Zprávy | Z archivu rubriky


Český ministr zahraničí Cyril Svoboda má v úterý ve Washingtonu se svojí americkou resortní kolegyní Condoleezzou Riceovou jednat o transatlantické spolupráci a aktuální mezinárodní situaci. Schůzce krátce před půlnocí SELČ tentokrát nemá dominovat problematika amerických víz pro české občany, kterou politici a diplomaté považují za jeden z mála sporných bodů v současných česko-amerických vztazích. Vízové asymetrii, kdy Češi musejí žádat o víza, zatímco Američanům stačí k návštěvě České republiky pouze cestovní pas, se Svoboda chce věnovat při rozhovorech s představiteli amerického Senátu. Při hledání podpory pro zrušení víz se pravděpodobně opře o argument, že Česká republika je těsným spojencem USA v boji s terorismem a při prosazování demokracie a lidských práv ve světě.

Zrušení víz pro Čechy, Slováky a občany dalších postkomunistických evropských zemí Američané vytrvale odmítají s poukazem na zákon, který nedovoluje zavést bezvízový režim, pokud počet odmítnutých žádostí o víza z dané země neklesne po dva roky po sobě pod tři procenta. Američané odmítají vpustit do země asi každého desátého českého žadatele.

Ministr také ve Washingtonu předá zástupcům Radia Svobodná Evropa - Radia Svoboda (RFE/RL) šek na 1,17 milionu dolarů, tedy na 27 milionů korun. Tuto částku poskytuje česká vláda jako příspěvek na stěhování rozhlasové stanice RFE/RL z centra Prahy do desátého městského obvodu. Přestěhování z budovy bývalého Federálního shromáždění do novostavby ve vzdálenější čtvrti se ukázalo jako nutné kvůli bezpečnosti stanice a jejího okolí. Zároveň se tím uleví středu města, kde bezpečnostní zátarasy kolem RFE/RL způsobují dopravní komplikace.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec a americký velvyslanec v Česku William Cabaniss podepsali v úterý v Praze druhou dodatkovou úmluvu o vydávání lidí a úmluvu o vzájemné právní pomoci v trestních věcech. Smlouvy mají ulehčit vydávání odsouzených a trestně stíhaných lidí mezi Českem s Spojenými státy. Netýkají se však vydávání vlastních občanů. Extradiční dohoda upravuje původní úmluvu z meziválečného období, která však byla omezena jen na několik trestných činů. Nová smlouva místo toho stanovuje okruh lidí, kterých se bude týkat, pomocí horní hranice trestní sazby. "Bude to od jednoho roku a výše v trestním stíhání, ve výkonu trestů to je od čtyř měsíců výše," řekl po ceremonii ministrův náměstek Roman Polášek. Čin, kvůli kterému může být podezřelý člověk vydán, musí být považován za trestný v obou zemích.

Americká strana navrhovala, aby se vzájemné vydávání týkalo také vlastních občanů, do smlouvy se však toto ustanovení nedostalo, nebylo by totiž v souladu s českou ústavou. "Bereme ale na vědomí žádost americké strany, aby byla všeobecná úmluva bez ohledu na státní občanství," prohlásil ministr Němec. O rozšíření smlouvy se podle něj bude jednat. Podle Poláška však v nejbližší době nelze s uzavřením všeobecné extradiční smlouvy počítat. Dodatky umožní navazování moderních druhů spolupráce, jako jsou například výslechy pomocí videokonference nebo zřízení společných vyšetřovacích týmů. Společné týmy již existují na úrovni Evropské unie.

V současné době existuje asi deset českých extradičních žádostí vůči USA, amerických je asi pět, uvedl Polášek. Mezi nejznámější patří případ Švéda libanonského původu Oussamy Kassira podezřelého z terorismu, který by po podpisu dodatkové smlouvy mohl být vydán do Spojených států. Dokumenty v březnu schválila vláda, nyní je ještě musí posoudit parlament.

Meziroční růst průmyslu v březnu o 17,9 procenta překonal i ty nejoptimističtější odhady a tento trend bude dále pokračovat. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Podle místopředsedy vlády pro ekonomiku Jiřího Havla lze díky růstu průmyslu očekávat růst HDP za první čtvrtletí meziročně o 8,2 procenta, což by bylo nejvíce v historii. "Lidé růst pocítí ve svých peněženkách v nárůstu platů. Dále vznikne více pracovních míst. Jen loni vzrostl počet zaměstnanců o 97 tisíc," dodal.

Podle analytika PPF Radomíra Jáče roste tuzemská výroba především díky vývozu a tržby rostou nadprůměrně silně u podniků se zahraniční účastí. "Zahraničním investorům, kteří do České republiky v uplynulých letech přišli, ve velké většině vychází jejich plán, totiž vybudovat v české ekonomice konkurenceschopné, exportně zaměřené výrobní kapacity," uvedl Jáč. Českému průmyslu pomohlo podle něho také celkové oživení hospodářství EU. "V takovém prostředí se českým exportérům dobře daří a jsou schopni úspěšně čelit i důsledkům posílení koruny," doplnil Jáč. Podle něj lze sice ve druhém pololetí čekat mírné zpomalení růstu, za celý rok by však růst výroby neměl klesnout pod deset procent.

Ľuboš Mokráš z České spořitelny se domnívá, že velmi dobrá výkonnost českého průmyslu bude pokračovat i v příštích měsících. "Růst zakázek o 26,5 procenta indikuje pokračování tohoto potěšujícího trendu," uvedl Mokráš. Záležet bude především na tom, jak se na světové konjunktuře projeví všeobecné utahování měnových politik hlavními centrálními bankami a vysoké ceny komodit. "Český průmysl je a bude silně závislý na vývozu a tedy citlivý na vývoj ve světě," dodal Mokráš.

Vedení jihokorejské automobilky Hyundai v úterý podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) potvrdilo dohodnutý harmonogram výstavby nového závodu v Nošovicích v Moravskoslezském kraji. Stavbu prvních továrních objektů chtějí Jihokorejci odstartovat již letos v září, přičemž výrobu by měl nošovický závod zahájit v roce 2008. Jihokorejská tisková agentura Jonhap ale v pondělí oznámila, že automobilka odloží zahajovací práce na výstavbě závodu v České republice na neurčito. "Tyto informace se nezakládají na pravdě, což jsem si ověřil u viceprezidenta společnosti Hyundai," řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. "Viceprezident Hyundai In Seo Kim v telefonickém rozhovoru s generálním ředitelem CzechInvestu Tomášem Hrudou odložení projektu společnosti v ČR jednoznačně vyloučil a potvrdil dohodnutý harmonogram výstavby závodu v Nošovicích," doplnil mluvčí resortu Jiří Havlíček. Dodal, že zpráva jihokorejské agentury hovoří pouze o odložení slavnostního ceremoniálu položení základního kamene nošovické továrny.

Vedení Hyundai minulý týden schválilo investici v Nošovicích. Smlouvu již odsouhlasila také česká vláda a zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Smlouva o výstavbě závodu bude podepsána ve čtvrtek v Soulu. Za českou stranu smlouvu dokument stvrdí Urban a zástupci Moravskoslezského kraje. Celý ceremoniál by však měl být pouze soukromý. Původně se počítalo s tím, že smlouva bude slavnostně podepsána v Nošovicích, kvůli policejnímu vyšetřování vedení Hyundai kvůli korupci však tento scénář padl. Premiér Jiří Paroubek soudí, že trestní stíhání je nepříjemná epizoda, která ale pro investici automobilky v Česku nic neznamená.

Konečné rozhodnutí o stavbě továrny Hyundai v Česku zřejmě padne až po návratu prezidenta společnosti Čong Mong-Kua. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčího firmy. Šéf Hyundai byl zatčen na konci dubna kvůli podezření z korupce a jihokorejská prokuratura ho obžalovala ze zneužití pravomoci a firemních prostředků. Čong je zapleten do skandálu kolem černých fondů využívaných ke korupci. Čong Mong-Ku s dalšími manažery údajně zpronevěřil firemní peníze a vytvářel tajné fondy, z nichž firma uplácela politiky a další vlivné lidi. Zneužívání se mohlo týkat více než pěti miliard wonů (116 milionů korun). Firma Hyundai se minulý měsíc za skandál veřejně omluvila a sdělila, že rodina předsedy Čonga předá charitě svůj podíl na přepravní společnosti Glovis v hodnotě jedné miliardy dolarů. Prokurátoři však dali najevo, že tento dar jejich vyšetřování neovlivní.

Hyundai zpočátku počítá v Nošovicích s investicí 743 milionů eur (asi 21 miliard korun) a celkově až se sumou přes jednu miliardu eur. Závod v Nošovicích by měl vyrábět 200.000 automobilů ročně a po rozšíření kapacit až 300.000 automobilů a 600.000 převodovek. Zahájit výrobu by měl v roce 2008. Vytvoří minimálně 1000 pracovních míst, Hyundai ale předpokládá, že do roku 2010 v Nošovicích zaměstná přes 3500 lidí. Kia Motors chce do konce tohoto roku zahájit produkci na svém prvním evropském závodě u slovenské Žiliny.

Policisté začali vyšetřovat okolnosti nákupu rychlovlaků Pendolino. Zjišťují, zda nebyl spáchán trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku a navíc také porušování závazných pravidel hospodářského styku. Vyšetřování je vedeno proti neznámému pachateli, nikdo zatím nebyl obviněn, řekl ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. V případě trestního stíhání konkrétního člověka by mohl u soudu skončit s trestem až dvou let vězení, zákazem činnosti či peněžitou pokutou.

Podnět k prošetření okolností nákupu Pendolina podalo na policii letos 24. dubna vedení Českých drah. Vychází prý z právních auditů, které dospěly k závěru, že při podpisu smluv mohl být spáchán trestný čin. Smlouvy byly uzavřeny pro ČD údajně nevýhodně. Management má za takové situace povinnost oznámení podat, řekl již v dubnu mluvčí ČD.

Nákupní smlouvu podepsal v roce 1995 někdejší ředitel ČD Rudolf Mládek, pod následnými dodatky jsou podpisy jeho nástupců Vladimíra Sosny a Dalibora Zeleného. Smlouvu o nákupu náhradních dílů pak podepsal v roce 2002 náměstek ředitele Ivo Malina. Mládek uvedl, že k podpisu smluv dostal pověření od svých nadřízených orgánů. Například kvůli tomu, aby mohl být podepsán v roce 2000 jeden z dodatků a mohla být schválena státní garance na projekt Pendolino, musela legislativní rada vlády původní smlouvy i navržený dodatek prověřit. Shledala je jako bezproblémové, dodal Mládek.

Ani Zelený si není vědom pochybení. Vyšetřování prý může zjistit, proč současné vedení podniku neodstoupilo od smlouvy, když se mu zdála nevýhodná. Minimálně šestkrát k tomu prý mělo důvod, když výrobce rychlovlaků Pendolino, italská firma Alstom, dodal se zpožděním vlaky, které nesplňovaly jednu z technických norem. Podle mluvčího ČD ale bylo pro dráhy výhodné rychlovlaky převzít, provozovat a za zpoždění naúčtovat výrobci penále.

České dráhy mají sedm souprav Pendolino celkem za 4,3 miliardy korun. Vlaky nasadily do pravidelného provozu podle jízdního řádu od poloviny prosince loňského roku. Podaný podnět na policii podle ČD nesouvisí se sérií poruch, které vlaky postihly v lednu letošního roku. Problém v softwaru vyřadil tehdy postupně z provozu všech pět souprav, které zajišťovaly dopravu cestujících. Náklady ani škody, které odstavení vlaků způsobilo, zatím ČD nevyčíslily. Pravděpodobně ale půjde o desítky milionů korun.

Desítky Romů z Mladoboleslavska, Nymburska i romští hosté ze zahraničí přijedou 22. května diskutovat do Mladé Boleslavi o aktuálních problémech svého etnika i jeho výhledech do budoucnosti. Budou probírat hlavně otázky zaměstnanosti, bydlení, zdravotnictví, vzdělání, romské kultury a historie a antidiskriminačních opatření. ČTK o tom informovala Martina Brzobohatá, ředitelka občanského sdružení Jekhetani Luma - Společný svět. Celodenní akci s názvem Romové Romům: Zprostředkování reálných životních očekávání v EU zahájí dopoledne diskuse romských osobností se studenty Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Jičínské ulici. Odpolední část je určená dospělým. V programu vystoupí s příspěvky do diskuse romské osobnosti z České republiky i ze zahraničí, diskuse ale bude otevřena všem zúčastněným. Hosté z Francie seznámí návštěvníky se životem tamních Romů. Program doplní vystoupení kapely Gypsy Billy, která zahraje tradiční romské písničky.

Na problémy související s životem a postavením Romů, ale i dalších sociálně slabých lidí v Mladé Boleslavi se soustředí občanské sdružení Jekhetani Luma - Společný svět, které pomáhá i s propagací připravované diskusní akce. To také založilo loni Pracovní agenturu Luma, která by měla pomoci především lidem, již mají handicap v podobě nízké vzdělanosti, etnické příslušnosti či dlouhodobé nezaměstnanosti. Sdružení již provozuje v Mladé Boleslavi také občanskou poradnu.

Jako poměrně bohatou hodnotí svou domácnost sedm procent občanů Česka. Za chudou ji považuje 30 procent lidí. K žádné z těchto skupin se nepřiřadily zhruba tři pětiny dotázaných, přesně 62 procent. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Tento výsledek se výrazně neliší od čísel zaznamenaných v předchozích průzkumech od října 2003. Průzkumu CVVM se v dubnu zúčastnila zhruba tisícovka obyvatel Česka starších 15 let.

Za bohatou označovali svoji domácnost častěji lidé ve věku 15 až 19 a 30 až 44 let, absolventi vysokých škol, studenti, podnikatelé se zaměstnanci, vyšší odborní nebo vedoucí pracovníci, obyvatelé Prahy nebo středních Čech a stoupenci ODS. Naopak jako chudou hodnotili svou domácnost lidé starší 60 let, nepracující důchodci, nezaměstnaní, ženy v domácnosti nebo na mateřské, nekvalifikovaní a zemědělští dělníci, lidé se základním nebo středním nematuritním vzděláním, obyvatelé Pardubicka, voliči KSČM a ti, kteří nepreferují žádnou politickou stranu.

Spíše snadno se současným příjmem vychází 36 procent domácností. Potíže při hospodaření s příjmem má 60 procent domácností. V porovnání s výzkumem z října 2005 se situace mírně zhoršila, potíže při hospodaření s rozpočtem tehdy uvedlo 56 procent dotázaných, naopak snadno s příjmem vycházelo 40 procent respondentů. Nejvíce pociťují lidé nedostatek peněz na vybavení domácnosti, na uspokojování kulturních, rekreačních a sportovních potřeb, na bydlení včetně výdajů za teplo, vodu a elektřinu a na oblečení a obuv.