Zprávy | Z archivu rubriky


ČSSD zřejmě odmítne vstup do čtyřkoaliční vlády s ODS, KDU-ČSL a Stranou zelených, jak to tento týden navrhli občanští demokraté. Tento kabinet by měl vládnout do poloviny roku 2008. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v neděli v diskusním pořadu České televize připomněl, že takovýto projekt ČSSD v uplynulých měsících několikrát odmítla. ČSSD je podle Paroubka ochotna ke vstupu do proreformní vlády s ODS a KDU-ČSL a s mandátem do druhé poloviny roku 2009.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se k tomu podle ředitele tiskového odboru vlády Martina Schmarcze vyjádří zřejmě až v pondělí, kdy má ČSSD zveřejnit konečné stanovisko. Místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer ČTK řekl, že pokud by do programu příštího kabinetu patřily stabilizace veřejných financí a zdravotnictví nebo reforma důchodového systému či policie, "pak si dokážu představit, že by mohla existovat vláda s delším mandátem než jenom dva roky". Skeptičtější je místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která "nevěří tomu, že vznikne silná proreformní vláda".

Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal věří, že ČSSD nakonec přijde s návrhem stabilního řešení vlády demokratických stran. "Nevím, jestli občané budou až tak citliví na to, jestli ta příští vláda se bude sestavovat ze tří nebo ze čtyřech partnerů. Myslím si, že jde o to, aby se vůbec nějaké řešení našlo," řekl ČTK Kasal. V opačném případě podle něj přijde na řadu "divoké řešení", tedy třetí pokus o sestavení vlády.

Paroubek uvedl, že projekt čtyřkoalice nemá pro ČSSD význam, neboť by jí neumožnil "uplatnit nějakou významnější část programu" a na úkor sociální demokracie by posílil postavení KSČM jako jediné opoziční síly. Problémem je pro něj i délka mandátu vlády. "Neumím si představit, že bychom kývli na předčasné volby za rok a půl," řekl předseda ČSSD. Jeho postoj už v pátek potvrdil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, další z vyjednávačů ČSSD. Paroubek uvedl, že ČSSD před kongresem ODS souhlasila s vytvořením vlády těchto dvou stran s lidovci do druhé poloviny roku 2009 po českém předsednictví EU. Chce jim podle svých slov v příštím týdnu nabídnout agendu proreformní vlády a debatovat o důchodové reformě, o stabilizaci zdravotnictví a veřejných financí. Paroubek připomněl, že členem takovéto vlády by osobně nebyl, zřejmě by se stal předsedou sněmovny.

Němcová si myslí, že to by neodpovídalo výsledku červnových voleb. Jediným slušným východiskem jsou podle ní předčasné volby v roce 2007, k nimž by vedla cesta přes tři neúspěšné pokusy o sestavení vlády a následné rozpuštění sněmovny. Předseda KSČM Vojtěch Filip v České televizi uvedl, že komunisté by podpořili na kratší funkční období jen vládu národní shody, tedy kabinet i s jejich účastí.

Dokud předseda vlády a ODS Mirek Topolánek dostatečně nevysvětlí výroky svého tajemníka Marka Dalíka o přetahování poslanců ČSSD k ODS, sociální demokraté zřejmě zastaví jednání o budoucí vládě. Sdělil to šéf ČSSD Jiří Paroubek po svém vystoupení v nedělním diskusním pořadu České televize. "Navrhnu vyjednávacímu týmu, abychom pozastavili ta jednání do té doby, než nám pan předseda Topolánek vysvětlí, jak se věci mají, jestli ta jednání berou, nebo neberou vážně," uvedl Paroubek. Jednání by podle něj měla pokračovat, až se ODS od Dalíkových tvrzení distancuje.

Paroubek už v sobotu vyzval Topolánka, aby se za Dalíkovy výroky omluvil. Dalík začal podle Mladé fronty Dnes jednat s poslanci ČSSD a snaží se je přetáhnout na stranu ODS. Údajně chce, aby oslovení poslanci ČSSD podpořili vládu ODS bez sociální demokracie, jen s KDU-ČSL a Stranou zelených. Ačkoli Dalík tyto informace MfD popřel, autentičnost jeho slov potvrdily záběry skryté kamery.

Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) ve stejném televizním pořadu uvedla, že Dalík není funkcionářem ODS a nemá žádný mandát k jakémukoli jednání. Topolánek by se podle ní za Dalíka proto omlouvat neměl, nicméně měl by vůči svému tajemníkovi "vyvodit závěry". "Určitě si myslím, že to je překročení rozumné spolupráce, která může mezi předsedou vlády a jeho tajemníkem existovat," dodala.

Jiří Paroubek očekává, že mu Topolánek sdělí, jakým způsobem se bude dál pokračovat ve vyjednávání o vládě, aby v tato jednání měl důvěru. Zpochybnil také to, že by se Dalíkovi podařilo přetáhnout někoho z ČSSD na stranu trojkoaliční vlády bez sociální demokracie. "Myslím si, že pokud jde o přeběhlíky, tak nikoho nemají. Je to jen fabulace pana Dalíka, který dělá všechno pro to, aby rozbil dohodu mezi sociální demokracií a ODS tím, že dává takovéto informace," podotkl Paroubek.

Předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová věří, že její kompetenční žaloba na prezidenta Václava Klause má naději na úspěch. V nedělním diskusním pořadu České televize poukázala na třináctiletou praxi, kterou označila jako ústavní zvyklost, během níž měl Nejvyšší soud pouze jednoho místopředsedu. Brožová nesouhlasí s tím, že Klaus jmenoval místopředsedou NS exministra spravedlnosti Jaroslava Bureše. NS má mít podle jejího výkladu jen jednoho místopředsedu a Bureš je druhým.

Podle ústavy má prezident právo jmenovat předsedu a místopředsedy NS. Zákon o soudech a soudcích ovšem hovoří jen o jediném místopředsedovi. Brožová připomněla, že NS měl třináct let jednoho místopředsedu. "V tomto kontextu potom ten zákon (o soudech a soudcích) nabyl kvality ústavní zvyklosti," míní Brožová. Ústavní zvyklosti podle ní dotvářejí ústavu a vytvářejí z ní funkční celek. "Jinak je ústava opravdu jenom o principech," dodala.

Jaroslav Bureš v pořadu připomněl, že zákon o soudech a soudcích popisoval stav v době svého vzniku a počítalo se s tím, že v případě více místopředsedů se zákon přizpůsobí ústavě. Zdůraznil v této souvislosti, že nelze obrátit základní princip, že je-li zákon v rozporu s ústavou, platí ústava. Za jednáním Brožové vidí osobní spor. "Já bych použil parafrázi jednoho známého českého filmu - probíhá akce 'Je třeba zabít Bureše'. To je velmi osobní záležitost," poznamenal. Brožové podle něj zřejmě vadí, že by chtěl NS řídit koncepčně.

Potřebu jmenování druhého místopředsedy vysvětlovali Klaus i Bureš dlouhodobou pracovní neschopností šéfky soudu. Brožová je po květnové nehodě, kdy ji srazil neopatrný řidič, stále mimo úřad; nyní je v domácím léčení. Do práce se chce vrátit v první polovině prosince. Klaus se v únoru pokusil Brožovou odvolat. Shodně s tehdejším ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem se domnívali, že neplní dobře své povinnosti. Ústavní soud ale rozhodl, že prezident použil zákon odporující ústavě, a Brožová ve funkci zůstala. Bureš byl k Nejvyššímu soudu přidělen jako soudce ministerstvem právě krátce poté, co prezident Brožovou odvolal.

Prohlášení předsedy KSČM Vojtěcha Filipa o fašizujících tendencích v ČR jsou podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka zřejmě na místě v souvislosti se zákazem Komunistického svazu mládeže (KSM). Zrušení této organizace bylo asi přehnané, uvedl Paroubek v nedělním diskusním pořadu České televize. Šéf ČSSD podle svých slov "tak úplně nepochopil", proč byl KSM zakázán. Ministerstvo vnitra v říjnu rozpustilo svaz kvůli tomu, že usiloval o odstranění soukromého vlastnictví. Pokud v dokumentech této organizace nebyly pojmy jako světová revoluce, znárodňování nebo diktatura proletariátu, pak byl její zákaz podle Paroubka "přehnaný úkon". Fašizující tendence existují v každé společnosti a záleží na tom, do jaké míry jsou významné, míní předseda ČSSD. "Pokud to takto vidí pan předseda komunistické strany, tak něco na tom může být z jeho hlediska," uvedl Paroubek. Nemyslí si, že KSČM při všech nedostatcích ohrožuje demokracii.

Filip ke svému prohlášení ze sobotní konference levicových stran proti antikomunismu uvedl, že rozhodnutí ministerstva vnitra o zákazu KSM dostanou k přehodnocení české soudy. Pokud u nich komunisté neuspějí, obrátí se na Evropský soud pro lidská práva. Filip uvedl, že tento soud v minulosti zrušil zákaz turecké komunistické strany. Za projevy antikomunismu označil vznik senátní komise, která má místo soudu zkoumat ústavnost KSČM, nebo postup vsetínské radnice proti převážně romským neplatičům nájemného.

Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič chce změnit pravidla vztahů mezi pronajímateli bytů a nájemníky. Navrhuje mimo jiné, aby se nynější dekrety na nájemní byty postupem času "s nějakou sociálně únosnou lhůtou" změnily v oboustranně dobrovolně uzavřené nájemní smlouvy. Řekl to v nedělním diskusním pořadu televize Prima. Předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček s tím ale nesouhlasí. "Jinými slovy, že ten nájemce bude muset přistoupit na smlouvu, kterou mu nabídne pronajímatel," řekl ministr. Zároveň připustil, že bude moci jít i o smlouvy na dobu určitou. "Přeci nikdo nebude zakládat rodinu, když má byt na rok nebo na dva roky nebo na měsíc," reagoval Křeček. Podle něj může mít nájemník smlouvu na dobu určitou, ale zároveň má mít i právo na její prodloužení, pokud ji řádně plní.

Gandalovič také vyzval Křečka jako předsedu Sdružení nájemníků, aby přijal určitou část spoluodpovědnosti za nynější situaci, kdy se část majitelů domů domáhá ve Štrasburku ušlého zisku kvůli regulaci nájmů. "Regulace nájemného tady byla na takové výši, že nedovolila ani inflační nárůst," řekl. Křeček jeho výrok označil za politické hrátky. "Nikdo z vašich poslanců za celou dobu od roku 1990 nenavrhl žádný zákon na deregulaci nájemného," prohlásil. "Takže nemluvte o politické odpovědnosti Sdružení nájemníků, které s tím nemá nic společného," dodal.

Ohledně stížnosti majitelů domů ve Štrasburku Gandalovič ČTK po televizní diskuzi řekl, že mimosoudní dohoda s majiteli domů je stále možná, byť není jednoduchá. "Pokud bychom s vlastníky otevřeně hovořili o tom, jak změnit legislativu pro následující období a jak jim otevřít reálné finanční řekněme dotační tituly, které by jim umožnily opravovat a rekonstruovat své vlastnictví, tak ta dohoda je pořád ještě možná," řekl. V televizi ministr upozornil, že evropský soud bude nejprve rozhodovat o takzvané přijatelnosti stížnosti majitelů domů. Podle něj soud nyní vyzve ČR, aby k otázce dala své stanovisko, které už bude zřejmě zpracovávat státem najatá advokátní kancelář. "A já věřím tomu, že ta naše obrana už v této etapě bude velmi razantní a budeme poukazovat na to, že už zde platí zákon o jednostranném zvyšování nájemného a celá řada dalších věcí, které nás odlišují od té situace polské," řekl. Soud již dříve v podobném sporu rozhodl ve prospěch Francouzky polského původu Marie Hutten-Czapské a Polsko tak spor prohrálo.

Pozice prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je po víkendovém sjezdu silnější než dřív. Kubkovým kritikům se nepodařilo vyvolat hlasování o nedůvěře, naopak delegáti výraznou většinou hlasů podpořili všechny jeho kroky. Odmítli snahy o rozštěpení organizace, v níž je povinně přes 40.000 lékařů. Jediným neúspěchem prezidenta tak je pouze to, že sjezd nezvolil viceprezidenta. Aleš Herman, kterého Kubek prosazoval, sice získal nejvíce hlasů, na vítězství to ale nestačilo. Na sjezd nebyl pozván ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ani žádní další politici. Podle Kubka si delegáti měli vyjasnit, zda chtějí komoru, která je bude jen reprezentovat, nebo také hájit jejich ekonomické zájmy. Vstup politiků do těchto debat by z jednání mohl udělat exhibici nesmiřitelných politických postojů, vysvětlil. Komora sdružuje na 40.000 lékařů, zhruba půl na půl jsou v ní zastoupeni zaměstnanci nemocnic a lékaři se soukromou praxí.

Ačkoli kritici, kteří jsou hlavně z privátních praxí, v diskusi Kubka nešetřili, neměli sílu na to, aby zablokovali jeho návrhy. Sjezd schválil zprávu o činnosti, zvýšení členských příspěvků o deset procent a rozpočet komory na rok 2007. Podporu získal návrh soukromých lékařů, aby při představenstvu vznikly dvě pracovní komise; jedna se bude zabývat problémy soukromých praxí a jedna problémy lékařů v nemocnicích. Komise mají připravit do příštího sjezdu ČLK, který bude za rok, změny v organizační struktuře stavovské organizace tak, aby vznikly v komoře dvě sekce - pro soukromé lékaře a pro jejich kolegy v privátu. Podobně je organizována rakouská komora, její viceprezident byl hostem sjezdu.

V usnesení se delegáti shodli, že ČLK má prosazovat zvyšování výdajů na zdravotnictví a růst spoluúčasti pacientů. Lidé by měli mít možnost připlatit si na nadstandardní péči, tedy doplatit rozdíl mezi skutečnou cenou péče a tím, co za ni zaplatí lékaři pojišťovna. Nemocniční lékaři prosadili do usnesení, že nesouhlasí s třísměnným provozem a poklesem svých příjmů po zavedení nového zákoníku práce od ledna příštího roku. ČLK bude pro soukromé lékaře prosazovat trvalý smluvní vztah a bude spolupracovat na přípravě zvláštního zákona o odměňování lékařů. Ceny služeb ve zdravotnictví by se podle usnesení sjezdu měly přiblížit cenám v EU do zavedení eura v ČR.

Pracovníci celní správy uspořádali o víkendu další republikovou kontrolní akci zaměřenou na veškeré padělky značkového zboží. Na sedmi místech ve čtyřech krajích zasahovalo zhruba 400 celníků, kteří v tržištích i velkoskladech zabavovali především textil, obuv a elektroniku. Zatím předběžnou škodu způsobenou majitelům ochranných známek a autorských práv vyčíslili na více než 156 milionů korun, řekl ČTK mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Nejrozsáhlejší kontroly uspořádali celníci na západě Čech - v Karlovarském a Plzeňském kraji, kde hledali padělky na pěti místech: na dvou v Chebu a po jednom v Železné Rudě, v Potůčkách a ve Svaté Kateřině. Další zátah celníků byl o víkendu na severu Čech na tržišti v Hřensku, kde kromě klasických padělků zajistili celníci společně s pracovníky Státního ústavu pro kontrolu léčiv dokonce přes 770 kusů léčebných přípravků, které mohou být lidem vydány jen na předpis.

Posledním místem, kam celníci zamířili, byl velkoobchod a velkosklad v Olomoucké ulici v Brně, kde ve dvou dnech zasahovalo 90 pracovníků celní správy. Prohledávali nejen obchody, ale i sklady a kontejnery. "V některých z nich dokonce objevili zabarikádované cizince, kteří se schovali i se svým zbožím," uvedl Barták s tím, že následoval i příjezd lidí z cizinecké policie, kteří zjišťovali, zda objevení cizinci vietnamské národnosti nejsou v ČR nelegálně.

Barrandovské kostýmy se budou prezentovat na filmovém festivalu, který se uskuteční od 27. listopadu do 2. prosince ve španělském městě Bilbao. V rámci doprovodného programu této prestižní přehlídky se uskuteční výstava věnovaná originálním hereckým kostýmům z nejvýznamnějších filmů 20. století. Pražský Barrandov podle mluvčího Tomáše Želazka zastupují kostýmy z filmu Amadeus. "Jde o originály bílých šatů Constance a masky jednorožce, labutě a smutek-smích, kterou na karnevalu nosil Antonio Salieri," řekl Želazko ČTK. Podle něj se na výstavě představí více než čtyři desítky výjimečných kostýmů z celého světa. Souběžně s hlavní výstavou bude ještě menší expozice, na které bude vystavovat jen barrandovský fundus. "Představíme tam 14 kolekcí kostýmů ze slavného projektu Amadeus. Návštěvníci uvidí například Mozartův dětský kostým ze scény, kdy malý Amadeus poprvé u klavíru předvádí svůj talent," řekla vedoucí provozu kostýmů barrandovské Divize Fundus, který půjčuje a vyrábí filmové rekvizity a kostýmy.

Ještě před dvěma lety směřovalo z Barrandova do zahraničí ročně jen několik kusů rekvizit, kostýmů a nábytku. V posledním období je situace zcela opačná a tato divize nestačí pokrývat potřeby evropských i zámořských produkcí. Je z čeho vybírat, je zde nábytek z různých epoch (10.000 kusů), koberce a dekorační látky (20.000 kusů), rekvizity (65.000 kusů), kočáry a povozy (200 kusů), sedla a postroje (2500 kusů), historické zbraně a zbrojní rekvizity (7000 kusů), ale i stovka historických vojenských a civilních vozidel. Kostýmů, vlásenek a doplňků od "pravěku po budoucnost" je přes 260.000.

Barrandov v současné době vystavuje i v Polsku. Podle Želazka jde o 140 unikátních fotografií a plakátů významných představitelek české kinematografie 30. a 40. let dvacátého století ve Vratislavi. Expozice s názvem Tváře českého stříbrného plátna, která je součástí vratislavských dnů vědy a techniky, potrvá ještě do 29. listopadu. "Cílem této výstavy je přiblížit návštěvníkům kulturně a jazykově blízký národ, hlavně však známé herečky z období 1933 až 1945," uvedl Pavel Jiras, autor výstavy a historik společnosti Barrandov Studio. Součástí výstavy byly i projekce českých filmů. Mezi desítkou snímků polští diváci viděli například Smrt krásných srnců, Zlaté úhoře, Divoké včely a Katakomby.

Ve skanzenu na Veselém Kopci na Chrudimsku začala o tomto víkendu výstava "Vánoce na Veselém Kopci aneb ten vánoční čas dočkali jsme". Výstava potrvá do první adventní neděle 3. prosince a je poslední letošní akcí ve skanzenu, který se poté opět otevře až v příštím roce, řekla ČTK ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. O víkendu přilákaly expozice asi 1800 lidí. "Ve všech roubených chaloupkách si návštěvníci mohou připomenout tradiční obyčeje, pokrmy, ozdoby i dárky, které provázely svátek svatého Martina, mikulášské obchůzky, oslavu Štědrého večera a tříkrálovou koledu od poloviny 19. století do poloviny 20. století," uvedla Vojancová. Každý den navíc budou moci zájemci sledovat výrobu různých předmětů provázejících vánoční svátky a případně si tyto výrobky koupit. "Těšit se mohou například na ozdoby z přírodnin, skla, perníky tlačené do forem, vizovické pečivo a letos poprvé i řezbáře lidových betlémů," přiblížila Vojancová atmosféru.

Na 2. prosince je ve skanzenu přichystána Mikulášská obchůzka s malou nadílkou nejmenším návštěvníkům a o den později zazpívají koledy Pouličníci z Tábora. Vánoční výstavu na Veselém Kopci ukončí v neděli 3. prosince předvánoční jarmark, na němž své zboží nabídnou vybraní lidoví výrobci z celé republiky. Na Veselý Kopec letos celkem zavítá kolem 85.000 návštěvníků, což je zhruba stejně jako v roce 2005.