Zprávy | Z archivu rubriky


Ministři vnitra Česka a sousední německé spolkové země Saska se v Drážďanech shodli, že po skončení hraničních kontrol osob a vozidel v závěru letošního roku by se neměla omezit policejní přítomnost v hraničních regionech. Ministr Ivan Langer ujistil saského ministra Albrechta Buttola, že ČR podnikne všechno, aby byla připravena na otevření takzvaného schengenského prostoru bez hraničních kontrol, aby lidé na obou stranách měli pocit bezpečí a aby se rozptýlily obavy německé strany. "Naším zájmem je, aby tento prostor byl bezpečný," řekl Langer ČTK. Saského ministra informoval, že po skončení kontrol budou složky české hraniční policie převedeny do působnosti krajských správ a policisté prakticky zůstanou na místě. Také Buttolo po jednání televizní stanici MDR řekl, že hustota policistů se nesmí po pádu kontrol omezit. Sasko si zároveň přeje, aby se upravily možnosti přeshraničního výsadku například u záchranných sil.

Langer a Buttolo se setkali v saské metropoli u příležitosti neformální schůzky ministrů vnitra a spravedlnosti zemí EU. Česká strana se snaží rozptýlit obavy, které minulý měsíc vznesly sousední Sasko a Bavorsko poté, co ministři vnitra EU rozhodli ukončit od začátku roku 2008 kontroly osob a aut na hranicích starých a nových členských zemí společenství. Ivan Langer chce brzy vysvětlit stanovisko české strany také bavorskému ministru vnitra Güntheru Becksteinovi.

Česká republika výrazně ustoupila Evropské unii, když se koncem loňského roku snažila získat dotace pro čtyři vodohospodářské projekty. Původně hrozilo, že Češi zhruba o 1,7 miliardy korun přijdou, ale peníze se nakonec podařilo získat. Dosud však zůstávalo utajeno, že to bylo za cenu několika velkých ústupků, o jejichž existenci se ČTK dozvěděla od důvěryhodných zdrojů a má je k dispozici i v písemné podobě. Od Nového roku mělo o přidělování dotací EU pro vodohospodářské projekty rozhodovat ministerstvo životního prostředí. Češi si tak slibovali, že padnou výhrady Evropské komise, která ČR nechtěla peníze na některé projekty přidělovat kvůli údajně vadným smlouvám mezi městy a provozovateli vodohospodářské infrastruktury.

Ústupek z české strany, který podle informací ČTK učinil přímo bývalý ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič, však vrací EK do hry. Česká strana totiž umožnila vznik takzvaného řídicího výboru, kde budou zástupci komise zastoupeni a znovu budou mít kontrolu na vodohospodářskými projekty. Na základě českého ústupku komise navíc do Operačního programu životního prostředí prosadila klauzuli, že EU bude financovat ve vodohospodářském sektoru jenom projekty, u kterých se uskuteční nové výběrové řízení na provozovatele. Výbor by navíc měl vytvořit jakousi modelovou smlouvu, podle níž by se dohody mezi městy a provozovateli uzavíraly.