Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo životního prostředí dnes vyzvalo německé úřady, aby mu sdělily, kdy odvezou odpad nelegálně dovezený do Libčevsi na Lounsku. "Chceme do 24 hodin harmonogram odvozu," řekla ČTK mluvčí ministerstva Karolína Šůlová. Praha žádá, aby německé úřady odpad odstranily do konce dubna. Sasko-Anhaltsko předalo případ zvláštní spolkové agentuře ve Stuttgartu a problematiku by měl český ministr životního prostředí Libor Ambrozek projednat 27. dubna v Halle se svou sasko-anhaltskou kolegyní Petrou Wernickeovou.

Sasko-anhaltské ministerstvo prozkoumalo v Libčevsi situaci na místě. "Jen když je jednoznačně prokázáno, odkud odpad pochází, lze spolkovou zemi vyzvat, aby odpadl odvezla. Proto úřady ze Saska-Anhaltska navštívily Libčeves," řekla dnes ČTK mluvčí sasko-anhaltského ministerstva Annette Schützová. "Přitom nebylo možné jednoznačně zjistit, odkud odpad pochází," dodala. Zemské ministerstvo proto už před týdnem předalo případ zvláštní spolkové odpadové agentuře do Stuttgartu. "Pro nás je tím prozatím ten případ skončen, protože nevíme, odkud odpad pochází, a teď uvidíme, co s tím udělá tato agentura," dodala Schützová. Mluvčí potvrdila, že Praha poslala dopis s požadavkem odpad do 30. dubna odvézt. "Odpověď nyní odesíláme, a poukazujeme i na to, že koncem příštího týdne se osobně oba ministři setkají," podotkla mluvčí. Sasko-anhaltské ministerstvo navrhuje, aby Ambrozek s Wernickeovou projednali podrobněji celou problematiku při tomto osobním setkání.

Ambrozkovo ministerstvo v úterý uvedlo, že nedostane-li od sasko-anhaltského úřadu ani spolkového ministerstva odpověď, začne organizovat odvoz odpadu samo. Už v pondělí Ambrozek uvedl, že v tom případě účet za odvoz odpadu pošle do Německa. Skládka v Libčevsi o víkendu už potřetí vzplála. Někdo ji úmyslně podpálil. I premiér Jiří Paroubek naznačil, že vláda Libčevsi pošle peníze na to, aby se obec s problémem vypořádala. Prostředky by pak stát vymáhal od německé vlády.

V sedmi krajích postižených jarními povodněmi ve středu skončí vládou vyhlášený stav nouze, který platil od 2. dubna. Kraje teď mají sedm dní na spočítání povodňových škod. Někde ale budou potřebovat více času. Například na jižní Moravě proto chtějí požádat o odklad. Vyplývá to z ankety ČTK.

Nouzový stav umožňuje úřadům pružnější řešení situace, ale v nutných případech také omezení některých práv, například na nedotknutelnost majetku či svobodu pohybu. Nesmí se také třeba stávkovat. Nouzový stav byl vyhlášen na území Jihočeského, Středočeského, Ústeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského kraje. Kraje si v anketě ČTK vyhlášení nouzového stavu pochvalovaly. Například podle hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka (KDU-ČSL) vyhlášení stavu nouze regionu pomohlo. Hejtman povolal do boje s velkou vodou desítky vojáků s těžkou technikou. Stav nouze umožnil regulovat odtok z přehrad v regionu podle aktuálních potřeb radnic. Ve středních Čechách zase využili stav nouze například hasiči. Mohli totiž čerpat z fondu státních hmotných rezerv. V Brandýse nad Labem se navíc podaří rychle nahradit povodní zničený most provizorní stavbou. Středočeští starostové upozorňují, že jim stav nouze umožnil operativněji rozhodovat například o budování protipovodňových hrází. V Ústeckém kraji stav nouze pomohl například obci Křešice na Litoměřicku, která patřila k nejpostiženějším místům. Stav nouze přivítal i Zlínský kraj. "Na základě nouzového stavu budou hrazeny například ze státních hmotných rezerv náklady za pohonné hmoty pro integrovaný záchranný systém," řekl mluvčí kraje Patrik Kamas.

Premiér Jiří Paroubek se hodlá zasadit o to, aby Poslanecká sněmovna přehlasovala veto Senátu a znovu přijala návrh, aby alimenty za neplatící rodiče vyplácel neúplným rodinám ze sociálně slabších vrstev stát. Odmítnutí předlohy především senátory ODS předseda vlády označil za projev "necitlivosti, asociálnosti a nepochopení pro lidi s nízkými příjmy". "Přál bych všem pánům senátorům za ODS, aby se vžili do situace matky-samoživitelky alespoň na jedinou minutu. Moje politická snaha bude zajistit potřebný počet hlasů v Poslanecké sněmovně, který by přehlasoval toto veto Senátu," řekl premiér novinářům.

Senátoři poukazovali mimo jiné na to, že jde o novou sociální dávku, která by znamenala stamilionové nároky na státní rozpočet, a tím i na všechny daňové poplatníky. Takový argument považuje Paroubek za nepravdivý. "Roční výdaje by nedosáhly ani toho, co stojí daňové poplatníky Senát," řekl. Navíc stát by dlužné výživné od neplatičů vymáhal, takže dopady na státní pokladnu by byly ještě nižší, dodal. Většina senátorů se přiklonila k názoru, že návrh poslanců ČSSD neřeší vymáhání náhradního výživného od neplatících rodičů a jeho přijetí by znamenalo rezignaci na uplatňování platných zákonů. Levice, která má v dolní komoře pohodlnou většinu 111 hlasů, ale může veto Senátu přehlasovat.

Senát zamítl předlohu "ne proto, že by nesoucítil s těmi maminkami, které mají sociální problémy, ale pro právní vady tohoto zákona", uvedl šéf ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera z ODS. Podle něj by do budoucna mělo být lepším řešením to, kdyby výživné vymáhali například celníci nebo finanční úřady.

Růstu hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí letošního roku až o osm procent je podle většiny ekonomů oslovených ČTK reálný. Růst HDP ve výši sedmi až osmi procent odhadl předseda vlády Jiří Paroubek při prezentaci ekologického manifestu ČSSD v elektrárně Ledvice na Teplicku. "Podle našeho aktuálního odhadu by se měl hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí reálně meziročně zvýšit o osm procent, možná i o něco více," uvedl David Marek z Patria Finance. Podle něj načasování hospodářského cyklu zvládla tato vláda dokonale. Růst české ekonomiky nad sedm procent nevylučuje ani Radomír Jáč z PPF Asset Management. "Pokud se potvrdí, že HDP České republiky rostl v posledním čtvrtletí roku 2005 skutečně meziročním tempem 6,9 procenta a pokud tento růst nebude zpětně revidován dolů, lze si růst české ekonomiky nad sedm procent pro letošní první čtvrtletí skutečně představit," uvedl. Naopak střízlivější odhad růstu ekonomiky ve výši pěti procent má Helena Horská z Raiffeisenbank. Podle ní je odhad premiéra optimistický, jehož vedlejším cílem mohlo být i pozvednutí nálady v severních Čechách. S blížícími se volbami optimismus vládnoucích politiků prostě roste, uvedla Horská.

Česká ekonomika loni vzrostla o šest procent, a dosáhla tak nejlepšího výkonu ve své historii. Hlavním důvodem byly mimořádně dobré výsledky zahraničního obchodu. ČR tak loni dosáhla stejného růstu jako sousední Slovensko, a mnohem lepších výsledků než většina ostatních zemí Evropské unie.

ODS, favorit červnových voleb, slibuje v programu věnovaném bezpečnosti víc policistů v ulicích, tvrdší tresty, nekompromisní zacházení s přestupkovými recidivisty a jednodušší zákony. Podrobný program, obsahující i návrhy pro boj s korupcí a zlepšení práce soudů, dnes představil novinářům místopředseda strany Ivan Langer. Nejsilnější opoziční strana hodlá po vzoru Slovenska zřídit soudní tribunál specializovaný na korupci, zavést institut agenta a majetková přiznání u osob odsouzených za majetkové a hospodářské trestné činy. Majetek, u kterého odsouzený neprokáže legální původ, propadne státu. Opatření by měla podle Langra spolehlivě zredukovat počet případů korupce.

"Úlohou agenta bude odhalovat, zjišťovat a usvědčovat pachatele korupce. Nasazen bude moct být pouze se souhlasem soudu," osvětlil Langr záměr. Agent by ale nesměl navádět k trestné činnosti. Sazby za korupci by chtěla ODS zvýšit ze současných pěti až sedmi let na 12 až 15 let. Odsouzených za korupci se bude týkat i pravidlo, že zaplatí škodu, kterou způsobili. Podle Langra by mělo platit, že dokud odsouzený poškozeného neodškodní, nevyjde z vězení.

V boji proti obecné kriminalitě chce ODS přitvrdit tresty hlavně za násilnou trestnou činnost. Soudy by měly podle Langra dostat více prostoru pro udělování výjimečných trestů včetně doživotí. Takový trest chce ODS žádat například za úkladné vraždy. Opakovanému přestupování zákona chce ODS zabránit principem, podle kterého bude pokračování v přestupku kvalifikováno jako trestný čin. Pravidlo by mohlo podle Langra fungovat v potírání prostituce. V programu stínového ministra vnitra nechybí ani plán důsledného boje s pouliční kriminalitou a zřízení nezávislé inspekce pro vyšetřování trestných činů policistů, o níž ODS hovoří léta.

ČSSD chce v případě vítězství ve sněmovních volbách vyčlenit 15 miliard korun na projekty výstavby alternativních zdrojů energie a prosadit zákon o podpoře obnovitelných zdrojů. Uvedla to v ekologickém manifestu, který klade důraz i na stabilní tempo snižování energetické náročnosti. Materiál představil při úterní návštěvě Elektrárny Ledvice premiér Jiří Paroubek. V případě účasti v příští vládě chtějí sociální demokraté také zjednodušit povolovací řízení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů či dotacemi podpořit podmínky pro rozvoj pěstování energetických rostlin na zemědělské půdě uváděné do klidu.

"Do roku 2030 by měl podíl v zemi vyráběné elektrické energie z obnovitelných zdrojů stoupnout ze současných tří na zhruba 20 procent," uvedl Paroubek. Při minimální využitelné kapacitě vodních zdrojů a větru je podle něj budoucnost ve spalování biomasy. Pěstování biomasy jako alternativního zdroje výroby elektřiny preferuje i generální ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Martin Roman.

Oba se shodli na tom, že základní surovinou pro výrobu elektřiny v Česku ale zůstane i nadále hnědé uhlí, jádro či plyn. Podíl uhlí se bude podle Romana v příštích letech snižovat, během 12 let klesne výroba elektřiny z hnědouhelných elektráren na polovinu. ČEZ přesto počítá s obnovou a výstavbou nových tepelných zdrojů, investice si vyžádá asi 100 miliard korun.