Zprávy | Z archivu rubriky


Otevřením volebních místností začaly v pátek ve 14:00 v Česku v pořadí čtvrté volby do Poslanecké sněmovny. Lidé v nich rozhodnou o tom, který z téměř 5000 kandidátů zasedne v dolní komoře parlamentu a kdo z politických lídrů dostane šanci sestavit novou vládu. Do voleb se přihlásilo 26 politických uskupení, v každém kraji ale kandiduje jen 18 z nich. Dvě strany - Česká pravice a ostravský Helax - z voleb odstoupily, ale jen první z nich řádně stáhla své kandidáty. Volební místnosti budou v pátek otevřeny do 22:00, v sobotu od 08:00 do 14:00, kdy hlasování končí. Volební komisaři pak odevzdané hlasovací lístky pro každou z kandidujících stran spočítají a spolu s dalšími výsledky hlasování ve svém volebním okrsku zašlou Českému statistickému úřadu (ČSÚ). Ten pak výsledky hlasování voleb v každém z téměř 15.000 okrsků zveřejní na www.volby.cz.

Hlasovací lístky voliči dostali do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště. Do volební místnosti si lidé musí vzít s sebou občanský průkaz nebo cestovní pas. Bez ověření totožnosti jim volební komisaři nemohou umožnit hlasování. Tak jako při minulých volbách se za volebními komisaři vypraví na kontrolu členové sekretariátu Státní volební komise. "V pátek a v sobotu se uskuteční pět kontrolních výjezdů do pěti volebních krajů," řekl ČTK Petr Vorlíček z ministerstva vnitra. Dodal, že v případě samotných členů Státní volební komise, jimiž jsou ministr vnitra jako předseda, náměstci sedmi ministrů, předseda ČSÚ a zástupce prezidentské kanceláře, je zcela na jejich uvážení, zda a ve které volební místnosti provedou kontrolu hlasování.

Předsedové dvou nejsilnějších stran - šéf ČSSD Jiří Paroubek a lídr ODS Mirek Topolánek - odevzdali svůj hlas krátce po pátečním otevření volebních místností. Oba rivalové vyzvali spoluobčany, aby přišli rozhodnout o nové sněmovně a vládě. Po náročné předvolební kampani a nabitém programu si našli čas na odpočinek - Paroubek se těšil na čínskou masáž, Topolánek vyrazil na kolečkové brusle.

Svého volebního práva využil také prezident Václav Klaus i jeho předchůdce Václav Havel, bývalý premiér Miloš Zeman a další politici. Předseda komunistů Vojtěch Filip hlasoval v Českých Budějovicích, šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek v Bechyni a předák Strany zelených Martin Bursík přímo v budově sněmovny.

Klaus volil ODS, jejímž je čestným předsedou. "Pro voliče mám jediný vzkaz - aby o volbách přemýšleli, aby to vzali vážně," uvedl. Předvolební aféry podle něj výsledky hlasování výrazně neovlivní. "Volič nereaguje na poslední článek v novinách," soudí. Kampaň se podle něj nijak nelišila od jakékoliv jiné evropské země. Prezident volil s manželkou Livií, v sobotu doprovodí v Lánech k volební urně svoji matku.

Paroubek hlasoval společně s manželkou Zuzanou v pražských Stodůlkách, i když je jedničkou v Ústeckém kraji. "Já tady bydlím a myslím, že potřebují pomoci hlasem spíše tady v Praze než v Ústí," řekl novinářům. Očekává vítězství ČSSD, která podle něj získá 30 až 32 procent hlasů, ODS třicetiprocentní hranice nedosáhne a zelení se těsně do sněmovny nedostanou, soudí. Prohru si zatím nepřipouští. "I když i takový scénář máme připravený," dodal. V nejbližší době se chystá odpočívat a rehabilitovat. "Teď půjdu na akupunkturu, na čínskou masáž, zaplavat si," popsal.

S manželkou, všemi třemi dětmi, několikaměsíční vnučkou a psem přišel do volební místnosti u stanice metra Hradčanská Topolánek. Výjimečnost letošních voleb podle něj spočívá v tom, že od roku 1989 se mohou poprvé dostat k moci komunisté. Pátek pojal odpočinkově - s rodinou byl už od rána, odpoledne si se synem zajezdil na kolečkových bruslích.

Filip přišel hlasovat s manželkou a synem. I když měl na sobě zelené oblečení, zdůraznil, že Bursíkově straně hlas nedal. Spokojen prý bude jen tehdy, když po volbách budou mít komunisté víc poslanců než nyní. Praxi některých obchodníků, kteří zákazníkům dávají slevu za nepoužité lístky KSČM, komentoval s úsměvem. "Nechť to dělají, je to jejich prodělek," řekl s vysvětlením, že si voliči mohou vyzvednout náhradní sadu lístků, a tím na tom vydělat.

Kalouska do volební místnosti doprovodila maminka Soňa. Podle předsedy KDU-ČSL jsou letošní volby nejdůležitější od roku 1990. "Vzhledem k tomu, že komunisté už nemají nulový koaliční potenciál, že mají svého přirozeného partnera, v tom jsou výjimečné. Nicméně já věřím ve zdravý úsudek české veřejnosti a jsem optimista," řekl novinářům. "Netipuji, nejsem sázková kancelář. Pevně věřím, že v letošních volbách poprvé prolomíme desetiprocentní hranici," dodal.

Bursík to měl do volební místnosti z domova doslova pár kroků, protože bydlí v domě naproti dolní komoře. Nervózní byl podle svých slov jen do doby, kdy mohl volební výsledek nějak ovlivnit, teď už ne. Odpoledne si zřejmě půjde zajezdit na kole. Přál by si, aby k urnám přišlo hodně lidí, obává se prý ale, že závěr kampaně některé odradí. Výsledek své strany ani volební účast však odhadovat nechtěl.

Asi 200 lidí se za první čtyři hodiny dostavilo k volbám v Bruselu. Před budovou ambasády na Avenue Adoplhe Buyl ve čtvrti Ixelles zastavovalo jedno auto za druhým, spousta dalších lidí přicházela pěšky od autobusů. V prostorách Českého centra vítaly voliče jeho pracovnice. Volební komise tvořená převážně diplomaty rozdávala lízátka těm, kdo přišli k urnám poprvé. Do volebních seznamů se v Bruselu zapsalo přes 250 lidí; konzulka Alexandra Krusová odhadovala, že přinejmenším stejný počet se dostaví s volebními průkazy. Vedle krajanů usazených v Belgii dávno přibyli v posledních letech desítky diplomatů při EU a NATO a jejich rodinných příslušníků; po nich se nastěhovaly stovky úředníků zaměstnaných v institucích unie. Celkově se česká obec odhaduje na 5000 lidí, včetně kojenců.

Velvyslanec při EU Jan Kohout hlasoval po páté hodině. Považuje tyto volby za významné proto, že z nich vzejde vláda, která bude připravovat české předsednictví v EU v roce 2009, kdy bude Praha unii půl roku řídit. "Měla by to být vláda, která si to vezme jako prioritu, bude jistá a pevná, schopná předsednictví zvládnout ku prospěchu Evropské unie i České republiky," řekl Kohout ČTK. Pozastavil se nad tím, že EU docela chyběla v předvolební kampani, ačkoli se promítá do života lidí a je na politické scéně sporným tématem. "Jeho úplná absence svědčí o určité uzavřenosti a sebestřednosti české společnosti a její politické elity."

Rozhodování o budoucím složení české Poslanecké sněmovny začalo ve čtvrtek na americkém kontinentu. Češi žijící v Americe mohou hlasovat kvůli časovému posunu o den dříve, než začaly volby v Česku. První volební místnosti se otevřely v 19:00 středoevropského letního času (SELČ) na zastupitelských úřadech v Brazílii, Argentině a Uruguayi. O hodinu později začalo hlasování i ve Spojených státech a Kanadě. Na ambasádách mohou volit čeští občané, kteří trvale žijí v zahraničí, nebo jsou v cizině pouze přechodně kvůli práci, studiu či turistice.

První den voleb do Poslanecké sněmovny pro české občany v Severní Americe přilákal značný zájem voličů. Odevzdat svůj hlas jich přišlo mezi třetinou a polovinou z registrovaných; stejně jako ve všech zemích, kde je časový posun větší než čtyři hodiny, volí zde poslance z kandidátek předložených v Jihočeském kraji. Zatímco v Severní Americe první volební den již skončil, na druhém konci světa v Austrálii se volby teprve rozběhly. Ve Spojených státech hlasovalo asi 35 procent voličů zapsaných do zvláštních volebních seznamů, řekl ČTK washingtonský konzul Martin Klučar. Celkem se k volbám na čtyřech zastupitelských úřadech v USA předem registrovalo na 550 osob. V Kanadě přišla podle informací z ottawského velvyslanectví v první den k volbám asi polovina ze zhruba 300 zapsaných voličů. Byli mezi nimi například i spisovatelský manželský pár Josef Škvorecký a Zdena Salivarová.

Evropský parlament (EP) hodlá nyní tlačit k ratifikaci zablokované euroústavy všech sedm členských států EU, které tak dosud neučinily a odložily tento krok na neurčito. Řekl to předseda EP Josep Borrell na adresu Česka, Británie, Polska, Irska, Dánska, Švédska a Portugalska. Všech 25 zemí EU podepsalo ústavní smlouvu, a mají proto povinnost si pospíšit s ratifikací bez ohledu na loňské zamítnutí euroústavy v referendech ve Francii a Nizozemsku, uvedl šéf EP na páteční tiskové konferenci při návštěvě Finska. To slíbilo ratifikovat text v rámci svého předsednictví unie ve druhé polovině roku. "Je důležité vědět, zda je více či méně než pět států, které souhlasí s projektem (euroústavy), protože to vždy znamená jinou politickou situaci," vysvětlil Borrell svůj záměr obrátit se v tomto duchu na nadcházející summit Evropské unie, které do konce června předsedá Rakousko.

Dosud ratifikovalo euroústavu 15 členů, dva ji odmítli a osm se dosud nevyjádřilo. V případě, že se pro text vyjádří v referendech či parlamentech alespoň 20 států, bude podle dohodnutých pravidel svolán mimořádný summit EU k této otázce. Ministři zahraničí EU se minulý víkend dohodli, že "doba na zamyšlení se" nad euroústavou bude prodloužena do června příštího roku. Podle agentury Reuters se tak rozhodli, protože nevidí možný pokrok v této citlivé otázce do voleb ve Francii a Nizozemsku v květnu 2007. Je také potřeba více času pro vysvětlení smyslu a obsahu euroústavy občanům.

Sudetoněmecké krajanské sdružení údajně zaznamenalo "pozitivní signály" z Česka, týkající se "uznání bezpráví způsobeného vyhnáním". Prohlásil to v pátek v Norimberku předseda krajanského sdružení Bernd Posselt na tiskové konferenci k začínajícímu dvoudennímu 57. sudetoněmeckému srazu. S ohledem na nynější volby v Česku vyjádřil Posselt podle agentury DPA jménem landsmanšaftu naději, že také příští česká vláda dá "jednoznačný signál pro dialog". "Příští dva až tři roky budou ve znamení německo-českého dialogu," zdůraznil. Posselt podle DPA spoléhá především na opětné zvolení sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka. Ten se před volbami jednoznačně vyjádřil pro česko-německý dialog. Vyslovil také uznání sudetoněmeckým antifašistům, kteří před válkou a během ní bojovali proti nacistům.

Posselt jednoznačně odmítl kritiku německého historika Martina Schulzeho Wessela, který nedávno kritizoval motto letošních sudetoněmeckých dní "Vyhnání je genocida - právu na domovinu patří budoucnost". Označil je za "nejagresivnější v dějinách těchto shromáždění" a neodpovídající historické realitě. Podle Posselta ale "vyhnáním před 60 lety uskutečnila tehdejší pražská vláda systematické zničení existenční základny Němců v Čechách, což je genocida". Sudetští Němci své letošní heslo vytyčili jen jako výstrahu, aby se nic takového už neopakovalo, a ne jako výraz do minulosti mířící zatrpklosti. S tím právě polemizoval historik Schulze Wessel. Podle něj je mezi genocidou a vyhnáním rozdíl, i když oba termíny označují zlo. Druhá část hesla - Právu na domovinu patří budoucnost - musí vzbuzovat dojem, že sudetským Němcům jde o restituci a odškodnění. Vždyť stále ještě mají "opětné získání domoviny" zapsáno jako cíl ve svých stanovách, upozorňoval německý historik.

Ministerstvo obrany má právo podepsat s rakouskou zbrojovkou Steyr smlouvu na dodávku obrněných transportérů, uvádí se v právní analýze, kterou si armáda nechala vypracovat poradenskou firmou PriceWaterhouseCoopers. ČTK to řekl mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek. "Analýza nám říká, že situace s právním řízením nám nebrání v podpisu," prohlásil podle Čírtka ministr obrany Karel Kühnl. Ministerstvo si rozbor svého právního postavení nechalo u konzultantské společnosti zhotovit, když si na průběh výběrového řízení za rekordních 24 miliard korun stěžovaly neúspěšní zájemci o zakázku na obrněnce - finská Patria Vehicles a italský Iveco Fiat.

Ve čtvrtek padly dvě překážky, které stály v cestě uzavření dohody se Steyrem. Pražský městský soud zamítl další návrh na předběžné opatření, kterým se Iveco Fiat snažil ministerstvu v podpisu smlouvy s konkurenčním Steyrem zabránit, a šéf sněmovního bezpečnostního výboru Jan Vidím si prohlédl návrh smlouvy ministerstva se zbrojovkou. Výbor si kontrolu smlouvy vymohl jako podmínku před jejím podepsáním. Přesto, že Kühnlovi již nyní v podpisu kontraktu zřejmě nic nebrání, stále není jasné, zda a případně kdy tak učiní. Podle Čírtka ministerstvo čeká na to, až obdrží písemné vyhotovení z městského soudu. Soudci navíc nedávno rozhodli, že ve výběrovém řízení se vyskytly procesní chyby. Situaci také zřejmě ovlivní výsledek parlamentních voleb, v kterých Kühnlova Unie svobody zřejmě nemá šanci uspět a novým ministrem obrany tak v příští vládě bude někdo jiný.