Zprávy | Z archivu rubriky


Půlmiliardu korun, která zmizela z České konsolidační banky, má podnikatel Miloš Skořepa a investoval ji do akcií a podílů v zahraničních firmách. Skořepa to ve středu řekl serveru Aktuálně.cz. Mluvčí ČKA Jiří Pekárek ČTK řekl, že tyto informace zatím nemá, a nemůže se tak k věci vyjádřit. ČKA dosud uváděla, že peníze jsou v bance ve Švýcarsku. Podle ministerstva financí jde zatím víceméně o spekulace. "Do té doby, než se opravdu zjistí, kde ty peníze jsou, to těžko můžeme nějak komentovat," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Jaroslav Růžek.

Skořepa, který byl dosud spojován se švýcarskou společností, která měla být do transakce zapojena, tvrdí, že peníze státu ohroženy nejsou a že vše vrátí. Současně uvedl, že neměl tušení o skutečném původu peněz. Podle jeho verze si je půjčil od svého známého Františka Savova, aniž věděl, že jde o stamiliony konsolidační agentury. "Já jsem si to vzal jako půjčku od pana Savova, s nímž jsem v minulosti spolupracoval. O tom, že jde o peníze ČKA, jsem neměl tušení. S nikým z agentury jsem o tom nikdy nejednal," uvedl Skořepa, kterému prý nabídl sehnat peníze Savov, když zjistil, že poptává vyšší sumu peněz ke zhodnocení. Skořepa tvrdí, že ředitele dceřiné společnosti agentury IMOB Jana Šika, který měl převod peněz podepsat, viděl poprvé, až když vypukla aféra v ČKA. "Předpokládám, že první platba by mohla přijít už v příštím týdnu," řekl Skořepa v odpovědi na otázku, kdy hodlá peníze agentuře vrátit. "Bude záležet na jednáních, které mám koncem tohoto týdne," doplnil. S pracovníky ČKA už tento týden údajně jednal. "Já se ke svému závazku hlásím, jsem dlužníkem a vše splatím. Nebyl bych to ovšem schopen dokázat, pokud se přistoupí k nějakým represím," řekl Skořepa serveru Aktuálně.cz.

Peníze z účtu dceřiné firmy ČKA Galileo Real, kterou spravuje společnost IMOB, měl podle původní verze poslat do Švýcarska bez vědomí orgánů šéf společnosti IMOB Šik. Majetek Galileo Real tvoří pohledávky v nominální ceně 2,3 miliardy Kč, které ČKA nyní prodává. Kvůli celé kauze ve středu vláda na návrh ministra financí Bohuslava Sobotky odvolala Mojmíra Hampla a Jiřího Juráněho z představenstva ČKA. Předseda dozorčí rady IMOB Pavel Pešek už na svůj post rezignoval dříve. Případ vyšetřuje policie a padla i trestní oznámení.

Za zákrok proti kandidátce zelených do sněmovny Kateřině Jacques vedení policie k 15. květnu odvolalo ředitele obvodního ředitelství Praha II Jana Navrátila a jeho zástupce Petra Vaněčka. Zahájilo také kázeňské řízení ze zástupcem pražské policie Zdeňkem Bezouškou. Bude mu zřejmě na jeden rok snížena funkce. Každé větší policejní akce se také budou účastnit policejní psychologové. Novinářům to ve středu oznámil policejní prezident Vladislav Husák. Podle něho ale nejde o systémovou chybu. Šéfka vládní sekce pro lidská práva Jacques s několika členy Strany zelených protestovala na pražském Palackého náměstí proti prvomájové demonstraci neonacistů. Tvrdí, že ji brutálně napadl policista Tomáš Čermák, který ji údajně bezdůvodně zbil.

Vedoucí odboru vnitřní kontroly Jaroslav Hlaváček řekl, že kontrolní pracovníci mají pochybnosti i o postupu policistů, kteří byli těsně u zasahujícího Čermáka. Přezkoumat jejich postup může pouze orgán činný v trestním řízení. Inspekce odešle státnímu zástupci návrh, aby Čermáka obvinil ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody. Už v pondělí Husák rozhodl o potrestání policisty, který jako velitel dohlížel na zadní část průvodu neonacistů; za nečinnost byl potrestán snížením platu o deset procent na jeden měsíc. Ministr vnitra František Bublan je se závěry vyšetřování spokojen. "Viděl jsem tu zprávu a mohu se s ní ztotožnit," řekl ČTK. Tresty jsou podle něj přiměřeně tvrdé a hodnocení je vyvážené. Dodal, že důležité je nejen potrestat policisty, kteří chybovali, ale i vyzdvihnout práci těch, kteří akci zvládli výborně.