Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda ODS Mirek Topolánek věří, že je schopen přesvědčit ČSSD, aby tolerovala jeho vznikající vládu občanských demokratů, lidovců a zelených. Uvedl to po jednání u prezidenta Václava Klause, kterého informoval o dosavadních výsledcích jednání. Prezident naznačil, že po Topolánkovi nebude chtít, aby mu přinesl písemný závazek nejméně 101 poslanců, kteří kabinet ODS, KDU-ČSL a zelených podpoří. Rozumí prý tomu, že v první fázi musí vítěz voleb hledat shodu v rámci stran, s nimiž chce vytvořit vládu. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka novinářům řekl, že to považuje za velkou změnu dosavadního Klausova postoje. Zopakoval také, že ČSSD kabinet ODS, lidovců a zelených nepodpoří. "Jasně jsme řekli, že takovou vládu ODS podporovat nebudeme," prohlásil Sobotka. Vidí prostor pro dohodu na obsazení vedení sněmovny, chybí mu prý ale vstřícnost ODS. Sociální demokraté chtějí získat funkci předsedy dolní komory.

ODS, křesťanští demokraté a zelení hodlají sice již do konce června podepsat koaliční smlouvu, stále ale není jasné, jak jejich vláda získá důvěru sněmovny. Dohromady mají ve dvousetčlenné komoře jen 100 mandátů. Rovných 100 hlasů mají společně i ČSSD a KSČM, kteří vládu podpořit nechtějí. Topolánek řekl, že chce jednat s ČSSD a připomněl, že se má setkat s šéfem strany Jiřím Paroubkem. "Samozřejmě, já tam vidím prostor k dohodě a toleranci té vlády," prohlásil. Neví sice, jaká bude cena za ústupek ČSSD a zda se to podaří, považuje ale za svou povinnost se o to pokusit.

Prezident dal ve středu najevo, že netrvá na tom, aby mu předseda ODS přinesl písemně stvrzený závazek nejméně 101 poslanců připravených podpořit Topolánkovu vládu. "Nevím, jak by mohla mít ČSSD nárok, aby něco takového po mně chtěla," uvedl. Spekulace o tomto požadavku vycházejí ze situace z roku 2004. Po volbách do Evropského parlamentu tehdy podal premiér Vladimír Špidla (ČSSD) demisi a prezident Klaus pověřil jednáním o novém kabinetu jeho nástupce Stanislava Grosse. Vyžádal si také písemný důkaz o tom, že nová vláda bude mít podporu sněmovny. Jeho požadavek podle politologů šel nad rámec prezidentských pravomocí, ale Gross přesto Klausovi přinesl 101 podpisů koaličních poslanců. Před letošními volbami prezident v Lidových novinách uvedl, že i menšinová vláda podporovaná další stranou by se měla opírat o nějakou písemnou dohodu. Ještě předtím Hospodářským novinám řekl, že by byl proti menšinové vládě ČSSD závislé na KSČM. "Myslím, že (sociální demokraté) nejsou hloupí a dobře vědí, o co šla debata, o to zablokovat před čtyřmi lety, před třemi lety, dvěma, jedním rokem jakousi menšinovou vládu založenou na spolupráci s jinou politickou stranou. O tom byla debata většinová-menšinová. Nebyla o volebním patu a nebyla o tom, jak se vymanit z tohoto patu," prohlásil prezident.

Klaus také uvedl, že vzal Topolánkovu zprávu o vyjednávání na vědomí. Předseda ODS mu prý řekl, že již vidí závěr, "tečku", vyjednávání. "Což je pro mě klíčová věc pro jakýkoli další ústavní krok z mé pozice," řekl. Je to právě prezident, kdo může Topolánka případně jmenovat premiérem. Na dotaz, co říká tomu, že zamýšlený kabinet dosud nemá zajištěnu podporu ve sněmovně, uvedl, že všechno má svůj čas a své fáze. "Myslím, že první fáze, kterou logicky vítěz voleb dnes řeší, je mít jistotu o pevnosti svých 100 hlasů v Poslanecké sněmovně," dodal Klaus. Je podle něj jasné, že mezitím politici hledají "další skulinu" v uspořádání.

Prezident republiky Václav Klaus soudí, že kontroverzní zpráva šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho by neměla upadnout v zapomnění. Nechce, aby se z ní stal jen jakýsi předvolení tahák. Klaus uvedl, že podezření vyslovená ve zprávě českou veřejnost i jeho zásadně zajímají. Oddělování "zrna od plev" by podle něj mělo pokračovat. Klaus o zprávě ve středu hovořil s ministrem vnitra Františkem Bublanem. Bublan prezidenta ubezpečil, že vyšetřování závažných případů, jež se objevily v Kubiceho zprávě, pokračuje "klasickým způsobem". Zpráva se na veřejnosti objevila krátce před volbami a vyvolala politické napětí. Objevila se v ní vážná podezření z propojení organizovaného zločinu se špičkami policie, politiky a státní správy.

Klaus podle Bublana souhlasil s tím, že vedle závažných obvinění obsahuje zpráva řadu neověřených informací. Bublan je nazval "balasty". Uvedl, že Kubiceho zpráva je kompilát. Hlavu státu informoval, že část zprávy je skutečně dobrým popisem kauz, které jsou nyní předmětem vyšetřování. Druhá část zprávy ale obsahuje neprověřená obvinění, která mohou, ale také nemusejí být pravdivá, zdůraznil ministr.

Prezident při pozdější tiskové konferenci s předsedou ODS Mirkem Topolánkem dodal, že s Bublanem do detailu Kubiceho zprávu nerozebíral. "Nicméně jistá strukturalizace debaty tady je," řekl. Věří přitom, že konkrétní známé kauzy z materiálu, mezi které zařadil biolíh a vraždu Františka Mrázka, policie a další orgány vyšetří. "Vnímám velmi intenzivně, že se řeší vnitropolicejní otázky inspekce (ministra vnitra) versus pan plukovník Kubice a věci jisté subordinace uvnitř policie," řekl. Klaus připomněl, že Bublanovi zdůraznil, že zpráva ukazuje i na "velmi vážná podezření ohledně souvislosti těchto věcí s jistými politickými špičkami či osobami blízkými politickým špičkám". Očekává, že budou vyšetřena všechna podezření ze zprávy.

Zpráva pronikla na veřejnost jen pár dnů před volbami a způsobila velké napětí zejména mezi ČSSD a ODS. Na počátku aféry stojí kauza biolihu a údajné politické ovlivňování jejího vyšetřování. ČSSD a ODS se z rozpoutání aféry vzájemně obviňují. Kubice v materiálu pro sněmovní branný výbor uvedl, že organizovaný zločin už prorostl do státní správy a že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů. Zvláště se zmínil o kauze biolíh a vraždě kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.

Důvodem nevpuštění českých fotbalových fanoušků do Německa nebyl nedostatek peněz, ale obava z jejich násilností na mistrovství světa, sdělily ČTK české ministerstvo zahraničí a ústecká cizinecká policie. Německá pohraniční policie tak podle všeho neporušila normy EU; podle diplomacie může být vstup odepřen občanovi EU kvůli bezpečnosti, ohrožení veřejného pořádku a zdraví.

Německé velvyslanectví v Praze uvedlo, že německá policie po vstupu ČR do EU již neodmítá cestu do země kvůli peněžním limitům. "V souvislosti s mistrovstvím světa ve fotbale došlo dosud pouze k ojedinělým zamítnutím vstupu," uvedlo velvyslanectví s tím, že v této věci spolupracují česká a německá policie. Mladá Fronta Dnes informovala o tom, že němečtí policisté vrátili z hraničních přechodů v Ústeckém kraji Čechy kvůli tomu, že u sebe neměli dost peněz, což by v rozporu s pravidly EU bylo. Informace o tom měla česká diplomacie z několika zdrojů, uvedlo ministerstvo.

"Obrátili jsme se na německé ministerstvo, které osvětlilo pozici a věc vysvětlilo," řekl Richard Krpač z ministerstva. Německá strana do Prahy sdělila, že čeští občané byli odmítnuti kvůli bezpečnosti. "To je pro nás relevantní," dodal Krpač. Ústecká cizinecká policie upřesnila, že 25 Čechů, jeden Slovák a pět Chorvatů bylo podezřelých ze spáchání diváckého násilí. "Z tohoto důvodu provádějí němečtí policisté důkladnou kontrolu, jejím předmětem může být například i kontrola finanční hotovosti," konstatovala mluvčí ústecké cizinecké a hraniční policie Eva Hauková.

Ve středu ráno český konzul v Berlíně vycházel z původních informací a na tamní ministerstvo zahraničí předal verbální nótu, v níž upozorňoval na nevpouštění fanoušků kvůli penězům. Požádal proto německou stranu o nápravu. Proti znemožnění cestování kvůli financím protestovala česká europoslankyně Jana Bobošíková. Podle některých neoficiálních informací čeští diplomaté upřednostnili rychlost a snahu o to, aby, pokud k porušování unijních norem dochází, se tak nedělo; vyjasňování by údajně mohlo trvat delší dobu.

To, že někteří fanoušci do Německa nemohli, protože by mohli ohrozit bezpečnost šampionátu, ČTK potvrdila i mluvčí německého ministerstva vnitra. "Vrátili jsme čtyři Čechy z Reizenhainu kvůli možnosti individuálního násilí, nikoliv kvůli nedostatku peněz v hotovosti," řekla. Dodala, že neví nic o tom, že by šlo o desítky fanoušků. "To nemohu potvrdit," řekla. Reizenhain je saská pohraniční obec nedaleko Chomutova. Němci vrátili dva Čechy také ve středu ráno z přechodu Rozvadov-Waidhaus. Německá policie mohla vycházet při posuzování rizikovosti fanoušků ze svého seznamu, který mohl čerpat z informací FIFA, Interpolu, Europolu a dalších organizací. Martin Synecký z policejního prezidia ČTK řekl, že česká policie Němcům žádný seznam fotbalových násilníků neposkytla. Podle něj takový seznam sice existuje, jde ale o operativní české poznatky, které kriminalisté nemůžou předat do zahraničí. "Náš postup jsme konzultovali i s úřadem pro ochranu osobních údajů," řekl Synecký. V jednotlivých případech se prý může stát, že německá policie požádá o informace ke konkrétnímu člověku, který právě překračuje hranice. I v takovém případě se podle Syneckého čeští policisté zajímají, proč informaci požadují, a pak rozhodnou, zda ji svým německým kolegům poskytnou.