Zprávy | Z archivu rubriky


S heslem První máj bez komunistů a nikdy jinak uspořádala v pondělí na Letenské pláni demokratické setkání Konfederace politických vězňů ČR (KPV). Lidé s plakáty, jako Komunismus škodí lidem, Slušný člověk nepotřebuje komunismus nebo Sedláci proti komunismu, zaplnili prostor, který v minulosti využíval k prvomájovým akcím komunistický režim. Podle pořadatelů se akce zúčastnilo zhruba 9000 lidí. "Přihlásili jsme se k této myšlence, abychom vyjádřili odhodlání čelit zločinnému komunismu. Náš antikomunismus není laciný. Také dnes hrozí předstíraná demokracie. Vyzvali jsme proto k mobilizaci sil," řekl ČTK předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Uvedl, že za jeho stranu přišlo na Letnou na 7000 lidí. Asociace soukromého zemědělství vypravila na Letnou asi 15 traktorů, které tvořily vozovou hradbu s nápisem Stop komunismu. "Nemohu tady nebýt. Pamatuji si na svého otce a jeho osud v roce 1948 a 1968. Byl bych velmi nerad, aby spolupráce s komunisty znovu vyhrála," řekl ČTK předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Upozornil na to, že zatímco miliony lidí na Letné cinkaly v roce 1989 klíči, mnozí si "převlékali kabát". "Nezměnili však hlavy a bude to trvat ještě několik generací," řekl k dnešní situaci, kdy komunisté mají stále značnou podporu ve společnosti. Na úvod akce zazněla česká a slovenská hymna v podání Hradní stráže. Později lidé vzpomněli osudy tisíců vězněných lidí a společně se pomodlili otčenáš. KPV připomněla, že se jí letos podařilo předběhnout KSČM a získat na sváteční den prostor obvykle využívaný komunisty. Řečníci vyzvali demokratické síly k jednotě a spolupráci za lepší budoucnost, bez násilí a příkoří.

Ke Křižíkově fontáně na Výstaviště Praha přišlo v pondělí dopoledne oslavit 1. máj podle pořadatelů 8000 až 9000 komunistů a jejich stoupenců. Předseda KSČM Vojtěch Filip hovořil o volebním programu strany a o historii oslav Svátku práce. Pražský volební lídr František Beneš o sociálním programu pro desetimilionovou českou společnost. Filip poukazoval na to, že ve volební kampani jedna strana straší voliče programem strany druhé, zatímco komunisté nabízejí jako jediní realistický program. Tvrdil, že lidé mají strach říci svůj názor a o to, aby nebyli vyhozeni z práce. Největší potlesk ale sklidil za heslo: "Život bez práce není možný, život bez lásky není životem." Stejnou odezvu u účastníků měli i poslanec a místopředseda strany Jiří Dolejš, kterého nedávno zbili pro jeho komunistické přesvědčení neznámí útočníci, a první československý kosmonaut Vladimír Remek. Komunisté ho vítali s nadšením, přestože ani žádný projev neměl. Zbitý Dolejš poděkoval za účast a slíbil, že před volbami bude ještě v lepší kondici než před napadením.

Na prvomájové oslavě se objevili i antikomunisté. Aktivista Jan Šinágl přišel v tričku s nápisem Hra skončila a diskutoval s komunistickými představiteli. S transparentem: "Naděje pro ČR ...? Jáchymov" přišli proti komunismu demonstrovat dva studenti. Chtěli tak poukázat na nucené práce vězňů za komunistického režimu v uranových dolech. Oslavit 1. máj přišel i bývalý komunistický generální tajemník Miloš Jakeš. Hovořil s lidmi a podepisoval jim propagační tiskoviny a svou knihu "Dva roky generálním tajemníkem". ČTK čtyřiaosmdesátiletý komunistický prominent řekl, že je pro něj tento den svátkem práce a solidarity. Pro herečku Jiřinu Švorcovou, která jako každoročně recitovala z pódia báseň, je prý 1. máj nejkrásnějším svátkem v roce. Přišla proto, že se chce setkat se stejně smýšlejícími lidmi. Na pódiu se i tancovalo.

Policie při pondělních demonstracích krajně pravicového Národního odporu a anarchistů v Praze napadla a zbila kandidátku Strany zelených (SZ) do sněmovních voleb Kateřinu Jacquesovou, tvrdí mluvčí strany Eva Rolečková. Sama Jacquesová hovoří o brutalitě policisty, který proti ní zasáhl. Policejní verze incidentu je poněkud odlišná. Případem se zabývá policejní oddělení vnitřní kontroly. Událost se prý stala u Palackého náměstí. Jacquesová, která je vrchní ředitelkou sekce lidských práv a rovných příležitostí Úřadu vlády, tam spolu s dalšími členy strany protestovala proti extremismu tak, že akci přihlížela a držela transparent s nápisem Zelení proti neonacismu. Jeden z policistů do ní údajně vrazil, řekla mu, ať se jí nedotýká. "V tu chvíli dostal úplný amok," řekla Jacquesová. Policista jí prý vytrhl transparent, narazil jí na dveře domu, srazil na zem, kopal a nasadil pouta. Za pouta ženu údajně vláčel asi 20 metrů. Křičel na ni a za použití obušku vstrčil do automobilu. Na služebně prý Jacquesovou připoutal k tyči. Podle policie však Jaquesová narušovala oznámený a klidný pochod neonacistů. "Dostala několikeré výzvy, kterých neuposlechla, proto ji policisté předvedli," řekl ČTK policejní mluvčí Ladislav Bernášek. Žena podle něho kladla odpor, proto policisté použili donucovací prostředky v souladu se zákonem. "Na místním oddělení podala vysvětlení k přestupku a byla propuštěna," dodal mluvčí. Strana zelených už požádala svého právníka, aby zjistil informace o zásahu od policie. "Zároveň bude Strana zelených požadovat vysvětlení od ministra vnitra (Františka Bublana)," sdělila Rolečková.