Zprávy | Z archivu rubriky


Rozhodování o budoucím složení české Poslanecké sněmovny začalo dnes na americkém kontinentu. Češi žijící v Americe mohou hlasovat kvůli časovému posunu o den dříve, než začnou volby v Česku. První volební místnosti se otevřely v 19:00 středoevropského letního času (SELČ) na zastupitelských úřadech v Brazílii, Argentině a Uruguayi. Na ambasádách mohou volit čeští občané, kteří trvale žijí v zahraničí, nebo jsou v cizině pouze přechodně kvůli práci, studiu či turistice. I výsledky hlasování v Americe, kde budou volební místnosti otevřeny dnes a v pátek od 14:00 do 21:00 místního času, budou známy až v sobotu po 14:00 SELČ, kdy skončí hlasování také v České republice. Seriál otevírání volebních místností se z Ameriky přesune do Austrálie, kde hlasování začne v pátek v 06:00 SELČ. S hodinovými odstupy podle časových pásem začnou české parlamentní volby v Asii, Africe a v Evropě, kde se volební místnosti otevřou v pátek ve 14:00 SELČ. První volební den skončí po osmi hodinách ve 22:00 SELČ; v sobotu se bude hlasovat od 08:00 do 14:00 SELČ. K volbám na 108 českých velvyslanectví a konzulátech po celém světě se letos zapsalo téměř 5000 Čechů.

Čeští voliči v zahraničí dostanou na rozdíl od tuzemských voličů hlasovací lístky až ve volebních místnostech. I když pocházejí z různých koutů České republiky, rozhodovat se musí podle zákona mezi volebními uskupeními, které kandidují v jednom kraji. Letos jím jsou jižní Čechy, před čtyřmi lety jim Státní volební komise losem určila jihomoravské kandidáty. S kandidáty se tak krajané mohou seznámit nejsnáze prostřednictvím internetových stránek.

Bezpečnostní informační služba (BIS) potvrdila vyjádření premiéra Jiřího Paroubka, že služba nemá prověřené informace, které by dokazovaly propojení premiéra a členů vlády na organizovaný zločin. ČTK to dnes sdělil mluvčí kontrarozvědky Jan Šubert. Ze zprávy, kterou pro Paroubka BIS zpracovala, premiér citoval ve středečním duelu s šéfem ODS Mirkem Topolánkem v televizi Prima. Šubert také potvrdil, že materiál podepsal náměstek ředitele BIS Jaroslav Jíra. Ředitel služby Jiří Lang je totiž na dovolené. Jakékoli další informace ke zprávě ale odmítl sdělit. Premiér o materiál požádal v souvislosti s vyjádřením ředitele policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho o snaze politiků ovlivňovat vyšetřování některých důležitých kauz. Kubice v pondělí předstoupil před poslance s dokumenty označenými jako důvěrné, z jejichž obsahu podle něj vyplývá, že vyšetřování kauz Mrázek, Čepro a biolíh je politicky ovlivňováno a organizovaný zločin je propojen s vysokými úředníky státní správy. Paroubek proto hned následující den zadal BIS úkol, aby se k informacím obsaženým v materiálu vyjádřila. Nezávisle na tom poskytla BIS v úterý tisku vyjádření, které se mimo jiné zmiňuje o snaze podnikatelských skupin ovládnout výrobu biopaliv nebo o pronikání organizovaného zločinu do státních struktur. Podle Šuberta ale tyto informace pro média vycházejí z výročních zpráv BIS a popisují jevy, které přetrvávají již delší dobu. V žádném případě prý nereagují na Kubiceho vyjádření.