Zprávy | Z archivu rubriky


V největším kanadském městě a metropoli provincie Ontario Torontu vznikl nový generální konzulát České republiky. Jeho oficiálním otevřením zahájil ministr zahraničí Cyril Svoboda čtyřdenní návštěvu Kanady, kterou završí politickými rozhovory v Ottawě. Hlavním tématem jednání s ministry zahraničí a imigrace a s předsedou Poslanecké sněmovny bude asymetrický vízový vztah, kdy Kanaďané jezdí do ČR bez víz, zatímco Češi k návštěvě Kanady víza potřebují. Praha už delší dobu naléhá na Ottawu, aby tento stav změnila.

Cenu za šíření dobrého jména České republiky ve světě převzali v Torontu Josef Škvorecký a Zdena Salivarová, spisovatelská manželská dvojice, která se vedle vlastní tvorby věnovala po dvě desetiletí v kanadském exilu vydávání české literatury. V jejich nakladatelství Sixty-Eight Publishers vyšlo po roce 1969 přes 220 literárních, historických, vědeckých a dokumentárních děl v komunistickém Československu zakázaných autorů. Jejich zásluhy při předávání ceny Gratias Agit ministr Svoboda vysoce ocenil. Stejné ocenění předal také Josefu Čermákovi, profesoru práv na Torontské univerzitě, jehož přičiněním se mimo jiné na této prestižní vysoké škole vyučuje bohemistika. Loni na podzim jednaosmdesátiletý Škvorecký zpravodaji ČTK řekl, že dobré jméno v Kanadě šíří především zdejší čeští podnikatelé. "Existuje tu obchodní komora a ta, zdá se, je organizací velice živou a významnou. Myslím, že po stránce ekonomických vztahů, která je nejdůležitější, hraje tato komunita velice důležitou roli."

Nespokojení lékaři, stomatologové a další zdravotníci budou zřejmě v pátek 26. května v Praze demonstrovat. Zvažují dokonce variantu, že by na jeden den zavřeli ordinace. Shodla se na tom konference praktických lékařů. Lékaři protestují proti politice ministra zdravotnictví Davida Ratha. Již dříve oznámili, že na květen chystají "týden zdravotnického neklidu." "Domluvili jsme se na tom, že protesty pokračují a zesílí. Demonstraci v Praze bude předcházet řada menších akcí, které budou tuto akci připomínat a postupně budou gradovat," řekl místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Zdravotníci jsou stále nespokojeni například s vyhláškou o úhradách péče či s přípravou zákonů. Zásadní změny se do nich často dostávají až při projednávání ve sněmovně, odborníci se k nim nemohou předem vyjádřit.

Ministr Rath již několikrát zopakoval, že zdravotníci nemají důvod k nespokojenosti. Tvrdí, že za protesty stojí ODS. Dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) podle něj klesl ze 14 asi na pět miliard korun. Zkrátilo se zpoždění, s nímž VZP péči proplácí. Stát totiž vložil do systému víc peněz. Začal platit vyšší pojistné za děti, studenty, nezaměstnané a důchodce. Nespokojení zdravotníci minulý týden zformovali další sdružení namířené proti počínání Ratha. Jde o nestátní zdravotnická zařízení a polikliniky. Rathovi kritici z řad pravicových politiků a části zdravotníků tvrdí, že ministr chce zcela ovládnout české zdravotnictví, jímž protéká zhruba 200 miliard korun ročně. Svými kroky podle nich Rath ohrožuje pacienty. Ministr si ale totéž myslí o těchto oponentech. Opakovaně uvedl, že se jen snaží udělat v českém zdravotnictví pořádek, a pacientům tak naopak prospět.

Začlenění Turecka do Evropské unie prospěje vzájemné prohlubování znalostí o této zemi v Evropě a o evropské realitě v Turecku. Pomohla tomu i debata politiků a expertů, která se tento týden uskutečnila v Senátu. ČTK to řekl předseda senátního zahraničního výboru Josef Jařab. Považuje přičlenění Turecka k unii za důležité i z hlediska strategického významu tohoto státu v arabském světě pro EU i NATO. Proti členství v EU je v Turecku podle Jařaba zhruba čtvrtina až třetina lidí, a to nacionalistů a islámských fundamentalistů. O integraci naopak usilují vedle politické reprezentace také umírnění představitelé církve, armáda a intelektuálové. Takové rozložení je podobné jiným zemím, míní senátor. Ve prospěch přibližování k EU podle něj mluví například statistiky o počtu vysokoškoláků v Turecku. "V roce 1962 bylo v této zemi 50.000 vysokoškoláků, dnes v ní je 2,2 milionu," poznamenal Jařab. K výhradám vůči připojení Turecka k EU uvedl, že představitelé této země budou muset mít "otevřené hledí" při hodnocení jejích dějin, například k vyhlazování Arménů za první světové války a k otevírání prostoru pro kurdskou menšinu. "Myslím, že se to tak trochu děje, i když to půjde velmi ztuha. Nakonec ztuha to jde i u nás ve vztahu o odsunu sudetských Němců," podotkl Jařab.

Prezident Václav Klaus v úterý Ankaru navštívil a podpořil plnoprávné členství Turecka v EU. Tato země ale musí podle Klause splnit nezbytná kriteria běžná v EU, proto také není vstup muslimského Turecka do EU otázkou "zítřka nebo pozítří".

Dovozci odpadů z Německa by měli před vjezdem do České republiky platit kauci. Dopravci by ji dostali zpět, až by prokázali, kde odpad složili a jak s ním bylo naloženo. Novinářům to v Libčevsi na Lounsku řekl šéf poradců premiéra Petr Petržílek. Kauce by zabránila, aby do Česka dopravci načerno dováželi tuny odpadů. V Libčevsi v neděli už potřetí vzplály nelegálně dovezené odpady. Až nyní se požár hasičům podařilo zlikvidovat. Německa spolková země Sasko-Anhaltsko připustila, že část odpadů pochází odtud. Další odpady, které údajně pocházejí z Německa, jsou na moha místech českého pohraničí, ale i ve vnitrozemí. Čeští celníci v posledních týdnech vracejí kamiony s odpadem, které chtějí přijet do Česka bez dokladů, kde odpady složí. Jen v Libčevsi odhadli, že je u nich 4000 tun německého odpadu, Sasové ale tvrdí, že tam bylo dovezeno 1500 tun.

Policie už obvinila kvůli nelegálnímu dovozu německého odpadu do Česka šest lidí. Tři z nich jsou podezřelí z navážení odpadu na skládku v Libčevsi na Lounsku. Ostatní organizovali dovoz německého odpadu na skládky v Jirkově a Tušimicích na Chomutovsku. Mezi obviněnými je i jeden německý občan. Policie prověřuje dalších 15 až 20 lidí. Libčevsi nyní pomůže ministerstvo financí, které obci přislíbilo dotaci 1,9 milionu korun na odvoz odpadu na zabezpečenou skládku, řekla starostka obce Vlasta Staňková. Jeden ze dvou rozborů zplodin v ovzduší připustil v Libčevsi větší koncentraci škodlivin.