nebo řehtačkami. Na transparentech měli nápisy jako "My jdeme tam, odkud ostatní utíkají" nebo říkanky typu "Na požáry povodně, dobří jsme vám rozhodně, teď nám chcete snížit platy a my máme srazit paty?". Průměrný plat policistů byl v polovině letošního roku kolem 31.800 korun a do konce roku má podle ministerstva vnitra překonat 32.000 korun. Hasiči průměrně pobírají přibližně 33.000 korun a do konce roku se mají jejich platy podle úřadu přehoupnout přes 34.000. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku ve druhém čtvrtletí činila 23.182 korun. Akci, která trvala asi hodinu, svolaly Odborový svaz hasičů (OSH), Nezávislý odborový svaz policie (NOS) a Unie bezpečnostních složek. Ta sdružuje i část celníků a pracovníků vězeňské služby. Podporu jim přišli vyjádřit zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a odborového svazu Kovo. Ministerstvo vnitra ale tvrdí, že nevidí k demonstraci žádný důvod. Také policejní prezident Oldřich Martinů již dopoledne uvedl, že důvodům demonstrace nerozumí, neboť prý splnil vše, co policejním odborářům slíbil.