Zprávy | Z archivu rubriky


Ve věku 95 let v sobotu zemřel legendární pilot z druhé světové války generál František Peřina. Informaci ČTK potvrdil lékař Ústřední vojenské nemocnice v Praze František Vlček. Letec, přezdívaný za množství sestřelů nepřátelských stíhaček "generál nebe", se proslavil především v letech 1940 až 1942 během bitvy o Francii a později Anglii. Peřina zemřel v sobotu časně ráno po dlouhodobé hospitalizaci. Příčinou smrti byly podle Vlčka následky chronického onemocnění a celkové vyčerpání organismu.

"Byl to hrdina, vynikající člověk. Budoval s námi novodobé tradice armády, proto je to pro armádu citelná ztráta," řekl ČTK náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Dodal, že podobných leteckých es z druhé světové války žije v Česku už jen velmi málo. Podobně se vyjádřil také ministr obrany Karel Kühnl, který navíc ocenil Peřinovu schopnost mluvit o vlastenectví či obraně národa srozumitelně k lidem několika generací. "Poslouchali ho i ti nejmladší," řekl ČTK ministr. Ředitel vojenského historického ústavu Aleš Knížek připomněl, že Peřina byl výjimečnou postavou zahraničního odboje a člověkem, na jehož slávě mohlo stavět i novodobé české vojsko. "Pro českou armádu byl jedním z žijících hrdinů a vzorem pro další generaci vojáků," poznamenal.

Peřina byl jedním z nejznámějších českých válečných pilotů. Protektorát Čechy a Morava opustil v červnu 1939, den po své svatbě. Létal na bojových letadlech ve Francii a poté v Anglii, například na spitfirech a hurricanech. Poslal přitom k zemi minimálně 12 německých letadel, sám byl sestřelen nad Paříží a vážně zraněn. Jeho ženu nacisté celou válku věznili. Poté, co se v Československu v roce 1948 ujali moci komunisté a Peřina byl o rok později propuštěn z armády, odešel nejprve do Kanady a pak do USA, kde se podílel mimo jiné na navrhování sedadel do kosmického programu Gemini a do dopravního letadla Boeing 747. Zpátky do vlasti se vrátil až po roce 1989.

Za své činy dostal řadu vyznamenání, například Československý válečný kříž, Řád Bílého lva i několik zahraničních ocenění. Ke svým nedávným 95. narozeninám obdržel od prezidenta Václava Klause čestnou plaketu a od ministra Kühnla čestný kord. Zdravotní stav slavného pilota se zhoršil před několika týdny; 21. dubna byl převezen do pražské Ústřední vojenské nemocnice. Několik dní před jeho hospitalizací zemřela jeho manželka Anna Peřinová-Klimešová, s kterou byl ženatý 67 let.