Zprávy | Z archivu rubriky


Soudci budou moci u zvlášť závažných trestných činů zveřejňovat jméno a podobu mladistvých pachatelů. Umožní to novela trestního řádu, kterou podepsal prezident Václav Klaus. Platný zákon zveřejnění těchto osobních údajů zcela zakazuje. Změna začne platit od 1. července. Soudy by měly mít možnost rozhodnout, že v zájmu ochrany společnosti je nutné zveřejnit jméno i fotografii mladistvého odsouzence. Novela také umožní českým soudům nařizovat zadržení českých občanů v celé Evropské unii bez časového omezení. Stejná pravidla by se týkala i vydávání cizinců do zemí EU. Podle současné úpravy se tento eurozatykač nevztahuje na trestné činy, které byly spáchány před jeho zavedením v listopadu 2004. Prezident podepsal také novelu občanského soudního řádu, která převádí do českého práva směrnici o evropském exekučním titulu, především pak vzájemné uznávání nesporných exekučních nároků mezi státy EU.

Stát může uvolnit z prostředků Fondu národního majetku peníze na opravu kulturních památek. Umožní to novela, kterou podepsal prezident Václav Klaus. Poslanci původně zamýšleli dát dvě miliardy korun na rekonstrukci Národní knihovny a Národního muzea. Nakonec ale přijali širší formulaci, kde chybí konkrétní částka a okruh památek je definován obecněji. Proti uvolnění dvou miliard z výnosů privatizace protestoval již při prvním sněmovním čtení předlohy ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prohlásil, že ve fondu tyto peníze nejsou. Poslanci pak podpořili text, který bez konkrétního finančního vyčíslení umožňuje převod finančních prostředků "na podporu záchrany klenotů naší národní identity, a to na rekonstrukci Národního muzea, rekonstrukci Národní knihovny České republiky a záchranu architektonického dědictví".

Děčín, Frýdek-Místek, Chomutov a Přerov se stanou statutárními městy, v jejichž čele stojí primátoři. Umožní to novela zákona o obcích, kterou ve čtvrtek podepsal prezident Václav Klaus. Novela počítá rovněž s obnovením oficiálního používání historického titulu městys a převádí některé pravomoci krajů na ministerstvo vnitra. To by místo krajů mělo napříště kontrolovat správnost obecně závazných vyhlášek a opatření. Proti tomu se postavil například hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil jménem Asociace krajů ČR a Svazu měst a obcí. Podle něho bude nový systém dražší a vyžádá si více času. Další změna se týká vzniku nových obcí. Osamostatnění části obce by nově mělo být možné vždy k 1. lednu. Dosud museli zájemci o osamostatnění čekat na 1. leden roku následujícího po komunálních volbách. Osamostatnit se mohou obce, které mají alespoň 1000 obyvatel, na základě výsledku místního referenda.

Podnikatel Radovan Krejčíř, který i s rodinou uprchl před českou policií na Seychelské ostrovy, je prý ochoten se vrátit do České republiky, spolupracovat při vyšetřování svých kauz a účastnit se soudních jednání. Pokud bude u soudů uznán vinným, je prý připraven přijmout svůj trest. Chce však být vyšetřován na svobodě. Uvádí to ve své nové knize s názvem Radovan Krejčíř - Odhalení. V knize píše, že je ochoten zaplatit kauci v jakékoliv výši, souhlasil by i s odevzdáním svého pasu. Vyšetřovací úkony už ale nehodlá snášet za zdmi vazebních věznic. "Strávil jsem v českých vazebních věznicích zhruba jednadvacet měsíců svých nejlepších let," vysvětluje. Záruk od českého státu se ale zřejmě nedočká. Takovéto záruky však podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna nemohou být dány dopředu. Krejčíř je přesvědčen, že o jeho návrat do Česka zdejší úřady ani politici ve skutečnosti nestojí, protože "ví příliš hodně". Krejčíř je v Česku stíhán v několika majetkových i násilných trestních kauzách. U soudu skončily zatím dvě - v jednom případu byl pravomocně zproštěn obžaloby za údajný podvod s pozemky v Letech u Prahy, v druhém padla dosud nepravomocná podmínka za údajné neproclení dovezených aut. Další případy jsou zatím ve fázi vyšetřování. Nejdále je policie s kauzou půlmiliardového celního dluhu Krejčířovy firmy M5. Za vznik dluhu jsou vedle Krejčíře stíháni další dva muži. Policie po více než třech letech ukončila vyšetřování, obvinění se nyní seznamují se spisem.

Práva na loutky Spejbla a Hurvínka patří definitivně nynější ředitelce jejich divadla Heleně Štáchové. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, který tak potvrdil verdikt pražského městského soudu. Pravomocný rozsudek ve sporu Štáchové a Městského ústavu sociálních služeb v Plzni padl po více než osmi letech. "Mám obrovskou radost, děkuji za všechny fanoušky divadla, budeme zase moci v klidu pracovat. Je to ten nejlepší dárek Hurvínkovi k jeho (80.) narozeninám," řekla Štáchová. Soudu se sice nezúčastnila, protože je na turné v Německu, její reakci ale novinářům přes hlasitý odposlech mobilu zprostředkoval advokát Miroslav Novotný. Divadlo se nyní může pustit do dlouho plánovaných projektů, jako například do celovečerního filmu Hurvínek a legendy staré Prahy. Plzeňský sociální ústav ještě může využít mimořádného opravného prostředku a podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Ústav je dědicem zakladatele divadla Josefa Skupy. Pražský městský soud již dvakrát rozhodl, že práva na loutky patří Štáchové. Vrchní soud už jednou tento verdikt zrušil, ve čtvrtek jej přezkoumával podruhé. Se všemi právními závěry první instance se sice neztotožnil, ve věcech, které byly pro spor podstatné, s ním ale souhlasil. "V řízení skutečně nebylo prokázáno, že Skupa vytvořil výtvarné dílo, podle nějž byla loutka vytvořena, žalobce tak neusnesl důkazní břemeno," uvedla předsedkyně odvolacího senátu Dagmar Javůrková.