Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér a hlavní volební lídr ČSSD Jiří Paroubek napadl občanské demokraty kvůli útoku na komunistického poslance Jiřího Dolejše. Tento incident je podle něj důsledkem vyvolávání ducha nesnášenlivosti především ODS a některými s ní spřízněnými médii. "Je to něco jako studená občanská válka, kterou rozpoutala Občanská demokratická strana a satelitní organizace, které se k ní hlásí," řekl na čtvrteční tiskové konferenci Paroubek.

Dolejše, který je rovněž místopředsedou KSČM, v noci na středu napadli neznámí útočníci a podle jeho svědectví ho zkopali kvůli jeho komunistickému přesvědčení. Nejvíce má zhmožděné pravé oko, ale podle posledních informací se to obejde bez trvalých následků.

V prohlášení ČSSD, které Paroubek citoval, nejsilnější vládní strana nevylučuje, že útok na poslance demokraticky zvolené strany měl politické motivace. V takovém případě šlo podle sociálních demokratů o "akt politického násilí" a o útok na demokratický systém.

Paroubek hovořil o útocích na bývalého prezidenta Václava Havla jen kvůli tomu, že má jiné názory než ODS. Na zpěváka Karla Gotta se prý útočí proto, že se o Paroubkovi vyjádřil jako o dobrém premiérovi. "Jaká sprška nenávisti a hnusu, která se na něj snesla z některých tiskovin je naprosto bezprecedentní," dodal.

S ODS spojená média podle Paroubka zastrašují kdekoho. Projevuje se tak prý závist a nenávist ODS vůči levici bez ohledu na to, zda je demokratická nebo komunistická. Paroubek z toho vyvozuje, že zemi hrozí po vítězství ODS "modrá diktatura", jak nedávno napsal v tisku. Cílem antikomunistické propagandy je podle Paroubka mobilizace určité části veřejnosti proti údajnému ohrožení demokracie, ke kterému by mělo dojít v případě volebního vítězství levice. Nejrůznější patologičtí jedinci této atmosféře podléhají a dělají špinavou práci za ty, kteří pro jejich činy vytvářejí podmínky, ale také za ně nesou plnou morální odpovědnosti. "Jestliže dnes budeme zlehčovat fyzické útoky na komunisty, s poukazem na to, že i oni se v minulosti dopustili zločinů, brzy můžeme být svědky násilí páchaného na demokratech sociálních, liberálních či konzervativních," uvedl premiér. Shodou okolností byl podle něj napaden Dolejš, který je "nejumírněnější z umírněných" členů komunistické strany. Dolejš také v KSČM prosazoval, aby se omluvila za zločiny komunistického režimu. Napadení Dolejše odsoudila Poslanecká sněmovna.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve čtvrtek poprvé připustilo, že policejní vyšetřování šéfů společnosti Hyundai Motor může oddálit termín slavnostního podpisu smlouvy s jihokorejskou automobilkou Hyundai o její obří investici v Nošovicích v Moravskoslezském kraji. MPO se původně se společností Hyundai dohodlo, že smlouva bude v Nošovicích slavnostně podepsána při poklepání základního kamene nového závodu 17. května. Podle korejských médií ale Hyundai zahájení výstavby továrny kvůli vyšetřování nejvyššího vedení firmy odložila na neurčito. "Zatím nemáme žádnou oficiální informaci o tom, že by měl být termín podpisu smlouvy posunutý. Nicméně zprávy z Koreje jsou znepokojivé a může se proto stát, že smlouva bude podepsána později než bylo původně dohodnuto," řekl ČTK mluvčí MPO Ivo Mravinac.

Hyundai by podle informací ČTK měla v nejbližších dnech oznámit, zda její zástupci do ČR přiletí v dohodnutém termínu či nikoliv. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban minulý týden nevyloučil, že smlouvu lze v krajním případě podepsat v jižní Koreji bez slavnostního aktu v Nošovicích.

Podle generálního ředitele agentury CzechInvest Tomáše Hrudy by ale aféra šéfů automobilky Hyundai neměla její mnohamiliardovou investici v ČR vážněji ohrozit. "Vzhledem k objemu prostředků a velikosti společnosti Hyundai je velmi pravděpodobné, že realizace projektu bude pokračovat podle původního plánu. Domnívám se, že jde pouze o přechodnou věc, která by neměla v nějakém zásadním rozsahu ovlivnit dlouhodobé investiční plány společnosti (Hyundai)," řekl Hruda.

Hyundai se chystá v ČR investovat až miliardu eur (až 29 miliard Kč) a podle Urbana může počítat s přímými dotacemi 4,3 miliardy korun a daňovými úlevami 1,3 miliardy korun. Pokud investice Hyundai překročí miliardu eur, daňová úleva může být podle Urbana ještě úměrně vyšší. Výstavbu prvních továrních objektů chtějí Jihokorejci v Nošovicích zahájit již letos v září. Nová továrna Hyundai by měla zahájit provoz v roce 2008 a přímo zaměstnat zhruba tři tisíce lidí, dalších až 12.000 lidí by mělo najít práci u dodavatelských firem a ve službách. Nošovická továrna má ročně vyrábět 300.000 osobních automobilů.

Občanští demokraté by chtěli po volbách sporný zákon o neziskových nemocnicích zrušit tak rychle, aby se ani nestačil v praxi výrazněji projevit. Pokud k tomu bude mít ODS sílu, pokusila by se zřejmě také odvolat z čela Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka. Vyplynulo to ze slov stínového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a poslanců ODS Lucie Talmanové a Petra Tluchoře, kteří ODS zastupují ve zdravotním výboru sněmovny. Horák ČTK řekl, že jejich vyjádření asi souvisí s předvolební kampaní, podrobněji ho nechtěl komentovat. "Do těchto politických půtek bych se nerad zamíchal," uvedl. Míní ale, že funkce ředitele VZP by neměla být politická v tom smyslu, že se bude po každých volbách obsazovat znovu. ODS ale soudí, že je to naopak ministr zdravotnictví David Rath, kdo do klíčových pozic prosazuje politické spojence, a ne odborníky.

Dolní komora vládního kandidáta Horáka zvolila do čela ředitele VZP ve středu, funkce by se měl ujmout 1. května. Podle ODS jde o dalšího Rathova kamaráda, který s ním dříve stejně jako nynější šéf České lékařské komory Milan Kubek působil v Lékařském odborovém klubu. Občanští demokraté tvrdí, že tato trojice tak za podpory údajné "rudé koalice ČSSD-KSČM" vytvořila pomyslný bermudský trojúhelník ovládající 200 miliard korun v českém zdravotnictví. Nikdo podle Julínka nezaručí, že se nějaká miliarda neztratí, "jak už to bývá v bermudském trojúhelníku".

ODS a Rath se ostře napadají od ministrova loňského nástupu do funkce. Navzájem se obviňují z toho, že chtějí ovládnout veřejné peníze plynoucí do zdravotnictví. Rath totiž o občanských demokratech říká, že prostřednictvím převádění krajských nemocnic na obchodní společnosti chtějí majetek těchto zdravotnických zařízení rozkrást. S ODS se neshodne mimo jiné ani v tom, co přinese zákon o neziskových nemocnicích. Občanští demokraté míní, že norma ohrožuje existenci zhruba 80 zařízení a doplatí na ni pacienti. Ministr opakovaně prohlásil, že zákon žádné nemocnice neohrožuje a pacientům naopak zaručí dostupnou péči.

Nejvyšší správní soud se ve čtvrtek postavil na stranu dvou justičních čekatelů, které prezident Václav Klaus odmítl jmenovat soudci. Správní soud zrušil usnesení Městského soudu v Praze, jenž odmítl žaloby čekatelů s tím, že nejde o záležitost přezkoumatelnou ve správním soudnictví. Čekatelé byli loni v březnu prezidentem odmítnuti kvůli nízkému věku, nebylo jim ještě 30 let. Podle Nejvyššího správního soudu je prezident součástí moci výkonné a vystupuje ve dvou rolích: jako ústavní činitel a také jako správní úřad, například při jmenování soudců. "Proto jsou tato jeho rozhodnutí přezkoumatelná ve správním soudnictví," řekla ČTK mluvčí správního soudu Sylva Dostálová. Zároveň musí prezident podle správních soudců svá rozhodnutí odůvodnit, neboť jimi zasahuje do subjektivních práv uchazečů o funkci soudce. "Důvodem pro to, aby prezident navrženého kandidáta do funkce soudce nejmenoval, může být jen nesplnění zákonných důvodů," vysvětlila Dostálová. Správní soud sice souhlasí s tím, že uchazeč nemá na jmenování soudcem žádný právní nárok, na druhou stranu může "legitimně očekávat, že při splnění zákonných podmínek soudcem jmenován bude". Ve svém čtvrtečním rozhodnutí soud uvádí, že odmítnutí čekatelů se mu jeví jako "v právním smyslu zcela bezprecedentní vybočení ze zvyklostí při jmenování soudců v našich novodobých podmínkách demokratického a právního státu." Někteří z odmítnutých čekatelů se obrátili také na Ústavní soud.