Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban se neobává, že by policejní vyšetřování šéfa jihokorejské automobilky Hyundai mohlo zpozdit stavbu nové továrny v Nošovicích v Moravskoslezském kraji. Mluvčí Hyundai Jake Jang ve čtvrtek po podpisu investiční smlouvy mezi ČR a Hyundai agentuře Reuters řekl, že výstavba nošovického závodu bude odložena do návratu zadržovaného šéfa společnosti Čonga Mong-kua, který je v Koreji vyšetřován kvůli korupční aféře. Pokud by Hyundai nedodržela dohodnuté termíny, mohlo by Česko podle Urbana od smlouvy s Hyundai odstoupit a automobilka by musela vrátit investiční pobídky. "Harmonogram výstavby říká, že do tří měsíců od vydání stavebního povolení by měla být zahájena stavba, a to tak, aby na podzim 2008 byla zahájena výroba a v letech 2009 a 2010 továrna najela na plný výkon 300.000 vozidel ročně. To je podepsáno a stvrzeno, takže nemám žádné obavy, že by se tento harmonogram nenaplnil," uvedl Urban.

Spokojený je s výsledkem několikaměsíčního jednání také moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský, který smlouvu s Hyundai rovněž podepsal. V Nošovicích se podle informací hejtmana Tošenovského bude vyrábět úplně nový model automobilu Hyundai, který byl speciálně vyvinut pro evropský trh. Podrobnosti Hyundai ale zatím nezveřejnila.

Investiční smlouvu o stavbě továrny v Nošovicích Urban ve čtvrtek v jihokorejském Soulu podepsal s viceprezidentem společnosti Kim Tong-činem. Hyundai zpočátku počítá v Nošovicích s investicí 743 milionů eur (asi 21 miliard korun) a celkově až se sumou přes miliardu eur. Původně se plánovalo, že dohodu podepíše v úterý v Praze premiér Jiří Paroubek s předsedou představenstva Čongem. Ten však byl v Koreji tento týden obviněn ze zpronevěry firemních peněz a vytváření tajných fondů ke korupci; nyní pobývá ve vazbě. Analytici upozorňují, že Čong má hlavní slovo v každodenním řízení společnosti a jeho absence může vést k vakuu ve vedení a odkladu investičních plánů. Hyundai se chce novými investicemi dostat do první pětky světových výrobců automobilů z nynějšího sedmého místa. Podle smlouvy s českou vládou by Hyundai mohla v letech 2007 až 2013 získat ze státního rozpočtu na podporu výstavby závod v Nošovicích dotaci až 2,415 miliardy korun. Dalších 2,5 miliardy korun může Hyundai a zhruba 15 jejích dodavatelů do roku 2011 dostat na vytváření nových pracovních míst či rekvalifikaci zaměstnanců.

Lékařské odbory uspořádají v úterý akci na podporu zákona o neziskových nemocnicích. V tento den totiž začne jednat sněmovna a odboráři chtějí, aby poslanci přehlasovali veto prezidenta Václava Klause. Týž den naopak pořádá akci proti zákonu tzv. krizový štáb soukromých lékařů, lékárníků a zubařů.

"Požádáme zřejmě o přijetí u předsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka," řekl po čtvrtečním jednání s ministrem zdravotnictví Davidem Rathem novinářům předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Dodal, že tento týden již oslovili odboráři poslance v krajích, aby zákon ve sněmovně podpořili. "Mrzí mě, že tak věcné téma, jako je další osud nemocnic a vznik páteřní sítě, se stalo předvolebním trhákem," podotkl Engel. Lékařské odbory podporují vznik neziskových nemocnic a přišly o tom ve čtvrtek ujistit ministra. Engel uvedl, že minulý týden se účastnil jednání mezinárodního kongresu lékařů - zaměstnanců. "Kolegové z Francie, Itálie a dalších zemí nás utvrdili, že to, za čím si tady stojíme, je věcně správné a u nich to naprosto běžně funguje," zdůraznil.

Krizový štáb zdravotníků naproti tomu varuje, že zákon nemocnice prý znárodňuje a vrací české zdravotnictví před rok 1989. Rathovi kritici údajně nejsou proti tomu, aby v Česku existovaly neziskové nemocnice, má to však být pouze možnost, nikoli povinnost. Podle nich totiž hrozí, že nemocnice, které se na neziskové nepřemění, zaniknou.

Polsku jako jediné nové zemi Evropské unie ze střední a východní Evropy svitla naděje na zrušení víz do USA. Americký Senát v noci na čtvrtek schválil dodatek imigračního zákona rozšiřující podmínky pro zařazení do bezvízového programu, který by měl Polsko dočasně na dva roky zařadit ke 27 zemím, jejichž občané k cestám do USA nepotřebují víza. Zákon ale musí ještě projít Sněmovnou reprezentantů, která už svoji verzi imigračního zákona schválila, a v Kongresu se tak očekává ostré dohodovací řízení.

Ze schváleného dokumentu vyplývá, že novela imigračního zákona zapojí do bezvízového programu země, které jsou členy Evropské unie, vojensky pomáhají USA ve válce v Iráku jednotkou nejméně o 300 vojácích a nepředstavují pro USA bezpečnostní riziko. Ačkoli Polsko není v textu výslovně uvedeno, všechny podmínky zřejmě splňuje pouze ono. Pokud změnu Sněmovna schválí, budou moci do USA Poláci jezdit bez víz na dobu do 60 dnů.

O zrušení vízové politiky s USA dlouho usiluje také Česká republika. Mluvčí ministra zahraničí Vít Kolář ČTK řekl, že česká diplomacie vyčká, jak dopadne hlasování o novele imigračního zákona ve Sněmovně reprezentantů. Pokud američtí poslanci změny schválí a Polsko bude zařazeno na seznam zemí s bezvízovým stykem s USA, Česko by mohlo začít podnikat nějaké kroky, uvedl. Česko má v Iráku necelou stovku vojáků, nesplňuje tak jednu z podmínek daných americkým zákonem. "V tuto chvíli neuvažujeme o tom, že bychom počty navyšovali," uvedl armádní mluvčí Jan Pejšek. Připomněl, že by to ani nebylo možné, vláda i parlament totiž na letošní rok schválily vyslání nanejvýš stočlenného kontingentu.

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda tento týden po jednáních o vízech ve Washingtonu prohlásil, že nynější situace v USA kolem ilegálního přistěhovalectví situaci komplikuje a že nikdo není v této době ochoten nastínit jakékoli termíny změny vízového režimu.