Zprávy | Z archivu rubriky


Nadcházející volby mělo podle internetového deníku Aktuálně.cz zásadně ovlivnit několik afér, které by v závěru volební kampaně dostaly do špatného světla předsedu ODS Mirka Topolánka, lídra zelených Martina Bursíka, ministra zemědělství za ČSSD Jana Mládka a další politiky. "Podrobné pátrání přineslo závěr, že jde vesměs o budoucí aféry, čerpající z reálného základu. Tím, kdo je sestavil do podoby 'výbušného příběhu' a chtěl nabídnout médiím, však nebyli policejní vyšetřovatelé. Plán útoku se zrodil v sekretariátech velkých stran a ve vilách podnikatelů napojených na české podsvětí," uvedl server. Další kauzy měly údajně poškodit i premiéra a předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, ústeckého primátora Petra Gandaloviče (ODS) nebo stínového ministra financí ODS Vlastimila Tlustého.

Topolánek, kandidát občanských demokratů na příštího premiéra, měl mít problémy kvůli starému dluhu společnosti VAE, v níž měl donedávna čtvrtinový podíl. "Na úplném vrcholu stojí informace, že ještě do voleb má být obviněn lídr nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek," tvrdí Aktuálně.cz s tím, že informaci získalo z kruhů sociální demokracie. Výbušná zpráva se měla dostat na veřejnost těsně před začátkem června. Policie podle deníku skutečně Topolánkovy aktivity prověřuje, ale vyšetřování rozhodně není ve fázi, do jaké by šéfa ODS stavěla chystaná mediální aféra, uvedli autoři článku.

Podnikatelské skupiny podle serveru zase chtějí "odstřelit" ministra Mládka. Jeho protivníci se o něm prostřednictvím médií chystali zveřejnit, že stál za pochybným kontraktem o vývozu letadel do Saúdské Arábie i diskreditující informace o jeho soukromém životě. "Na prvním místě zprávu, že Mládek se v minulých letech stýkal s Ruskou podezřívanou z kontaktů na špionážní služby," upozornil server. Kvůli této ženě, která později zemřela, měl být Mládek výrazným bezpečnostním rizikem pro členský stát NATO. Skutečná verze je ale podle Aktuálně.cz poněkud jiná, než jak jí měla vylíčit média.

Sílícímu tlaku obvinění měl ještě do voleb čelit také Bursík. Už v minulých týdnech pronikly do médií informace o původu jeho nemovitosti v Praze. Nasvědčovaly tomu, že Bursík byl zvýhodněn při jejím pořízení a nadto nechal při její rekonstrukci vydělat spřízněnou společnost, které pak coby ministr životního prostředí "přihrával" státní zakázky. "Teprve při detailnějším pátrání se ukázalo, že zprávy jsou nepravdivé," poznamenal internetový list. Z autorství tohoto útoku se vzájemně obviňovaly volební týmy ODS i ČSSD, k novinářům se informace o Bursíkovi dostávaly anonymně.

Aktuálně.cz uvedl, že v posledním půl roce zájmové skupiny připravily i další koordinované ataky - podsvětí prý například pomocí informace o provizi od ČSOB dosáhlo policejního vyšetřování právníka blízkého ČSSD Miroslava Jansty. Mezi předvolební ataky patří rovněž zveřejnění údajných směnek, kterými se uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř snaží dokázat, že před minulými volbami půjčil ČSSD desítky milionů na kampaň. Krejčíř však dodnes neprokázal, že směnky jsou autentické.

Evropský parlament ve středu definitivně schválil sedmiletý rozpočet EU na léta 2007-13. Ten má otevřít novým členským státům, včetně Česka a Slovenska, cestu k podstatně vyšším příspěvkům ze společné pokladny. Po prosincovém summitu se odhadovalo, že Česko by v optimálním případě mohlo ročně získat ze společné pokladny až o 93 miliard korun více, než do ní odvede. "Je to vynikající zpráva, bude to výrazný impulz české ekonomice," uvítal štrasburské hlasování vicepremiér Jiří Havel. V přepočtu na hlavu již Česko zvítězilo "v disciplíně příslibů", které však ještě bude třeba přeměnit v reálné čerpání. "Značný díl peněz vynaložíme do znalostní ekonomiky. Inovační programy zahrnou 19,75 procenta prostředků a zhruba dalších 17 procent půjde na vzdělávání," řekl s tím, že každé procento vlastně vyjadřuje miliardu korun ročně.

Většina českých europoslanců dohodu podpořila. "Hlavní je, že nehrozí skluz v čerpání," míní Oldřich Vlasák (ODS). "Spousta věcí, třeba menší podpora pro české zemědělce, se nám nelíbí, ale nic lepšího dosáhnout nešlo," připustil jeho kolega Hynek Fajmon. "Čeští občané mají dostat na hlavu nejvíce ze všech a to je jedinečná příležitost, která se už nebude opakovat," zdůraznil Libor Rouček (ČSSD). Šanci však podle Tomáše Zatloukala (SNK-ED) může zmařit, že si "ČR zvolila nejkomplikovanější systém distribuce peněz ze všech zemí EU".

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban odletěl do jižní Koreje podepsat investiční smlouvu s automobilkou Hyundai, která chce v Nošovicích v Moravskoslezském kraji postavit novou továrnu. Smlouva o výstavbě závodu bude podepsána ve čtvrtek v Soulu. Za českou stranu dokument stvrdí Urban a zástupci Moravskoslezského kraje, kteří odcestovali do Koreje v úterý. Světové agentury ale od pondělí přinášejí zprávy o rozhodnutí Hyundai odložit kvůli vyšetřování předsedy představenstva společnosti stavbu nošovického závodu na neurčito. Podle ministerstva průmyslu a obchodu však vedení Hyundai v úterý potvrdilo dohodnutý harmonogram výstavby závodu. Stavbu prvních továrních objektů chtějí Korejci odstartovat již letos v září, výrobu by měl závod zahájit v roce 2008.

Podle návrhu smlouvy, který již schválilo vedení Hyundai i česká vláda a moravskoslezské zastupitelstvo, musí Hyundai zahájit stavbu továrny do tří měsíců od vydání stavebního povolení, nejpozději však do konce roku 2007. Termín se však může posunout například kvůli aktivitám nevládních organizací. Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský uvedl, že pokud by se Hyundai snažila smlouvu nějak pozměnit, tak ji nepodepíše. Hyundai zpočátku počítá v Nošovicích s investicí 743 milionů eur (asi 21 miliard korun) a celkově až se sumou přes jednu miliardu eur. Závod v Nošovicích by měl vyrábět 200.000 automobilů ročně a po rozšíření kapacit až 300.000 automobilů a 600.000 převodovek. Zahájit výrobu by měl v roce 2008. Vytvoří minimálně 1000 pracovních míst, Hyundai ale předpokládá, že do roku 2010 v Nošovicích zaměstná přes 3500 lidí.