Zprávy | Z archivu rubriky


V Jincích na Příbramsku se v sobotu sešli odpůrci americké radarové základny, která má stát ve vojenském újezdu Brdy. Na náměstí v městysi, který leží na jeho východním okraji, se podle odhadu koordinátora akce Jana Bednáře sešlo kolem 300 lidí. Zastánce radarové základny mezi nimi vidět ani slyšet nebylo až na jednoho muže, který přišel na shromáždění s americkou vlajkou. Někteří z účastníků drželi transparenty s nápisy "Ne základnám v ČR", "Ne válce", "Ne imperialismu". Svůj nesouhlas dávali najevo i skandováním různých hesel. Většina lidí zároveň připojila svůj podpis pod petici za vypsání referenda o základně.

Byli mezi nimi i Dana a Stanislav Šestákovi ze Sedlčan. ČTK řekli, že jim chybí konkrétní informace o radarové základně. Zkusili už i telefonní linku, kterou pro tento účel zřídil Středočeský kraj. "Dověděla jsem se lži. Třeba to, že se radar postaví v rámci Evropské unie," tvrdí Šestáková. Postrádá především informace o tom, jaký dopad by měl radar na zdraví lidí. V zahraničí se podobná zařízení staví mimo obydlená území, tady by měl stát v sousedství obcí, poznamenala. Starosta Jinců Josef Hála (KSČM) přítomným řekl, že vítá všechny aktivity, které povedou k rozvinutí celonárodní odborné diskuse k problematice radarové základny. ČTK pak řekl, že o otázce místního referenda zastupitelstvo ještě nejednalo. "Lidem chybí odborné podklady pro rozhodnutí," dodal.

Policisté v sobotu ráno zadrželi pětadvacetiletého Slováka, který je podezřelý z toho, že ohrožoval dvě ženy a držel je jako rukojmí v jednom z barů ve Vyšehradské ulici v Praze 2. Muž mimo jiné vyhrožoval, že bar vyhodí do povětří. Policisté však žádnou výbušninu nenašli. Pražská policie o tom informovala na svých internetových stránkách. Cizinec podle policie kolem 06:00 zavolal na tísňovou linku 158 a vyhrožoval, že výbušninou usmrtí dvě rukojmí. Policisté zjistili, že muž telefonuje z baru ve Vyšehradské ulici a drží nůž na krku jedné z žen. Hlídky proto ulici uzavřely a přichystaly se na zásah.

"Situace byla kritická, byla zde důvodná obava z toho, že muž své výhružky naplní," uvedla pražská policejní mluvčí Iva Knolová. Podle ní mohl jakýkoliv unáhlený krok vést ke zkratkovitému jednání pachatele. Policisté v té době také neměli informace o tom, kolik rukojmích muž má. Když muž uviděl policisty, vyšel s jednou ze zadržovaných žen ven a křičel na ně, aby okamžitě odešli. Vyhrožoval, že když ho neuposlechnou, zabije rukojmí a bar vyhodí do povětří. Cizinec vyšel ven z podniku několikrát a své výhrůžky opakoval. Kolem 06:45 z baru vyběhla mladá žena, kterou násilník zadržoval. Byla v šoku, ale neměla žádná zjevná zranění. Ujali se jí lékaři. Policisté se od ní dozvěděli, že muž zadržuje ještě barmanku. Ta o několik minut později také vyšla z baru a předala policistům vzkaz. Útočník požadoval, aby do baru přišel pouze jeden policista. Policisté se poté rozhodli proti podezřelému zakročit. Vtrhli do baru a podezřelého muže zadrželi. Žádnou výbušninu nenašli, muži bylo při dechové zkoušce naměřeno 1,6 promile alkoholu. Cizinec, kterého policisté obviní z vydírání, se poté ještě neúspěšně pokusil o útěk.