Zprávy | Z archivu rubriky


V Plzeňském kraji letos vyhráli volby do sněmovny občanští demokraté se ziskem 36,46 procenta hlasů. Druhá skončila ČSSD, která získala 31,69 procenta voličských hlasů. Třetím komunistům dalo hlas 14,03 procenta voličů. Čtvrté místo obsadili zelení, kteří získali 5,91 procenta hlasů. KDU-ČSL dostala 5,65 procenta hlasů, ostatní kandidující strany nepřekročily pětiprocentní hranici. Výsledky voleb dnes zveřejnil Český statistický úřad na www.volby.cz. V Plzeňském kraji podle nich přišlo k letošním parlamentním volbám 63,92 procenta lidí, což je o téměř šest procent více než v roce 2002.

V Ústeckém kraji letos vyhráli volby do Poslanecké sněmovny sociální demokraté se ziskem 35,46 procenta hlasů. Druhá skončila ODS, která získala 34,78 procenta hlasů. Na třetím místě v tomto regionu skončili komunisté, hlasovací lístek této strany vhodilo do volební urny 16,05 procenta zúčastněných voličů. Čtvrtou příčku obsadila Strana zelených, která získala 6,03 procenta hlasů. Ostatní kandidující strany v regionu nepřekročily pětiprocentní hranici. KDU-ČSL dostala od voličů z Ústeckého kraje 2,23 procenta hlasů. Výsledky voleb dnes zveřejnil Český statistický úřad na www.volby.cz. V Ústeckém kraji podle nich přišlo odevzdat svůj hlas 57,22 procenta voličů, což je téměř o sedm více než v roce 2002.

Ve Zlínském kraji zvítězila v letošních parlamentních volbách ČSSD s 33,28 procenta hlasů. Druhá skončila ODS. Podpořilo ji 31,68 procenta voličů. Pomyslnou třetí příčku obsadili lidovci s 13,02 procenta hlasů. KSČM dalo důvěru 11,25 procenta voličů. Zelené podpořilo 5,07 procenta lidí, kteří se dostavili k urnám. Výsledky voleb zveřejnil na stránkách www.volby.cz Český statistický úřad. Volební účast se letos proti posledním volbám zvýšila. Ve Zlínském kraji se do volebních místností dostavilo 66,90 procenta voličů. Před čtyřmi lety jich bylo 60,02 procenta.

V Královéhradeckém kraji letos vyhráli volby do Poslanecké sněmovny občanští demokraté se ziskem 37,66 procenta hlasů. Druhá skončila sociální demokracie, dostala 30,14 procenta hlasů. Třetí místo patří se ziskem 11,52 procenta hlasů komunistům. Čtvrtou příčku obsadila KDU-ČSL, která získala 6,72 procenta hlasů. Strana zelených dostala od voličů z Královéhradeckého kraje 6,69 procenta hlasů, ostatní kandidující strany nepřekročily pětiprocentní hranici. Výsledky voleb dnes zveřejnil Český statistický úřad na www.volby.cz. V Královéhradeckém kraji podle nich přišlo k letošním parlamentním volbám 66,69 procenta voličů, což je o 5,85 procenta více než v roce 2002.

Na Vysočině letos vyhráli volby do sněmovny sociální demokraté se ziskem 35,35 procenta hlasů. Druhá skončila ODS, hlasy jí dalo 27,67 procenta voličů. Třetí jsou komunisté, které volilo 14,66 procenta lidí. Čtvrtou příčku obsadila KDU-ČSL, která získala 12,16 procenta hlasů. Ostatní kandidující strany nepřekročily pětiprocentní hranici. Výsledky voleb dnes zveřejnil Český statistický úřad na www.volby.cz. Na Vysočině podle nich přišlo k letošním parlamentním volbám 67,61 procenta lidí, což je o zhruba pět procent více než v roce 2002.

Jen malá část českých občanů žijících v zahraničí využila svého práva volit do Poslanecké sněmovny na zastupitelských úřadech. Podle diplomatů byla nicméně účast vyšší než před čtyřmi roky, kdy měli Češi žijící a pobývající v zahraničí poprvé možnost zapojit se do parlamentních voleb. Především v sousedních zemích a Británii přišlo hlasovat hodně lidí s voličskými průkazy, tedy těch, kteří nebyli zapsáni na voličských seznamech zastupitelských úřadů. K volbám na 108 českých velvyslanectvích a konzulátech po celém světě se letos zapsalo téměř 5000 Čechů. Bylo to zhruba o 2000 více než při minulých volbách. Oficiální odhady hovoří o 70.000 krajanů s českým občanstvím.

Na českém velvyslanectví v Londýně odevzdalo svůj hlas skoro 530 voličů, což je několikanásobně více než v minulých volbách. Drtivá většina těch, kteří přišli volit, byli mladí lidé pod 30 let, což zřejmě do jisté míry odráží skutečnost, že v Británii mohou Češi po vstupu do EU na rozdíl od většiny dalších členských zemí bez zábran pracovat. Podle velvyslanectví má Londýn nejvíce registrovaných voličů po Bratislavě. Pro některé z mladých se dnešní slunečný volební den stal dobrou záminkou pro seznamovací piknik v Hyde parku. Mladí lidé, kteří se většinou navzájem neznali, se domluvili, že se dnes sejdou ve volební místnosti a pak společně vyrazí na skleničku a výměnu zkušeností z toho, jak žijí, pracují či studují v britské metropoli.

V Belgii se dnes České centrum v budově ambasády v Bruselu stalo cílem slunečné víkendové procházky mnoha z početných Čechů, kteří žijí v belgickém hlavním městě. Celkem v obou dnech voleb hlasovalo 451 českých občanů. Ze známějších osobností se po velvyslanci při EU Janu Kohoutovi dostavil například zástupce generálního ředitele pro vnější vztahy v Evropské komisi Karel Kovanda. Nejmenovaný volič, který přišel jako dvoustý a hlasoval navíc poprvé, byl obdarován hrníčkem. Jedna z posledních voliček doběhla pouhých 24 hodin poté, co porodila.

Ve Francii volilo asi 450 lidí, tedy o 200 více než při posledních volbách. Ze známějších osobností hlasoval v Paříži jen poslanec ODS Martin Kocourek, který sem přijel jako divák na mezinárodní mistrovství Francie v tenisu. Mezi dalšími hlasujícími byla i doyenka české krajanské obce ve Francii, devadesátiletá Marie Dubinová, která byla patrně jednou z nejstarších Češek, které se v zahraničí voleb zúčastnily.

Vyšší zájem o letošní parlamentní volby zaregistrovali rovněž na zastupitelském úřadu ve Vídni. Svůj hlas odevzdalo včetně pracovníků ambasády a stálé mise celkem 202 lidí, což je o 80 více než před čtyřmi lety. Téměř tři čtvrtiny z nich tvořili ti, kteří se dostavili s voličskými průkazy. V celém Rakousku žije asi 10.500 českých občanů.

Voleb na čtyřech konzulátech v Německu se zúčastnilo více než 300 voličů, přičemž mnoho lidí přicházelo s voličskými průkazy. V Berlíně přišlo k volbám 109 voličů, v Mnichově kolem 120 lidí, v Bonnu 59 voličů a v Drážďanech 22 Čechů. V minulých volbách přitom k volebním urnám v Německu přišlo méně než 200 lidí.

Do volebních místností na českém velvyslanectví v Bratislavě přišlo více turistů a lidí na služební cestě než českých občanů trvale žijících na Slovensku. Návštěvníci tvořili dvě třetiny hlasujících. Celkem letos odvolilo na Slovensku 288 Čechů, před čtyřmi roky to bylo 376 českých občanů. Tehdy však mohli Češi volit i na konzulátu v Košicích. Na Slovensku žije podle posledního sčítaní lidu víc než 40.000 lidí, kteří se hlásí k české národnosti. Dvojí občanství má ovšem jen přibližně desetina z nich.

Z odhadovaných několika desítek tisíc Čechů s volebním právem žijících ve Spojených státech dorazilo do volebních místností ve Washingtonu, New Yorku, Chicagu a Los Angeles dohromady 466 voličů. K volbám se předem zapsalo na 550 občanů, kteří trvale nebo dočasně žijí v USA. Ze zaregistrovaných voličů přišly hlasovat zhruba dvě třetiny. Při započítání turistů pak účast přesáhla 80 procent, řekl ČTK český konzul z Washingtonu Martin Klučar, podle něhož byl zájem o volby letos v USA podstatně vyšší než před čtyřmi lety, kdy se v zahraničí volilo poprvé. V Kanadě, kde byly zapsány tři stovky voličů, se do volebních místností v Ottawě, Montrealu a Torontu dostavilo na základě údajů z ottawského velvyslanectví celkem 248 občanů, včetně 36 turistů. Rovněž v Kanadě žije několik desítek tisíc Čechů s volebním právem. V australském Sydney se k volbám dostavilo 56 voličů, z toho deset přišlo s voličským průkazem. Zaregistrováno bylo 84 lidí, řekl ČTK konzul Karel Šrol. V Sydney byla volební místnost pro voliče z celé Austrálie, kromě hlavního města Canberry, dále z Nového Zélandu a pacifické oblasti.Podle konzula čítá česká komunita v Austrálii asi 16.000 lidí. Jsou mezi nimi starousedlíci, turisté a v poslední době také dost studentů.