Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr vnitra František Bublan nezamýšlí odvolat šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho, který se obrátil na poslance s informacemi o možném napojení politiků na policii i organizovaný zločin. Nechystá se k tomu ani vedení policie. "Kdybych vyjádřil své osobní pocity, tak bych ho odvolal hned, ale nechci dělat takový nestandardní krok," uvedl Bublan v televize Nova s tím, že Kubiceho kauzou se zabývá smíšená skupina státních zástupců a kriminalistů. Úvaha o Kubiceho odvolání není namístě ani podle dalších hostů pořadu, pražského primátora Pavla Béma (ODS) a místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala.

Bublan také odmítl souvislost mezi vyšetřováním dvou detektivů z ÚOOZ a kauzou biolíh a vraždou podnikatele Františka Mrázka, jimiž se útvar zabýval. Inspekce ministra vnitra podle něj ani nevěděla, že vyšetřovaní policisté jsou v týmu, jenž na těchto případech pracuje. Ministr také namítl, že inspekce vyšetřovala dvojici detektivů už od loňského podzimu, zatímco kauzy biolíh a Mrázek vznikly až letos. Prošetřování členů elitního útvaru kritizovala opozice, která v tom vidí snahu zastavit vyšetřování korupčních skandálů ČSSD. Oba detektivové podle médií falšovali cestovní doklady, a tím se nezákonně obohacovali. Bublan podotkl, že vedle toho jde i o mnohem závažnější podezření, a to pro zneužití pravomoci veřejného činitele a podvod. Detektivové podle dřívějších informací dospěli k závěru, že Mrázkova vražda může souviset s korupční aférou kolem biolihu, v níž figurují i dva bývalí členové ČSSD a státní zaměstnanci - tajemník státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička a šéfka sekretariátu jednoho z náměstků ministra dopravy Ludmila Schwarzová. Šéf ÚOOZ Kubice podle Bublana bránil tyto detektivy proti inspekci, když se obrátil na poslance branného výboru s utajenou zprávou svého útvaru. Údajně jsou v ní důkazy o politickém ovlivňování kauz, které ÚOOZ vyšetřuje, i poznatky o propojení organizovaného zločinu s vysokými úředníky státní správy. Obsah materiálu se však ještě týž den dostal do médií a vyvolal prudké spory především mezi ČSSD a ODS.

Zdanění práce v České republice patří mezi nejvyspělejšími zeměmi světa k nejvyšším. Vyplývá to z údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), které zveřejnil odborný měsíčník Lobby. OECD proto Česku doporučuje snížit povinné odvody z platů. Chybějící peníze lze prý nahradit zvýšením ekologické daně či daně z majetku. Samotné příjmové daně nejsou v Česku vysoké, člověk s průměrným platem na nich v průměru zaplatí 8,4 procenta ze svých příjmů. Vysoko nad evropský průměr se ale podle časopisu ČR dostane, když se k daním připočte sociální pojištění, které je v Evropě čtvrté nejvyšší.

Úroveň zdanění je v ČR značně vysoká, obzvlášť u vedlejších nákladů na práci, souhlasil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Zarážející je podle něj to, že v ČR je výběr důchodového pojištění přebytkový, zatímco v mnoha jiných zemích je důchodový účet naopak dotován z jiných částí rozpočtu. "Z toho vyplývá, že jedině důchodová reforma může snížit vedlejší náklady na práci," dodal. "Přes vysoké odvody do sociálního a zdravotního pojištění máme jedny z nejnižších penzí a nedostatek peněz ve zdravotnictví," doplnil ředitel sekce ekonomiky účetnictví Svazu průmyslu a dopravy Tomáš Barták. Pojistné podle něj zvyšuje cenu práce. Pojištění odváděné zaměstnavateli a zaměstnanci tvoří v ČR 47,5 procenta mzdových nákladů. Svaz průmyslu a dopravy proto dlouhodobě žádá, aby se toto zatížení snížilo. Rovněž požaduje, aby se tyto dodatečné náklady objevily na výplatních páskách, aby každý zaměstnanec věděl, kolik za něj musí zaměstnavatel odvádět nad rámec jeho čisté mzdy.

Průměrný hrubý příjem byl v ČR loni 19.030 Kč. Z toho představovala daň z příjmu 1866 Kč, sociální pojištění 1523 Kč a zdravotní pojištění 857 korun. Vedle toho platil ještě zaměstnavatel 4948 Kč za sociální pojištění a 1713 korun za zdravotní pojištění. Celkové zdanění práce tak v tomto případě činilo 42,5 procenta, vypočetl měsíčník.

Senátor ODS Tomáš Julínek vyzval ministra zdravotnictví Davida Ratha, aby odložil podpis lékové vyhlášky, který plánuje na úterý. Varoval, že vyhláška od srpna zvyšuje doplatky, tudíž poškodí pacienty. Stejný názor mají zahraniční firmy, které vyrábějí drahé originální léky. "Léková vyhláška navyšuje doplatky u některých léků na depresi o 12 procent, schizofrenii o 25 procent a roztroušenou sklerózu o 25 procent. Například u léku, který je nejúčinnější pro léčbu chronické myeloidní leukémie, může vzrůst doplatek až na neuvěřitelných 17.000 korun měsíčně," uvedl stínový ministr zdravotnictví za ODS Julínek. V případě, že Rath neupustí sám od úterního podpisu lékové vyhlášky, vyzve Julínek premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), aby se ve věci angažoval a ministrovi podpis zakázal. Rathovu reakci ČTK nezískala. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová odmítla, že by od srpna platili pacienti více za léčení. Podle ní mají na výběr, místo léku s vysokým doplatkem mohou dostat lék se stejnou účinnou látkou bez doplatku. V každé lékové skupině je minimálně jeden takový, řekla ČTK.

Léková vyhláška stanoví, kolik z ceny léku uhradí zdravotní pojišťovny, a jaký tedy bude doplatek pacienta. Julínek je přesvědčen o tom, že na urychleném schválení vyhlášky má Rath osobní zájem: prý už jako prezident České lékařské komory měl nadstandardní kontakty s některými farmaceutickými firmami. Jeho dlouholetou spolupracovnici z komory Evu Klimovičovou stíhá policie za to, že prý žádala od jedné firmy úplatek, aby firma dosáhla pro svůj lék výhodnější úhrady z pojištění.