Zprávy | Z archivu rubriky


Zpráva o tom, že Českou republiku bude na summitu EU v Bruselu tento týden zastupovat prezident Václav Klaus, vyvolala v hlavním městě unie zájem. Diplomaty, úředníky a analytiky zaujala otázka, nakolik rozhodný odpůrce ústavní smlouvy Evropské unie může ovlivnit jednání o její záchraně, které má být hlavním tématem summitu. Novináři považují Klausův příjezd za pikantní osvěžení schůzky, která se jinak jeví dosti nevýrazně. Vlivný liberální europoslanec, bývalý člen ústavodárného Konventu Andrew Duff se obává, že kvůli Klausovi by konečné usnesení mohlo být méně ambiciózní. Přeje si, aby se státníci už nyní usnesli, že v příštím roce začne mezivládní konference pověřená úpravami ústavní smlouvy, aby byla přijatelnější a mohla být schválena v roce 2009; ví ovšem, že prosadit nějaká data nebude snadné.

Evropská komise se naopak domnívá, že je předčasné si stanovovat pevné termíny, když se ještě ani neví, jak se bude postupovat. Přeje si, aby usnesení summitu bylo v této věci co nejobecnější. "Je to paradox, ale Klaus může být prospěšný," poznamenal nejmenovaný činitel EK. Podotkl, že zřetelně proti ústavě by mohli na summitu vystoupit pouze Čech a Polák, kteří se necítí být vázáni podpisy bývalých premiérů. "Většina ostatních nováčků ji ratifikovala. Ví se, že Britové by ji raději viděli pohřbenou, Tony Blair však nemůže jít otevřeně proti, když ji podepsal." Obecně se však nepřisuzuje přítomnosti českého prezidenta s euroskeptickou nálepkou velký význam, ani se neočekává výraznější střet mezi ním a většinou kolegů, kteří jsou naladěni více ve prospěch integrace. "Chleba se tady lámat nebude. Usnesení se zaměří na procedurální otázky. Proti harmonogramu nemůže Klaus dost dobře protestovat," usoudil politolog Peter Ludlow.

Státní zástupce Michal Zachystal obdržel k dnešnímu dni na ředitele policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho již osm trestních oznámení. Všechna se týkají informací uvedených v utajované zprávě ÚOOZ, kterou Kubice předložil před dvěma týdny při neveřejné části zasedání sněmovního branného výboru. Kopie dokumentů unikly do médií. Mezi oznámeními na Kubiceho je i podání premiéra Jiřího Paroubka. Kubice odmítl jakékoli vyšetřování inspekce komentovat, v pátečním rozhovoru pro ČTK ale řekl, že si není vědom spáchání trestného činu. "V žádném případě jsem se ani já, ani nikdo z ÚOOZ ničeho nezákonného nedopustil. Navíc já jsem tu zprávu nezveřejnil," upozornil šéf ÚOOZ na to, že obsah důvěrných dokumentů pouze přednesl poslancům na uzavřeném jednání branného výboru.

Premiér podal na Kubiceho trestní oznámení poté, co do médií pronikly informace a spekulace z tajné zprávy ÚOOZ, podle nichž mimo jiné Paroubek na jachtě svého známého Bohumíra Ďurička sexuálně zneužíval jeho nezletilou dceru. Oznámení se týká nejen obsahu důvěrné zprávy ÚOOZ, ale navíc i podezření, že informace z tohoto dokumentu unikly na veřejnost ještě dříve než při jednání branného výboru 29.května. Tehdy Kubice dokumenty předložil, ještě týž den pak jejich opis zveřejnil na svých internetových stránkách Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Kubice předstoupil ve sněmovně se zprávou poté, co podle něj účelově začala čtyři policisty z ÚOOZ vyšetřovat kvůli podezření z korupce či podvodu právě Inspekce ministra vnitra. Šéf ÚOOZ uvedl, že kriminalizace jeho podřízených může vést ke zpomalení, či dokonce k zastavení vyšetřování závažných trestních případů. Ve zprávě ÚOOZ jsou údajně důkazy o politickém ovlivňování kauz, které tento elitní policejní útvar vyšetřuje, i poznatky o propojení organizovaného zločinu s vysokými úředníky státní správy.

Za zákrok proti člence Strany zelených a poslankyni Kateřině Jacques bude potrestán i zástupce ředitele pražské policie Zdeněk Bezouška. Informovala o tom Česká televize (ČT). Podle ní o potrestání Bezoušky již rozhodl policejní prezident Vladislav Husák, ale policie zatím neuvedla, jaký trest Bezoušku čeká. Jacques s několika členy Strany zelených protestovala proti prvomájové demonstraci neonacistů. Právě přitom proti Jaqques policisté zasáhli. Stíhán je kvůli tomu policista Tomáš Čermák. Podle Jacques ji brutálně napadl a bezdůvodně zbil. Čermák byl dočasně zproštěn výkonu služby a čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody. Inspekce ministra vnitra prověřuje chování dalších policistů přítomných u zásahu proti Jacques. Policisté jsou podezřelí z maření úkolů veřejného činitele z nedbalosti.

Státní zastupitelství obvinilo ze zneužití pravomoci veřejného činitele a omezování osobní svobody i policistu, který zasahoval proti reportérovi Britských listů Michalu Vlkovi. Vlk, který zákrok proti Jacques fotografoval, už dříve ČTK řekl, že ho policisté předvedli na služebnu kvůli blíže neupřesněnému neuposlechnutí pokynu. Jeden mu také tvrdil, že policisty nesmí bez povolení fotografovat. Na stanici pak policisty podle Vlka zajímaly především fotografie, jež pořídil. Poté, co si je prohlédli, Vlka propustili. Svým nadřízeným ale tvrdili, že Vlk jim nechtěl ukázat občanský průkaz.

Soud s bývalými důstojníky StB byl kvůli zdravotnímu stavu obou obžalovaných odročen na neurčito. Milan Michel a Stanislav Tomeš podle státního zástupce v květnu 1957 odeslali do Francie tehdejšímu štrasburskému prefektovi André Trémeaudovi balíček s bombou. Exploze výbušniny zabila jeho manželku. K soudu se dostavil jen devětasedmdesátiletý Michel. "Pokračování procesu by bylo pokusem o vraždu v nepřímém úmyslu," prohlásil jeho advokát Čestmír Kubát, který již obhajoval řadu bývalých příslušníků StB včetně Aloise Grebeníčka. Kubát trval na odročení jednání kvůli špatnému zdravotnímu stavu svého klienta, který prý má právo na život. "Paní Trémeaud měla právo na život taky," prohlásil žalobce Martin Omelka. Druhý obhájce tvrdil, že Tomeš sice má zájem na soudním líčení, právě nyní je ale nemocen. Soud tak musí prozkoumat zdravotní stav obou mužů a rozhodnout, jak bude v líčení pokračovat.

Oba pracovníci československé rozvědky podle obžaloby nechali vyrobit bombu, která vypadala jako krabice s doutníky. V dubnu 1957 Michel bombu převezl do Francie a Tomeš zajistil odeslání balíčku na adresu Trémeauda, tehdejšího prefekta departementu Bas - Rhin. Obžalovaní původně předpokládali, že se balíček dostane do rukou prefekta na recepci k zasedání Evropského společenství uhlí a oceli, kterého se zúčastnilo i několik předních francouzských politiků. Údajnou krabici s doutníky ale rozbalila až o tři dny později Trémeaudova manželka Henriette, kterou výbuch zabil. Na akci se podíleli také další pracovníci československé tajné služby, ti jsou ale již po smrti. Podle svědectví bývalého československého špiona Ladislava Bittmana, který byl vyslechnut v USA, byl útok vyvrcholením dezinformační kampaně připravené sovětským KGB. Jejím cílem bylo vyvolat dojem, že v Německu se aktivuje neonacismus a zhatit tak německo-francouzské usmiřování. To by zdrželo i vznik Evropského společenství, které považoval tehdejší Sovětský svaz za ohrožení svých zájmů. Státní zástupce novinářům řekl, že hlavním podkladem pro obžalobu byly výsledky vyšetřování francouzské policie z 60. let a pozdější pátrání tamní tajné služby.