Zprávy | Z archivu rubriky


Vyjednavači občanských demokratů, lidovců a zelených se během úterka dohodli, že budou pracovat na přípravě koaliční smlouvy založené na programové shodě. Aktéři povolebních jednání prý nenarazili na žádné překážky, které by bránily dohodě o novém kabinetu. Trojice stran však má v nové sněmovně jen 100 mandátů, k získání důvěry vládě ale potřebuje o hlas víc. Bez podpory někoho z levicového tábora - ČSSD a KSČM - důvěru nezíská. Hned po volbách se proto spekulovalo o případném "přetahování" poslanců.

Kvůli nedostatku mandátů pro získání důvěry vládě občanských demokratů, KDU-ČSL a zelených ve sněmovně hodlá předseda vítězné ODS Mirek Topolánek oslovit i sociální demokraty, i když ti prosazují úřednickou vládu. Podle Topolánka se jeho strana setká s politiky ČSSD ve středu nebo ve čtvrtek. Topolánek také po jednáních s KDU-ČSL a zelenými uvedl, že pokud se nestane nic neočekávaného, mohl by příští týden jít informovat prezidenta Václava Klause, že existuje vůle podepsat koaliční smlouvu.

Také hlava státu vedla v úterý další konzultace o povolební situaci. Po schůzce se šéfem Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) na Pražském hradě radě Klaus mimo jiné vyzval současnou vládu, aby již nedělala zásadní rozhodnutí. Reagoval tak na dotaz týkající se podpisu smlouvy s rakouskou firmou Steyr o dodávce obrněných transportérů a jmenování nového generálního ředitele podniku Lesy ČR. Také podle Sobotky má po volbách kabinet premiéra Jiřího Paroubka už jen úřednickou funkci.

Návrh ČSSD na vytvoření úřednické vlády Klaus nechtěl komentovat. Je to podle něj povolební strategie sociálních demokratů a prezidentovi nepřísluší se k ní vyjadřovat.

Předseda sněmovny a člen předsednictva ČSSD Lubomír Zaorálek připustil, že pokud bude trvat vlažný až odmítavý postoj některých stran k tomuto návrhu, sociální demokraté tuto myšlenku neprosadí. Na dotaz, zda by ČSSD žádala výměnou za toleranci vlády křeslo předsedy sněmovny, řekl, že ČSSD zatím neformulovala své personální požadavky. Pokud jde o uspořádání nové dolní komory, Zaorálek předpokládá, že ČSSD bude opět prosazovat princip poměrného zastoupení stran v orgánech sněmovny. Nechtěl spekulovat o tom, zda by to znamenalo, že svého místopředsedu dolní komory budou mít i zelení.

Za odstoupení premiéra Paroubka přišlo v úterý odpoledne demonstrovat na pražské Václavské náměstí podle odhadů ČTK zhruba 2000 lidí. Pořadatele protestní akce znepokojil Paroubkův povolební projev, v kterém zpochybnil výsledky hlasování, v němž ČSSD prohrála, a přirovnal poslední vývoj k puči v roce 1948.

Nově zvolený poslanec ČSSD Pavel Ploc údajně dostal nabídku pěti milionů korun za přestup ke Straně zelených. Informace o úplatku sdělil policii a ČSSD. Ploc je bývalý úspěšný československý reprezentant ve skocích na lyžích. Do sněmovny se dostal za Liberecký kraj.

Ministr vnitra František Bublan novinářům řekl, že Ploc požádal policii o ochranu, "protože se obává nějakých následků". "Jsme stranou bojující proti korupci, neuplácíme," řekl ČTK předseda zelených Martin Bursík s tím, že Ploce nezná stejně jako další zelení. Věc považuje za zpravodajskou hru.

"Včera (v pondělí) po osmé hodině jsem byl kontaktován osobou a ještě druhou, že mi nabídnou pět milionů, když přestoupím ke Straně zelených. Já jsem to jednoznačně odmítl," řekl na tiskové konferenci Ploc. Uvedl, že hned poté kontaktoval ČSSD, která následně zavolala policii. Dodal, že v úterý ráno v 08:30 podal trestní oznámení. K případu se více nechtěl vyjadřovat, protože je prý policií zavázán k mlčenlivosti. "Můžu vám říci, že mě to docela dost vzalo. Já mám čisté svědomí, já bych si to v životě nevymyslel," řekl. Později dodal, že člověk, který ho chtěl uplatit, při schůzce zjišťoval, zda nemá Ploc u sebe mobilní telefon. "Samozřejmě jsem nic u sebe neměl a důkazem je jen moje svědomí," uvedl. Ploc naznačil, že uplatitel měl být muž. Server Novinky.cz uvedl, že Ploce údajně oslovil dávný známý ze školy, kterého už léta neviděl.

"ČSSD považuje podobné jednání za politicky nekorektní a případnou vládu na takto uměle vytvořené politické většině za nelegitimní," prohlásil předseda poslanců ČSSD Michal Hašek. Předseda vlády Jiří Paroubek dodal, že ho zklamalo, že asi hodinu poté, co bylo podáno trestní oznámení, volali Plocovi novináři z Lidových novin. "Jako kdyby někdo neměl zájem, aby se tyto věci vyšetřily. Je to takový rychlý únik informací," řekl premiér.

Ploc měl údajně za zmíněný úplatek podpořit koaliční vládu šéfa ODS Mirka Topolánka při hlasování o důvěře. Topolánek se nyní pokouší sestavit kabinet spolu s lidovci a Stranou zelených. Ve sněmovně ale mají 100 hlasů. K těsné většině jim chybí právě jeden hlas.

Policisté podle Bublana situaci vyhodnotí a ochranu Plocovi asi přidělí. Čeho se Ploc bojí, Bublan neví. Informaci o údajném pokusu uplatit Ploce dnes ČTK potvrdil i mluvčí policejního prezidia David Kubalák. Řekl, že kriminalisté přijali trestní oznámení a případ vyšetřuje protikorupční policie. Nechtěl ale upřesnit, zda bylo trestní oznámení podáno na neznámého pachatele, nebo na konkrétního člověka.

Kauza údajného pokusu o politickou korupci se na české politické scéně objevila již v uplynulých letech. Poslanec Unie svobody Zdeněk Kořistka obvinil v roce 2004 ODS, že se ho snažila uplatit deseti miliony korun a místem velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří tehdejší rodící se koaliční vládu ČSSD, KDU-ČSL, US-DEU. Případem se měsíce zabývala policie, nic ale nevyšetřila.