Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanec ODS Miloš Patera, který byl v pátek hospitalizován, se zúčastní čtvrtečního jednání Poslanecké sněmovny, na kterém má být volen nový šéf dolní komory. V pátek večer to řekl předsedovi poslaneckého klubu ODS Vlastimilu Tlustému. ČTK o tom v sobotu informoval mluvčí ODS Jiří Sezemský. Podle zpravodajských serverů byl znovuzvolený poslanec Patera v pátek hospitalizován s mozkovou mrtvicí. Vzápětí se objevily pochybnosti o tom, zda se vůbec bude moci zúčastnit ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny, která má začít v úterý a ve čtvrtek pokračovat důležitou volbou nového šéfa sněmovny.

Rodící se koalici ODS, KDU-ČSL a Strany zelených přitom i s Paterou chybí v Poslanecké sněmovně stále jeden hlas k získání většiny. Právě v této souvislosti bude důležitý každý hlas nejen při hlasování o důvěře vládě, ale už při čtvrteční volbě předsedy a místopředsedů dolní komory. Pro zvolení každého z těchto funkcionářů je třeba podpora nadpolovičního počtu hlasujících poslanců. Pokud by se Patera nemohl volby sněmovního vedení zúčastnit, občanští demokraté, lidovci a zelení by měli dohromady 99 hlasů, sociální demokraté a komunisté pak společně rovných 100 hlasů. Kdyby hlasovalo 199 poslanců, vítěz by potřeboval nejméně právě 100 hlasů. I s Paterou je situace patová - sto na sto.

Kandidátem ODS na funkci šéfa sněmovny by měla být místopředsedkyně strany Miroslava Němcová, která v minulém období byla i místopředsedkyní dolní komory. Kandidátem ČSSD má být bývalý šéf sněmovny a člen strany Lubomír Zaorálek. Kdyby se Patera volby nezúčastnil, oslabilo by to šance Němcové. Naopak mohly by stoupnout naděje Zaorálka, kdyby ho spolu se sociálními demokraty podpořili komunisté. Funkce předsedy sněmovny je důležitá mimo jiné při sestavování vlády. Pokud při parlamentním hlasování o důvěře neuspějí dvě vlády, jejichž předsedy jmenoval prezident republiky, sestavuje třetí vládu v pořadí politik, jehož vybere šéf dolní komory.

Evropská unie, občan, rodina, vzdělání a kultura, právní stát bez korupce, zdravé veřejné finance, moderní ekonomika a nová pracovní místa a také kvalita života ve městě i na venkově - to jsou priority budoucí koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených tak, jak je strany formulovaly ve své koaliční smlouvě. Její návrh zveřejnil zpravodajský server Aktuálně.cz. Zástupci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených ji chtějí podepsat v pondělí.

Koalice by například chtěla více profitovat ze členství v EU, reformovat její zemědělskou politiku, ale také posílit roli otců při výchově dětí. Základní i střední školy v představách koaličních partnerů zůstanou bez školného. "Nezavedeme školné, ale otevřeme diskusi o větším zapojení soukromých zdrojů do financování vysokých škol," píše se dále v dokumentu. Návrh koaliční smlouvy podle serveru Aktuálně.cz výslovně zmiňuje smlouvu Česka s Vatikánem. Smlouva vyjmenovává výjimky z jednotné sazby daně z přidané hodnoty (DPH), kterou prosadila ODS. V dokumentu se v této souvislosti píše o rohlících, chlebu, pšeničné mouce, rýži, masu, rybách, vejcích a mléku - čerstvém i trvanlivém. Nižší DPH by čekala i na oleje, máslo, ovoce, zeleninu, minerálky, ubytovací služby, hromadnou dopravu, knihy, noviny, sportovní a kulturní služby, dřevěné ekobrikety či zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů, píše server Aktuálně.cz. Smlouva popisuje i rušení daní - dědické, darovací či v některých případech i z nemovitostí. V jedné z kapitol se podrobně říká, jak by tři strany spolupracovaly - aby menší partneři nemohli vydírat největší ODS a naopak ta aby nemohla použít práva silnějšího.

Česká společnost ornitologická vyhlásila Boletice na Českokrumlovsku významným ptačím územím roku 2006. Při slavnosti v nedaleké Horní Plané ekologové zdůraznili, že území boletického vojenského újezdu má mezinárodní význam, protože v něm žijí vzácné a ohrožené druhy ptáků. Proto tam podporují takzvanou měkkou turistiku, ale odmítají stavbu lyžařského areálu, který prosazuje kraj. Boletice patří mezi 38 ptačích oblastí Natura 2000, které roku 2004 vyhlásila vláda. Ornitologové každý rok vyberou jednu z nich a vysvětlují, proč je tak významná. "Dnešek je mezníkem v informační kampani, kterou už řadu let vedeme pro zviditelnění a zdůraznění přírodních hodnot Boletic. Chceme lidem ukázat, jak je ochrana přírody důležitá," řekl v sobotu ČTK Vladimír Molek z jihočeského ekologického sdružení Calla.

Ptačí oblast Boletice má 23.546 hektarů a zahrnuje celý vojenský újezd. Předmětem ochrany jsou v ní především lesní druhy: jeřábek lesní, kulíšek nejmenší, datlík tříprstý a skřivan lesní. V újezdu žije i kriticky ohrožený chřástal polní a mnoho dalších zvláště chráněných i silně ohrožených ptačích druhů. Ekologové vidí budoucnost této oblasti v rozvoji takzvané měkké turistiky, kvůli níž vznikají v návaznosti na okolní obce cyklotrasy, turistické stezky či běžecké tratě. Část z nich otevře armáda příští čtvrtek. Pokračuje tak v postupném otvírání újezdu veřejnosti. "Pokud tam pěší i cyklisté budou dodržovat pravidla, není to v rozporu s naší snahou hájit zájmy pro ochranu ptactva," řekl ČTK koordinátor programu Významná ptačí území Tomáš Brinke.