Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo zahraničí vyzývá Čechy, aby ve Spojených státech nezneužívali pobyt s turistickým vízem k hledání práce. Náměstek pro konzulární záležitosti Pavel Svoboda chce, aby se tak podařilo odstranit jednu z překážek, která brání zrušení víz do USA. Podle dřívějších odhadů v USA pracují načerno tisíce českých občanů. Stovky úřady každoročně zadrží a vyhostí. Američané tvrdí, že to je jedním z důvodů, proč víza pro Čechy neruší. Obava z práce načerno je také nejčastějším důvodem pro odmítnutí udělit vízum, uvádí americké velvyslanectví v Praze. Američané pro cesty do Česka víza nepotřebují. Jestliže se turista v USA nechává nelegálně zaměstnávat nebo překročí povolenou dobu pobytu, může ho policie zadržet. Poté je umístěn do vězení a může čekat několik týdnů až měsíců na slyšení před imigračním soudem. "Žádáme turisty, aby dodržovali podmínky, za jakých byli do země vpuštěni," uvedl náměstek Svoboda. Česká diplomacie, která dlouhodobě tlačí na zrušení víz, si od posunu v nahlížení na vízovou povinnost hodně slibuje. Prezident Václav Klaus se ovšem podivil tomu, že americkým podmínkám by vyhovovalo jen Polsko. Česká vláda dává najevo, že navýšení počtu vojáků není na pořadu dne. Navíc celkově by Češi limit splnili, pokud by byly brány v úvahu všechny operace; v Afghánistánu je kolem 220 Čechů, v Iráku stovka vojáků. Další čeští vojáci jsou na Balkáně.

Neznámý útočník v noci na úterý napadl poslance ČSSD a dvojku na kandidátce strany do sněmovních voleb v Pardubickém kraji Miroslava Váňu. Poslanec má po incidentu, který se stal před jeho domem na sídlišti v Pardubicích, tržnou ránu na hlavě, útočníka neviděl. ČTK to řekl Váňa, který šel útok právě nahlásit na policii. Motiv přepadení poslanec nezná. Podle premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka jde pravděpodobně o politický útok. "Bylo to beze slov, dvě rány a konec. Nedokážu si to nijak vysvětlit," uvedl. "Včera jsem po všech mítincích přijel domů, vykoupal se a šel do hospůdky, kam chodím. Vypil jsem dva vinné střiky a šel jsem v klidu domů. Uslyšel jsem za sebou kroky a potom ucítil, jak mne někdo zezadu nejdříve rukou a pak tupým předmětem, řekl bych skoro tyčí, silně uhodil do hlavy. Nikoho jsem neviděl, probral jsem se za nějakou dobu v kaluži krve a mnoho si toho nepamatuji," řekl ČTK Váňa. Podle svých slov se v šoku doplazil do čtvrtého patra, kde bydlí. "Celou dobu ze mne hrozným způsobem tekla krev, protože ještě beru prášky na ředění krve," uvedl Váňa. Jeho rodina jej odvezla na traumatologii do pardubické nemocnice. "Nechtěl jsem tam o tom mluvit, takže jsem jim říkal, že nevím, jak se to stalo, že jsem asi někde upadl. Ráno, když jsem se z toho probral, mi ale třeštila hlava, proto budu muset do nemocnice ještě jednou," řekl ČTK Váňa. "Pan poslanec byl napaden zezadu a podle mých informací nebyl okraden, takže jakékoliv loupežné přepadení nedává smysl," řekl v úterý Paroubek ČTK během své návštěvy Brna.

Kritici ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) z řad soukromých lékařů, lékárníků, nemocnic i zdravotního personálu chtějí zabránit přijetí novely zákona, která údajně omezuje jejich práva a ohrožují existenci jejich praxí. Ministr zdravotnictví Davird Rath je opačného názoru, zákon podle něj dává jistotu soukromým lékařům i jejich pacientům. "Vyzveme pana prezidenta Václava Klause osobním dopisem k tomu, aby nepřijímal novelu zákona o péči o zdraví lidu, která upravuje i vztahy ve veřejném zdravotním pojištění. Podle našeho názoru není tato úprava ve veřejném zájmu," řekl novinářům mluvčí krizového štábu soukromých lékařů, lékárníků a malých nemocnic a prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. "Nevidím jediný důvod, proč by měl pan prezident zákon vetovat, protože je to technická norma ve prospěch pacientů i soukromých lékařů, a já bych spíše očekával, že pan prezident jako pravicový politik by neměl snad mít problém s děděním a prodejem lékařských praxí," reagoval na to Rath. Lékařům i ostatním zdravotníkům vadí především to, že jim zákon bude nařizovat, kdo je má zastupovat při vyjednávání o smlouvách a cenách péče. "Mají to být profesní komory, přestože nemají ve svém speciálním zákonu takové zmocnění," vysvětlil důvod nespokojenosti Pekárek. Nyní lékaře zastupují v ekonomických jednáních profesní sdružení; komory mluví jen za členy, kteří jim dali písemné zmocnění. Pokud prezident zákon vetuje, současná sněmovna ho již nestihne do voleb přehlasovat. O novele, kterou prosazuje ministr Rath, by tak jednala až nová sněmovna.