Zprávy | Z archivu rubriky


Náměstek ministryně informatiky Vladimír Hořejší tento týden rezignoval. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Klára Volná. Důvodem je podle neoficiálních informací fakt, že Hořejší zasedal v představenstvu České konsolidační agentury v době, kdy z ní bylo nelegálně vyvedeno půl miliardy korun. Hořejší působil ve vedení společnosti IMOB. Ta spravovala dceřinou firmu ČKA Galileo Real, která odeslala do zahraničí bez vědomí orgánů agentury půl miliardy korun z jejího majetku. Podle informací serveru Euro OnLine Hořejší jako tehdejší předseda představenstva IMOB spolupodepsal plnou moc, na jejímž základě mohl šéf IMOB Jan Šik s hotovostí disponovat. Kauzu ČKA vyšetřuje policie a padla i trestní oznámení.

Česká konsolidační agentura se dohodla s podnikatelem Milošem Skořepou na navrácení půl miliardy korun. Uvedlo to Euro Online s tím, že obě strany se dohodly na splátkovém kalendáři. První splátka ve výši zhruba 50 milionů korun by měla do ČR dorazit v příštím týdnu. Právě tato první splátka má být zřejmě podmínkou uzavření definitivní dohody o splácení částky, kterou Skořepovi půjčil Jan Šik z peněz společnosti Galileo Real, napsalo Euro. To, že má půlmiliardu korun která zmizela z ČKA, přiznal Skořepa ve středu. Uvedl, že peníze investoval do akcií a podílů v zahraničních firmách. Současně řekl, že neměl tušení o skutečném původu peněz. Podle jeho verze si je půjčil od svého známého Františka Savova, aniž věděl, že jde o stamiliony konsolidační agentury. "Já se ke svému závazku hlásím, jsem dlužníkem a vše splatím. Nebyl bych to ovšem schopen dokázat, pokud se přistoupí k nějakým represím," dodal.

Vojáky ze 102. průzkumného praporu v Prostějově a z 15. ženijní základny v Bechyni, kteří zhruba půl roku působili v mezinárodní misi ISAF na území Afghánistánu, ocenil v Prostějově ministr obrany Karel Kühnl medailemi za službu v zahraničí. Vybraní vojáci získali také Záslužné kříže ministra obrany. Podle něj česká mise v Afghánistánu splnila vše, co měla, a přispěla ke zlepšení bezpečnostní situace v zemi. Vojáci ze 102. průzkumného praporu působili v oblasti Fajzabádu, kde měli na starosti monitorování situace, ochranu VIP osob či základny.

V náročných klimatických podmínkách a ve zcela odlišném kulturním prostředí působila půl roku v mezinárodní misi ISAF v Afghánistánu třicetiletá Andrea Franzlová z Lipníku nad Bečvou. Tvrdí, že tamní obyvatelstvo je velmi přátelské a žádné překážky jako žena necítila ani mezi ostatními příslušníky kontingentu. Největší úskalí pro ni představovalo odloučení od osmileté dcerky. Zcela odmítá tvrzení některých svých kolegů, že žena do vojenské mise v Afghánistánu nepatří. Na starosti měla psychologickou službu a často se stýkala s místními lidmi. Jejím úkolem bylo informovat je o činnosti zahraničních vojáků v oblasti a vysvětlovat, proč tam vlastně působí. Přiznává, že pozici ji mezi místními lidmi usnadnila vojenská uniforma. "Oni respektují uniformu. Sice se mě ptali, proč nemám burku, ale záleží na komunikaci. Je třeba s nimi hodně mluvit, všechno jim vysvětlit, odpovědět na dotazy. Přijímali nás s úsměvem, vyptávali se na všechno," tvrdí žena. Mezi místním obyvatelstvem se ale pohybovala výhradně s ochrankou a překladatelem.

Březnovému růstu stavební výroby o 8,8 procenta meziročně pomohlo zejména lepší počasí. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Březen tak kompenzoval pokles výroby ze začátku roku. "Za celé první čtvrtletí si tak stavebnictví meziročně polepšilo o minimálních 0,6 procenta," odhadl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. V březnu byly podle analytiků zahájeny stavební práce odložené z předchozích měsíců. Růst stavební výroby pak nejvíce podpořily nové infrastrukturní projekty, zahraniční investice, nízké úrokové sazby a bytová výstavba. "Vzhledem k enormní zimě, která byla, je březnový výsledek a výsledek za celé 1. čtvrtletí velký úspěch," řekl ČTK generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. Práce, které firmy nemohly kvůli tuhé zimě dělat v lednu a únoru, již v březnu zahájily.

Roste i bytová výstavba. Počet bytů, které se v prvních třech měsících letošního roku začaly stavět, meziročně stoupl o 5,5 procenta na více než 9000 bytů. Počet dokončených bytů vzrostl o 7,4 procenta na téměř 7000. Dokončených bytů bylo nejvíc ve Středočeském kraji a v Praze, nejméně jich dostavěli v Karlovarském, Libereckém a Zlínském kraji. Poptávka po nových bytech letos neustane, domnívají se analytici. "Nízké úrokové sazby, potřeba bydlení silných populačních ročníků z poloviny 70. let minulého století, deformace trhu nájemního bydlení způsobená nepřiměřeným regulovaným nájemným a možná také obavy ze zvýšení sazby DPH na bytovou výstavbu v roce 2008 jsou hlavními motivy neutuchající poptávky po nových bytech," shrnul analytik Patria Finance David Marek.