Zprávy | Z archivu rubriky


Policie v souvislosti s kakaovou aférou podezírá bývalého poslance ČSSD Michala Krause a Františka Riga z korupce. Z Rigova výslechu totiž vyplynulo, že kvůli získání privatizovaného podniku na zpracování kakaových bobů podplatili v r. 2001 ghanské úředníky. Rigo uvedl, že tehdy do Ghany vezli asi 100.000 dolarů (podle tehdejšího kurzu přes 3,6 milionu korun), které předali úředníkům ministerstva financí. Také částka 50.000 dolarů (1,8 milionu korun), která údajně odešla do Ghany z účtu Krausovy matky, byla prý na úplatky. Dosud se přitom spekulovalo o tom, že peníze byly zálohou na koupi kakaového podniku. Policie teď musí obě verze důkladně prověřit, aby potvrdila či vyloučila podezření, že Kraus s Rigem se podplácení dopustili. Krause policie nově podezírá i z nepřímého úplatkářství. Exposlanec podle Riga kvůli rozhodnutí ohledně privatizace kakaového podniku kontaktoval ghanskou velvyslankyni. Prý jí přislíbil zvýšení počtu studentů přijímaných na české školy. Policie se začala případem zabývat v půli ledna, když na obchodní cestu Krause, nyní odsouzeného podnikatele Riga a rakouského podnikatele Alfreda Augustina do Ghany upozornila Mladá fronta Dnes. Kraus, kterého policie začala prověřovat kvůli podezření z praní špinavých peněz a pokusu o podvod, kvůli aféře rezignoval na funkce předsedy poslaneckého klubu ČSSD i rozpočtového výboru sněmovny a složil také poslanecký mandát.

Marcela Krajníková, jejíž děti odebral soud a poslal je z České republiky za otcem do Argentiny, se tento pátek sešla s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou. Ten jí nabídl, že jeho úřad zajistí pro děti českého učitele. "Především nabízíme, že (děti) budou mít Čecha, který je bude učit česky, aby stále mluvily jazykem, který je jejich mateřštinou," uvedl. Ministerstvo podle něj také pomůže v komunikaci s argentinskými úřady a konzulární služba je připravena pomoci s právními službami. Krajníková nabídku ministerstva vítá. Doufá také, že české velvyslanectví jí pomůže při jejím příjezdu do jihoamerické země. Se svými dětmi hovořila naposledy na začátku týdne. Svoboda uvedl, že podle něj děti patří k matce. Zároveň apeloval na sdělovací prostředky, aby z případu nedělaly hlavní zpravodajskou událost, protože tím mohou dětem uškodit. Krajníková se do Argentiny provdala před devíti lety, po čtyřech letech se však rozhodla, že se rozvede; manžel ji údajně bil a psychicky týral. S dětmi proto odjela do Česka. Krajský soud v Ústí nad Labem ale rozhodl, že se děti musejí vrátit do Argentiny. Podle soudu žena své děti unesla. V Argentině nyní dcera a syn žijí s bývalým manželem, údajně se o ně stará jeho matka. Ministerstvo práce a sociálních věcí případ označilo za porušení dětských práv. Souhlasí s tím i psycholožka a soudní znalkyně Nora Martincová. Následky násilného odloučení od své matky mohou podle ní děti nést celý život. Úmluva o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí, na kterou se soudy odvolávají, stanoví, že stát nemusí rodiči vyhovět, když by návrat dítě vystavil psychické či fyzické újmě. Obdobně kritizovala postup českých soudů i předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

V Česku se objevily dva nové případy ptačí chřipky. Uhynulé labutě byly nalezeny u obce Kostice na Břeclavsku, nedaleko řeky Kyjovky. Testy potvrdily u obou ptáků virus H5. V jednom z případů je zjištěno i to, že jde o vysoce nakažlivou formu viru. Potvrdil to mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. V Česku se tak zatím celkově vyskytlo 14 případů ptačí chřipky. Předchozích 12 uhynulých labutí bylo nalezeno na různých místech jižních Čech a všechny byly nakaženy člověku nebezpečným virem H5N1. Okolo místa nálezu obou ptáků na Břeclavsku, kteří se nacházeli několik desítek metrů od sebe, začnou platit stejná mimořádná opatření, jaká platila v jižních Čechách. Jejich základem je stanovení pásem ochrany a dozoru o poloměru tři a deset kilometrů od místa výskytu. Obce musejí v obou zónách provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Ochranná zóna podle Dubna částečně zasáhne i na území Slovenska a Rakouska. Na jihu Čech byla zrušena poslední dvě z pěti ochranných pásem ve středu 10. května. Od čtvrtka 11. května Česko zmírnilo i celorepubliková mimořádná opatření, která byla přijata kvůli ptačí chřipce v půli února. Opět je tedy možné pořádat výstavy a trhy drůbeže a ptáků chovaných v ČR. Konat se mohou i soutěže poštovních holubů na území ČR a mírnější omezení platí pro podnikatelské chovy drůbeže.