Zprávy | Z archivu rubriky


Počet trestných činů se v Česku oproti předloňskému roku snížil o 2,2 procenta na 344.060 a byl nejnižší od roku 1993. Rostl však počet zjištěných hospodářských deliktů. Informovali o tom ministr vnitra František Bublan a policejní prezident Vladislav Husák, kteří novinářům představili zprávu o veřejném pořádku a vnitřní bezpečnosti za rok 2005.

Materiál věnuje zvláštní místo problematice krádeží aut, kterých každý rok zmizí z ulic 21.000 až 24.000. Čísla se přitom už od roku 2000 zásadně nemění. Ministerstvo vnitra proto společně s pražským magistrátem zpracovalo pozměňovací návrhy novel zákona o odpadech a živnostenského zákona. Autovraky by se tak měly dostat do kategorie odpadů, u kterých se musí povinně provádět identifikace, a značně by se tak ztížilo nyní rozšířené prodávání kradených vozů na náhradní díly. Policisté by také měli získat větší pravomoc kontrolovat provozovny, kde se pracuje s odpady.

V loňském roce pokračoval nárůst počtu zjištěných hospodářských trestných činů, v roce 2005 jich bylo téměř 44.000, což je o 31 procent více než předloni. Přibylo zejména úvěrových podvodů, neoprávněného držení platební karty nebo porušování autorského práva. Naopak se snížil počet podvodů, pojistných podvodů nebo zpronevěry. Předkládaný materiál se také věnuje otázce terorismu. Podle ministerstva je situace v této problematice srovnatelná s dalšími středoevropskými zeměmi, tedy klidná.

Poslanecká sněmovna bude zřejmě již potřetí za posledních několik měsíců hlasovat o návrhu odškodnit klienty zkrachovalé Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň. Podle návrhu, předloženého poslanci ODS, by klienti dostali odškodnění až do čtyř milionů korun. O předloze poslanci hlasovali již koncem loňského roku a poté i v březnu. V prvním případě zvedlo pro odškodnění ruku 56 poslanců, ve druhém 63 poslanců. O odškodnění by měla sněmovna hlasovat příští týden.

ODS chce docílit toho, aby klienti uvedených zkrachovalých peněžních ústavů dostali stejné odškodnění jako dříve klienti jiných padlých bank. Návrh na odškodnění ODS podala v rámci projednávání novely zákona o zrušení Fondu národního majetku. V březnu ho podala k zákonu o užívání státních symbolů ČR. Tento postup je s blížícími se volbami typický. Například návrhy, které jsou na tuto schůzi zařazeny v prvém čtení, již fakticky nemají do voleb šanci na přijetí. Poslanci proto využívají druhých čtení, aby k nim podali i naprosto nesouvisející návrhy. O nich bude sněmovna hlasovat ještě na této schůzi.

Naposledy sněmovna zvýšila odškodnění klientů bank v září roku 2000. V rámci vládní novely bankovního zákona zvýšila maximální finanční hranici ze 400.000 korun na 25.000 eur (dnes asi 720.000 korun) pro jednu oprávněnou osobu. Klienti zkrachovalých bank jsou odškodňováni z fondu pojištění. Do této doby zmizela z českého bankovního trhu dvacítka peněžních ústavů.

Známkoprávní spor Budějovického Budvaru a amerického pivovaru Anheuser-Busch skončil poprvé v historii smírem. ČTK to oznámila mediální agentura, která zastupuje český pivovar. Budvar podle dohody může na Kypru dál prodávat své pivo pod značkou Budějovický Budvar a na etiketách používat obchodní jméno Budweiser Budvar, National Corporation. Rozhodl o tom minulý týden soud v Nikósii. Pivovary se rovněž dohodly, že nebudou navzájem požadovat náhradu škod a uhradí si své náklady na právníky. "Dosažení smíru na Kypru vítáme a považujeme toto řešení za oboustranně výhodný kompromis," uvedla právnička Budějovického Budvaru Helena Lejtnarová.

Spor na Kypru se táhl od roku 2000. Anheuser-Busch tehdy podal žalobu, v níž žádal zákaz dovozu, distribuce a propagace všech výrobků obsahující slova Budějovický, Budweiser nebo Budvar. Součástí žaloby byly i požadavky na okamžitou likvidaci již dovezeného zboží, náhrada údajných finančních ztrát, odškodnění a kompenzace nákladů soudního řízení. Budějovický Budvar vyváží pivo na Kypr od poloviny 90. let, kvůli sporu však v omezeném množství.

Budvar má zaregistrováno na 380 ochranných známek ve více než 100 zemích světa. Obchodní pozice a práva k ochranným známkám nyní brání vůči Anheuser-Busch ve více než 40 soudních sporech a dalších více než 40 správních řízeních před patentovými úřady po celém světě. V některých zemích, kde soud Budvaru zakázal používání značky Budweiser, prodává Budvar pivo pod označením Budějovický Budvar.

Vedení Českých drah v pátek podá trestní oznámení kvůli pořízení rychlovlaků Pendolino a náhradních dílů na ně. Rozhodl o tom řídící výbor společnosti. Vedení chce, aby policie prověřila trestněprávní odpovědnost osob, které smlouvy uzavíraly. Analýzy několika nezávislých právních kanceláří dospěly k závěru, že mohl být spáchán trestný čin. Smlouvy byly pro ČD uzavřeny nevýhodně, řekl mluvčí ČD Aleš Ondrůj.

Podle dřívějšího vyjádření drah nastaly chyby v roce 1995 při uzavírání smluv a v dalších letech, kdy se uzavíraly dodatky smluv. Vlaky byly nakonec dodány s velkým zpožděním a ČD jich získaly sedm namísto deseti. Škody podniku vznikly i údajně předimenzovaným pořízením náhradních dílů za neúměrně vysoké ceny. Pro ČD byly ve smlouvách také nevýhodně stanoveny limity kompenzací v případě neplnění závazků ze strany výrobce.

Smlouvu o nákupu souprav podepsal tehdejší generální ředitel státních drah Rudolf Mládek, dodatek o dodávce náhradních dílů pozdější ředitel Dalibor Zelený.

Trestní oznámení podle Ondrůje nesouvisí se sérií poruch, které vlaky postihly v lednu letošního roku. Problém v softwaru vyřadil tehdy postupně z provozu všech pět souprav, které zajišťovaly dopravu s cestujícími. Náklady ani škody, které odstavení vlaků způsobilo, zatím ČD nevyčíslily. Pravděpodobně půjde o desítky milionů korun. V současnosti jsou se spolehlivostí vlaků ČD spokojeny.