Zprávy | Z archivu rubriky


Svérázný lesník a myslivec Karel Tůma ze Slavonic na Jindřichohradecku vyrábí už 35. rok pro místní kostel betlém, na který se jezdí dívat lidé ze širého okolí. Originální je hlavně tím, že historické figurky jsou zasazené do krajiny, která je pokaždé jiná. Tvoří ji pařezy, mech a další přírodniny, jež šedesátiletý tvůrce a vášnivý sběratel samorostů vždy už od léta vyhledává v okolních lesích. Krajina pro tento betlém vychází z okolní České Kanady proslulé malebnou a zachovalou přírodou. "Zasadil jsem to do prostředí, kde žijeme. Kdybych se držel toho, jak to vypadá v Betlémě, byl by to jen samý písek a kameny," vysvětluje Tůma.

Betlém zůstane v kostele až do únorových Hromnic. Jeho základem je více než 50 pařezů různě poskládaných a zapasovaných do sebe - ovšem bez jediného hřebíku, zdůrazňuje majitel asi tisíce samorostů. "Může být zemětřesení, ale betlém nesmí spadnout," upozorňuje. Pařezy obměňuje jen tehdy, když najde v lese krásnější, například letos přinesl dva nové. Mech je samozřejmě nutné nasbírat každý rok znovu, a to už od léta. Tůma pro betlém používá mech různých odstínů, už v červenci chodí do lesa pro rašeliník a ostatní shromažďuje od září. Ví už, kam jít, kvalitní mech se prý dá najít například na velkých kamenech.

Do Slavonic přišel v roce 1970 z rodné Třešti na Jihlavsku, proslulém městě stavitelů betlémů. Sám tuto zálibu před 50 lety převzal od svého tatínka. Už si nedovede Vánoce jinak představit. "Když se staví betlém, přemýšlí se přitom o Vánocích, protože člověk to nedělá pro sebe, ale pro tu krásu, na kterou se pak chodí lidé dívat. Betlém se líbí každému," říká.

Občanští demokraté, lidovci a zelení podepíší koaliční smlouvu o vládě možná až začátkem příštího roku. Fakticky by mohla být finální podoba dohody hotova podle šéfa zelených Martina Bursíka už ve čtvrtek. Záleží podle něj na tom, kdy přijede do hlavního města ze Vsetína předseda lidovců Jiří Čunek. Podklady zelených ke konečné verzi smlouvy předal ve středu Bursík premiérovi a šéfovi ODS Mirkovi Topolánkovi.

Čunek do Prahy po Vánocích nepospíchá. "Tím, že se oddálilo jmenování vlády, nespěcháme na to, že to musí být tento týden. Podle mě už tam nejsou žádné věcné problémy," řekl Čunek ČTK. "Buď se to podepíše ještě teď mezi svátky, nebo začátkem ledna," dodal. Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř odhaduje termín spíš na příští týden. I přes nespokojenost části ODS Čunek předpokládá, že se už nebude měnit původní dohoda stranických lídrů o rozdělení křesel ve druhé Topolánkově vládě.

Mnozí členové ODS se nechtějí smířit s tím, že nejsilnější strana přenechala lidovcům ministerstva financí a pro místní rozvoj. Prezidentovi Václavu Klausovi se zase nelíbí nominace Karla Schwarzenberga, kterého zelení navrhli na ministra zahraničí. Ve středu Bursík s Topolánkem o personálních záležitostech nehovořili, i podle nich není na dohodě o obsazení ministerstev co měnit. Topolánek ke kritice ze strany prezidenta v rozhovoru pro Český rozhlas poznamenal, že svoji politickou vůli prezident vyčerpal tím, že ho jmenoval premiérem nové vlády.

Nejvíc výtek na adresu vlády a Topolánka je slyšet z pražské ODS. Místopředseda organizace Jiří Janeček o Vánocích varoval, že pokud Topolánek "včas nepřehodnotí vzniklou situaci a neobnoví jednání uvnitř strany, může docílit toho, že v hlasování o důvěře vládě ho někteří poslanci ODS nemusejí podpořit". "Žádný takový signál nemám, nikdo z pražských poslanců mi nic takového neříkal, pan Janeček není poslancem ani členem výkonné rady," řekl k Janečkově vyjádření ČTK Tluchoř. Připomněl, že výkonná rada tento měsíc odmítla dohodu s ČSSD a jednomyslně doporučila vládu s lidovci a zelenými. "Nedovedu si představit, že by někdo z poslanců kvůli jednomu či dvěma jménům nehlasoval pro vládu," tvrdí. Jde podle něj o zástupný problém: "Dělící linie se vede mezi těmi, kdo chtějí vládu s Jiřím Paroubkem, a těmi, kdo ji nechtějí. Jsem si jist, že většina ODS vládu s Paroubkem nechce," tvrdí.

Topolánek ještě před Vánocemi prohlásil, že ke svolání mimořádné výkonné rady nevidí důvod, protože má od ní jasný mandát. Navíc pražská ODS podle něj nereprezentuje celou ODS, prý spíše naopak. Rozpaky a výhrady ke složení vlády ale zazněly i z jiných regionů. Ve středu Topolánek Českému rozhlasu řekl, že pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém byl 23. prosince přítomen tříhodinovému jednání s Čunkem a Bursíkem a musel pochopit, že z personálních ambicí ustoupit nechtějí. "Ti, kteří dneska hledají záminky proto, aby s touto vládou nemuseli souhlasit, jsou ti, kteří chtějí vládu s Jiřím Paroubkem. A kongres i výkonná rada, drtivá většina členské základny a řekl bych, že i naši podporovatelé to odmítají," doplnil.

Premiér už Klausovi předal seznam ministrů, prezident ale zatím neoznámil, kdy kabinet jmenuje. Podle svého mluvčího Petra Hájka čeká na další Topolánkovy kroky. Naopak ODS v čele s Topolánkem tvrdí, že na tahu je teď Hrad.

V Česku propukly ihned po vánočních svátcích naplno zimní výprodeje a ceny sezonního zboží klesly až o 70 procent. Lidé nyní levněji pořídí nejen zimní textil či obuv, ale také hračky, sportovní potřeby a elektroniku. Prodejci si díky velkým sezonním výprodejům uvolní sklady a plochy pro nové zboží. Česká obchodní inspekce (ČOI) sleduje, zda obchodníci při výprodejích neporušují zákony. Například síť obchodů Tesco v úterý zlevnila až o 70 procent vybrané oděvy a až o polovinu některé elektrovýrobky. "Povánoční slevy začali zákazníci využívat hned po Štědrém dnu, tedy v úterý, kdy se obchody znovu otevřely," řekla ČTK Eva Williams ze společnosti Tesco Stores ČR. Mnoho lidí totiž pod vánočním stromečkem našlo finanční hotovost, kterou nyní utrácí právě za zlevněné výrobky.

Plný zákazníků byl ve středu v poledne například obchod C&A v centru Prahy. Ten po Vánocích o několik desítek procent zlevnil sezonní oblečení. Konkurenční prodejny Marks & Spencer zlevnily zboží až o 50 procent. Výprodej zahájila také síť obchodů Electro World. Prodejny s potřebami pro zahrádkáře a kutily Baumax dnes zlevnily o polovinu vánoční dekorace a osvětlení a o pětinu vybraný sortiment obkladů a dlažeb. O 20 procent levněji lze v prodejnách Baumax nakoupit tepelné konvektory a kola Olpran jsou v Baumaxu zlevněna až o 43 procent.

ČOI nyní kontroluje, zda obchodníci při výprodejích například správně vyčíslují a účtují slevy, zda nešidí zákazníky a dodržují i správné značení prodávaných výrobků. "Zatím platí běžný kontrolní režim, pokud by se ale začaly množit stížnosti zákazníků na obchodníky, tak kontroly ihned posílíme," řekla ČTK mluvčí inspekce Miloslava Fléglová. V lednu 2005 si totiž na obchodníky kvůli novoročním výprodejům stěžovalo velké množství lidí. Některé velkoprodejny tehdy nabízely v letácích zlevněné výrobky, které ale ve skutečnosti nebyly v prodeji. Kvůli velkým slevám tehdy v mnoha městech zkolabovala doprava.