Zprávy | Z archivu rubriky


Šéf elitního policejního útvaru prohlásil, že organizovaný zločin v Česku pronikl do státní správy. Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice to v pondělí řekl v branně-bezpečnostním výboru Poslanecké Sněmovny. Podle Kubiceho policejní prezidium, ministerstvo vnitra a předseda vlády omezují činnost jím vedeného útvaru.

ČSSD a ODS se nyní vzájemně obviňují z rozpoutání aféry, ve které pár dní před volbami jde o korupci kolem státních zakázek na výrobu biolihu a o údajné politické ovlivňování jejího vyšetřování.

Jan Kubice je jedním z nejdéle sloužících šéfů vrcholných policejních složek. K policii nastoupil po listopadu 89, šéfem útvaru pro odhalování organizovaného zločinu je jedenáct let.

Kubice přišel s obviněními poté, co se objevily informace, že jeho jeho podřízené pro podezření z trestné činnosti prověřuje Inspekce ministra vnitra. Podle Kubiceho chce někdo detektivy zdiskreditovat a zastavit vyšetřování kauzy. Šéf Inspekce Miroslav Borník potvrdil, že jeho útvar vyšetřuje čtyři plzeňské policisty. Odmítl ale, že to souvisí s vyšetřováním vraždy podnikatele Františka Mrázka či korupční aféry biolíh, na kterém se dva z podezřelých policistů .

Kubice v pondělí ve veřejné části jednání výboru uvedl, že jeho útvar nyní řeší tři závažné případy. Jde o vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka a jeho vztahů s vysoce postavenými úředníky a politiky. Další z kauz se věnuje podvodům při obchodech s ropnými produkty. Ve třetím případě jde o objasňování vražd v takzvané Solncevské mafii a o korupci ve státní správě v souvislosti s biopalivy. "Domníváme se, že je vyvíjena snaha ovlivnit vyšetřování všech tří výše uvedených kauz," tvrdí Kubice. Politicky ovlivňována je podle něj hlavně kauza biolihu spojená s vraždou Mrázka. Konkrétně Kubice viní exšéfa úřadu vlády Pavla Přibyla. Poslancům již minulý týden předložil policejní dokumenty, které obsahují vyhodnocení odposlechů jeho telefonních hovorů a SMS zpráv za poslední měsíc. Intenzivní kontakty měl mít Přibyl hlavně s bývalým předsedou vlády a ČSSD Stanislavem Grossem. Samotný Gross ČTK řekl, že nikdy nebyl v kontaktu s nikým, kdo je nyní v kauze biolíh vyšetřován.

Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že celá tato kauza je dlouho připravovaným spiknutím Kubiceho a některých představitelů ODS proti němu a ČSSD před volbami. Ministr vnitra František Bublan ale prohlásil, že ve vyšetřování korupční aféry "biolíh" či Mrázkovy vraždy není žádný politický nátlak na policisty.

Olomoucká Arcidiecézní charita uvolnila z rezervního fondu Tříkrálové sbírky celkem 100.000 korun na pomoc lidem v Indonésii, kterou postihlo ničivé zemětřesení. Obětem nedávné přírodní katastrofy mohou i Olomoučané. Charita připravila sběrací listiny, na které mohou přispívat dobrovolní dárci.

Pracovníci české Charity připravují ve spolupráci s partnerskou nadnárodní organizací Caritas Internationalis a indonéskou Charitou přímou pomoc obětem. Na místo již dorazili lékaři a zdravotní sestry z nemocnic provozovaných indonéskou Charitou a snaží se poskytnout okamžitou pomoc. Nakupují se potraviny a stany. Tým odborníků provádí na místě podrobný průzkum situace.

Česká katolická charita již do Indonésie zaslala 10.000 dolarů (zhruba 220.000 korun) ze svého krizového fondu. Lidé, kteří by chtěli pomoci, mohou poslat peníze na konto charity, číslo účtu je 3690369369369/0800, variabilní symbol 1151.

Na pomoc tamním lidem postiženým katastrofou také zaslalo sdružení ADRA 350.000 korun a zvažuje další formu pomoci. Peníze jsou ze sbírky Pomáhat může každý, organizované každoročně před Velikonocemi. Veřejná sbírka pokračuje dál, peníze mohou lidé posílat na účet 8555 8555/0300, variabilní symbol 700. Přispět mohou i prostřednictvím dárcovských SMS, heslo DMS ASIE by měli poslat na číslo 87777. Zpráva bude stát 30 korun, příjemce dostane nejméně 27 korun.

Na okamžitou humanitární pomoc Indonésii uvolnil peníze také stát. Česká republika se rozhodla vyčlenit na pomoc pět milionů korun. O pomoci rozhodl ministr Cyril Svoboda v reakci na žádost indonéské vlády. Kvůli velké vzdálenosti Česká republika upřednostnila peněžní pomoc a nepočítá s vysláním záchranných týmů nebo materiální pomocí.

Evropská komise chce zlepšit a zjednodušit přechod klientů mezi bankami. Proto zřídila expertní komisi, která má do poloviny roku 2007 vypracovat analýzu současného stavu a navrhnout případné kroky ke zlepšení. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí (MF). Mezi hlavní překážky patří podle MF nejen různé poplatky za zrušení účtu a souvisejících služeb, ale i administrativní a technické bariéry. Ty podle MF komplikují a prodlužují provádění změn. "Cílem práce expertů bude identifikace všech možných bariér přestupu k jiné bance, a to jak v rámci jednotlivých členských zemí, tak i v rámci celé Evropské unie. Druhým cílem je samozřejmě i návrh, jak jednotlivé překážky odstranit," uvedl náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Podle něj bude analýza EK jedním z důležitých vstupů pro další diskuze v ČR tak, aby byla jednotlivá opatření provázána s aktivitami na celoevropské úrovni.

Většina tuzemských bank přitom po klientech již poplatek za zrušení účtu nepožaduje. Podle Prouzy ovšem i přes jeho zrušení stále existují jiné poplatky a další, především administrativní překážky, které ztěžují změnu banky.

Diskuzi o zlepšení postavení klientů bank v ČR zahájilo MF loni v létě. Na základě diskuzí mezi bankami a ministerstvem vznikl Kodex České bankovní asociace, který upravuje vzájemné chování mezi klienty a peněžními ústavy.

Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Bohuslava Sobotky chystá MF analýzu postavení spotřebitele na finančním trhu, z které by měla vyplynout další opatření na zlepšení ochrany spotřebitele. Sobotka chtěl původně zákonem bankám přikázat celou řadu povinností. Vedle zákazu účtování poplatků spojených s rušením účtu šlo o zákaz účtování poplatků za vedení účtu v době mezi zánikem a zrušením účtu. MF chtělo také direktivně sjednotit podmínky pro transparentnost podobných produktů. Otevřená zůstala myšlenka na zavedení jednotné terminologie ceníků a odloženy byly úvahy o přenositelnosti čísla účtu.

Uměleckohistorická společnost vyzývá ředitele Národního památkového ústavu (NPÚ) Tomáše Hájka, aby odstoupil. Sdružení historiků umění a dalších odborníků se tak připojuje ke Klubu za starou Prahu, které jiným otevřeným dopisem ředitele vyzvalo k rezignaci před deseti dny. Hájkův odchod z čela NPÚ požadovali v polovině května také bývalí členové odborné rady úřadu. Důvodem stížností je kromě předchozích Hájkových kroků především jeho koncepce reformy památkové péče.

"V žádném případě nebudu ustupovat koordinovanému nátlaku a dovedu transformaci památkové péče k racionálnímu výsledku," sdělil Hájek ČTK. Domnívá se, že jej kritizují stále titíž lidé, kteří si přejí "návrat ke starým pořádkům v památkové péči" - jednou prý vystupují v rámci Klubu za starou Prahu, jindy za jiné společnosti. "Tomuto psychologickému nátlaku se v žádném případě nepodvolím," řekl Hájek.

Uměleckohistorická společnost je profesní organizace sdružující české i zahraniční historiky umění a studenty oboru. Klub Za starou Prahu je sdružení milovníků staré Prahy, kteří chtějí hájit její historické architektonické kvality proti stavebním záměrům narušujícím osobitost města. Mezi členy klubu je mnoho odborníků, ale pouze jedna osoba, Radmila Kreuzziegerová, zastává funkci v obou zmíněných institucích.

Hájkova koncepce, jíž si lze přečíst na internetové stránce NPÚ, podle Uměleckohistorické společnosti svědčí o tom, že ho nezajímá odborný dialog. "Tento návrh považujeme pouze za osobní předběžný materiál, na jehož vzniku se nepodíleli odborníci z Národního památkového ústavu. Nebyl konzultován ani s Vámi zřízenou odbornou radou NPÚ, která měla právě na koncepci reformy památkové péče úzce spolupracovat," píší historikové.

Odborníci uvádějí, že Hájkovo pojetí otevřené památkové péče znamená otevřenost pouze vůči úzce vymezeným ekonomickým faktorům, ale ne vůči veřejnosti. "Teorie, metody i praxe památkové péče se v evropském kulturním prostředí mění, základní východisko však zůstává stejné - je to potřeba chránit v rychle se měnícím světě hnaném dynamikou ekonomiky díla našich předků," připomínají. Autoři dopisu Hájkovi také vytýkají, že údajně není ochoten obhajovat své názory na veřejnosti. Dokládají to podle nich Hájkova vystoupení v médiích, ale i jeho neomluvená neúčast na veřejném slyšení v Senátu 16. května. Právě tam požadovali jeho odstoupení bývalí členové odborné rady NPÚ.

Teprve Hájkův odchod by mohl začít skutečnou diskusi o budoucnosti památkové péče a její rozumné reformě, řekl senátorům člen bývalé rady Josef Holeček, jenž byl dokonce členem komise, která Hájka za šéfa NPÚ vybrala. Nyní se za svůj krok omlouvá a uznává, že chybil. Instalaci bývalého poradce ministra životního prostředí a teoretika památkové péče do čela NPÚ kritizovalo mnoho odborníků od samého začátku.

Zlínský Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež přišel kvůli protestu českých filmařů a producentů o čtyři filmy. Nejvíce se dotkl přehlídky hraných filmů zemí Visegrádu, z něhož vypadly tři české snímky. Odborná porota v této soutěžní sekci zhodnotí pouze čtyři filmy, řekl novinářům umělecký ředitel festivalu Petr Koliha. Soutěž celovečerních hraných debutů přišla také o jediný český film, snímek Restart. Festival během týdne nabídne divákům 410 snímků z 35 světových kinematografií. Převážná část přehlídky je věnována ruskému filmu.

V hlavních soutěžích hraných filmů festivalu zůstal po dohodě s filmaři pouze film Rafťáci a Anděl páně. Většina dalších českých snímků nebude soutěžit, ale producenti souhlasí s jejich promítáním. Film Fimfárum 2, Štěstí a Žralok v hlavě diváci na přehlídce vůbec neuvidí. "Čeští filmaři a producenti protestem ošidili především diváky. Kdyby přišli před zahájením přehlídky a informovali nás o svém záměru, tak bychom se jistě dohodli na nějaké jiné formě protestu," uvedl umělecký ředitel. Zároveň producenty a tvůrce vyzval, aby již nenarušovali chod festivalu a organizátory tak nechali pracovat.

Tvůrci českých filmů v pátek oznámili úplné stažení svých snímků z festivalových pláten na protest proti politikům, kteří nepřijali novelu zákona o české kinematografii. Předseda Asociace producentů v audiovizi (APA) Pavel Strnad již dříve uvedl, že tento krok nebyl namířen proti divákům.

K protestům, které ve středu zahájili zástupci České filmové komory, Asociace producentů v audiovizi, Unie filmových distributorů, České filmové a televizní akademie a další subjekty z oboru, se ve čtvrtek přidali studenti FAMU včetně jejího vedení. V úterý večer se zavřel český stánek na filmovém festivalu v Cannes a přestalo fungovat České filmové centrum. Novela měla zhruba ztrojnásobit částku určenou na podporu nových českých filmových projektů na přibližně 220 milionů korun ročně. Předpokládala, že majitelé kin by odváděli do fondu dvě procenta z výnosů ze vstupného, distributoři video a DVD nosičů tři procenta z výnosů, televize tři procenta z výnosů reklamy a teleshoppingu. Veřejnoprávní televize, která reklamu utlumuje, měla odvádět půl procenta ročně.