Zprávy | Z archivu rubriky


Kauzu bývalého poslance vládní ODS Jana Moravy bude vyšetřovat sněmovní komise. V dolní komoře to prosadila opozice i díky některým poslancům z vládních stran včetně premiéra Mirka Topolánka (ODS). Potíže má na startu objasňování stejné kauzy pracovní skupina, na jejímž vzniku se v pondělí dohodla koalice. Lidovci v ní nechtějí mít své zástupce, nominaci kvůli osobní zainteresovanosti na prošetřované kauze odmítla i poslankyně Strany zelených Olga Zubová.

Další aktér aféry s údajným získáváním kompromitujících materiálů Vlastimil Tlustý (ODS) oznámil, že kvůli údajným pomluvám souvisejícím s informacemi o jeho spojení se zavražděným kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem podal žalobu na premiéra Mirka Topolánka (ODS) a některá média. Moravova příkladu, který sněmovnu krátce po vypuknutí kauzy opustil, Tlustý následovat nehodlá, přestože ho k odhodu z klubu ODS jeho členové znovu vyzvali. V kontaktu s lidmi okolo Mrázka byl vedle Tlustého v minulosti i nynější ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Podle ČSSD by měl kvůli tomu podat demisi.

Morava měl podle televizní reportáže shromažďovat kompromitující materiály na své kolegy. Tlustý nechal vyrobit své intimní fotografie jako "návnadu". Morava se také nechal fotografovat s dcerou Zubové. Snímky chtěl podle reportáže použít k zastrašování političky. Nejen tuto aféru by měla vyšetřovat sněmovní vyšetřovací komise. Podle zadání by měla objasňovat také zásahy do soukromého a rodinného života některých lidí, které měly za cíl vyvíjet nátlak na poslance. Výsledky své práce by komise měla předložit do konce června příštího roku. Ve dvanáctičlenné komisi komisi budou mít po čtyřech zástupcích ODS a ČSSD. Komunisté budou mít dva členy, KDU-ČSL a zelení po jednom. Sněmovna v minulosti zřídila několik vyšetřovacích komisí. Výsledky jejich činnosti jsou ale sporné. I mezi poslanci je častý názor, že komise stejně nikdy nic nevyšetří a případ jen zpolitizují.