Zprávy | Z archivu rubriky


Inspekce ministra vnitra navrhne státnímu zástupci, aby obvinil policistu Tomáše Čermáka za zákrok vůči šéfce vládní sekce pro lidská práva a kandidátce Strany zelených Kateřině Jacques při prvomájové demonstraci. Inspekce se domnívá, že policista Čermák zneužil svou pravomoc, zváží ještě návrh na stíhání za ublížení na zdraví. Premiér Jiří Paroubek očekává, že obvinění nemine ani další policisty, kteří brutálnímu napadení přihlíželi a Čermákovi v něm nezabránili. Předpokládá, že ministr vnitra František Bublan kvůli incidentu vyvodí personální důsledky. "Zejména vůči tomu, kdo způsobil, že se do zásahu, který byl jinak těžkooděnci kvalitně prováděn, připletli speciálně nevycvičení policisté," uvedl s tím, že se prý těžkooděnci chovali naprosto profesionálně i podle Jacques. Kvůli incidentu také požádal prezidenta Václava Klause, aby pozastavil ohlášené povýšení policejního prezidenta Vladislava Husáka z plukovníka na generála. Klaus mu vyhoví.

Advokát policisty Tomáše Čermáka, který je prověřován za zákrok Kateřině Jacques, považuje celou kauzu za zpolitizovanou. Premiér Jiří Paroubek totiž prohlásil, že by měl odejít od policie. "Klient nabyl přesvědčení, že předseda vlády rozhodl o jeho vině, a proto se rozhodl odejít od policie do civilu," řekl Čermákův advokát Jaroslav Janeček. Čermák byl postaven mimo službu. Advokát Kateřiny Jacques podal trestní oznámení na Tomáše Čermáka pro podezření z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví. "Navrhuji rovněž prošetřit roli ostatních přihlížejících policistů z hlediska možné nápomoci v pokračování trestného činu," řekl zástupce Jacques František Korbel. Čermákovi podle něj hrozí za zneužití pravomoci veřejného činitele až tři roky vězení. Jacques zůstává v pracovní neschopnosti do příští středy. "Cítí se velmi špatně, bolí ji hlavně naražená žebra při každém pohybu. O tuto publicitu nikdy nestála," popsal Korbel stav své mandantky a zopakoval, že při demonstraci se držela ve velkém odstupu od průvodu neonacistů a nebezpečí ze strany policie nečekala.

Prezident Václav Klaus vetoval zákon, podle kterého měla v Česku vzniknout síť neziskových nemocnic. Zdravotnictví podle prezidenta potřebuje zásadní reformu, což však tento zákon nepřináší. Norma se nyní vrací do Poslanecké sněmovny, kde pro její schválení bude potřeba nejméně 101 hlasů jejích členů. Zákon podle Klause znamená opuštění principů, jako jsou úcta k soukromému vlastnictví, pluralita vlastnických vztahů a svobodná volba lékaře a zdravotnického zařízení. Zákon počítá se vznikem sítě 146 "veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení", jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Nemocnice, které by přeměnu odmítly, by dostávaly od pojišťoven peníze jen za akutní péči. Ve sněmovně normu prosadila vládní sociální demokracie spolu s komunisty. Tyto strany také mají ve sněmovně sílu prezidentské veto přehlasovat.

Zdravotníky veto zákona o neziskových nemocnicích ze strany prezidenta Václava Klause nepřekvapilo. Mluvčí krizového štábu lékařů a nemocnic, šéf České stomatologické komory Jiří Pekárek je vítá a s Klausovým názorem se ztotožňuje. Naproti tomu šéf České lékařské komory Milan Kubek a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel doufají, že poslanci prezidentské veto přehlasují. Stejné očekávání vyjádřil i ministr zdravotnictví David Rath. Posílení pravomocí lékařské komory, jež zákon přináší a Klausovi se nelíbí, je podle Kubka nutné. "Komora je garantem kvality lékařské péče a potřebuje k tomu nástroje," vysvětlil. V současnosti však kraje, jež nemocnice zřizují, se i samy kontrolují. "V důsledku toho je personální situace některých nemocnic, zejména v příhraničí, katastrofální a nebýt práce 1200 lékařů ze Slovenska a 3000 lékařů z jiných chudších zemí, řada nemocnic by už musela být zavřena," řekl.

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor Company se ve smlouvě o výstavbě nové továrny v Nošovicích v Moravskoslezském kraji nezaváže k minimální výši investice. Podle vládní agentury CzechInvest to ale není nutné, protože systém investičních pobídek bude společnost Hyundai motivovat k co největší investici, která by se měla pohybovat mezi 600 miliony eur (17 miliard korun) až 1,1 miliardy eur (31,2 miliardy korun). S největší pravděpodobností se bude pohybovat kolem 30 miliard korun, které odpovídají plánované výrobě 300.000 automobilů ročně. Návrh smlouvy s Hyundai, který ve čtvrtek schválili moravskoslezští zastupitelé, ještě musí projednat česká vláda a představenstvo Hyundai. Nová továrna Hyundai má v Nošovicích zahájit provoz v roce 2008. Výstavbu prvních továrních objektů chtějí Jihokorejci v Nošovicích zahájit letos v září. Továrna bude nabírat zaměstnance postupně a plánovaných 3000 pracovníků by měla zaměstnat až na přelomu let 2009 a 2010. Hyundai se zároveň ve smlouvě zaváže vyrábět v Nošovicích 200.000 automobilů ročně. Automobilka ale plánuje rozšíření kapacity na 300.000 automobilů. Podle návrhu smlouvy stát Hyundai poskytne slevu na dani v odhadované výši 1,3 miliardy korun, 200.000 korun za každé nové pracovní místo (asi 200 milionů při tisícovce nových míst), maximálně téměř 350 milionů korun na rekvalifikace zaměstnanců a slevu z ceny pozemku ve výši přibližně 740 milionů korun. Navíc dostane Hyundai od státu přímou dotaci, její výše bude záviset na celkové investici. V případě investice 23,2 miliardy se bude podpora pohybovat kolem 1,5 miliardy korun, maximálně může stát korejské firmě vyplatit 2,4 miliardy při investici 32 miliard korun.

Veterináři k 5. květnu zrušili mimořádná opatření kvůli ptačí chřipce, která dosud platila na Orlíku. Nakažená labuť byla nalezena v Orlické přehradě v Chrástovské zátoce naproti zámku Orlík v první půli dubna. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna uplynula stanovaná lhůta, během níž se žádný další případ v dané oblasti neobjevil, a ochranné pásmo je proto možné odvolat. V úterý 2. května skončila mimořádná opatření kolem Týna nad Vltavou a Mirochova na Jindřichohradecku a v úterý 9. května by je měli veterináři odvolat i v lokalitách kolem Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovic. Situace na jihu Čech, kde se objevilo všech dosavadních 12 případů ptačí chřipky v Česku, se tak vrací k normálu. Státní veterinární správa podle Dubna počítá v dohledné době i se zmírněním celorepublikových mimořádných opatření, jejichž součástí byl i zákaz venkovního výběhu v podnikatelských chovech drůbeže nebo zákaz trhů a výstav ptáků. Poslední případ ptačí chřipky se v Česku objevil zhruba před třemi týdny a od té doby nepřibyl žádný. Testy prokázaly u všech 12 nakažených labutí člověku nebezpečný vir H5N1. Čtyři z uhynulých opeřenců byli nalezeni na Vltavě přímo v Českých Budějovicích, tři v nedalekých Bavorovicích, dvě na Hluboké a po jedné v Týně nad Vltavou, Mirochově na Jindřichohradecku a na Orlické přehradě.