Zprávy | Z archivu rubriky


Jasným favoritem červnových voleb je podle lidí ODS - myslí si to 40 procent všech voličů, uvádí necelé dva měsíce před hlasováním průzkum společností Median a Ivan Gabal Analysis and Consulting. O vítězství ČSSD je přesvědčena čtvrtina lidí. V preferencích také ODS nadále vede, náskok před ČSSD je však podle průzkumu velmi těsný: ODS by volilo 21,1 procenta lidí, ČSSD 19,4 procenta dotazovaných. Třetí by podle průzkumu byli komunisté, jež by volilo zhruba deset procent lidí. Za nimi jsou zelení se sedmi procenty. Poslední stranou, která by se dostala do sněmovny, by byla KDU-ČSL. Bylo by to ale na hraně - volilo by je pět procent dotázaných, což je limit pro zisk poslaneckých křesel.

Volebními preferencemi se zabýval i průzkum agentury SC&C pro Mladou frontu Dnes (MfD). Podle něho lidovci v červnových volbách do Poslanecké sněmovny možná nepřekročí hranici pěti procent hlasů a po mnoha desítkách let nebudou mít zastoupení v parlamentu. Podle průzkumu by lidovce volila jen čtyři procenta lidí. Strana ale získá křesla ve sněmovně jen tehdy, když získá nejméně pět procent hlasů. Podle průzkumu by volby vyhrála ODS s 24 procenty hlasů před ČSSD, která by jich dostala 15 procent. Třetí by skončila KSČM s 11 procenty a čtvrtá Strana zelených s deseti procenty hlasů. Pouze tyto čtyři strany by tak získaly zastoupení ve sněmovně. Průzkumu agentury SC&C se zúčastnilo 3166 lidí, což je podle MfD výrazně větší vzorek, než je v průzkumech obvyklé.

Ministerstvo vnitra nepřiznalo československé občanství hraběti Hugo Salmovi (1893-1946), jemuž byl po druhé světové válce zabaven na základě Benešových dekretů rozsáhlý majetek na Blanensku. ČTK to potvrdila jeho dcera Marie Salm-Reifferscheidt-Raitzová. Nepřiznání občanství pro potomky hraběte znamená, že nemají nárok na vrácení majetku. "Je to hanba. Nechápu, jak je možné, že ministerstvo nejednalo podle verdiktu Ústavního soudu, který se již k tomuto problému jednou vyjádřil," uvedla Salmová. V minulosti vnitro Salmovi československé občanství nepřiznalo. Loni v srpnu ale Ústavní soud toto rozhodnutí zrušil. Ministerstvo proto muselo o záležitosti rozhodnout znovu. Zda se Salmovi potomci proti rozhodnutí ministerstva vnitra odvolají, není jasné. Další kroky chtějí konzultovat s právníky.

Vnitro rozhodovalo o Salmově občanství v roce 2002. Po půl století tehdy dokončilo správní řízení, v němž hraběti odepřelo československé občanství. Ústavní soud ale toto rozhodnutí loni zrušil. Poukázal na to, že nebyly posouzeny četné důkazy, upozornil, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces. Soudci dokonce připomněli, že hrabě za okupace pomáhal spoluobčanům. Ústavní soud však podle jeho mluvčího Michala Spáčila nerozhodoval o tom, zda byl Salm československý občan. "Jen jsme poukázali na vzniklé chyby, rozhodnutí v kauze zrušili a spis vrátili k novému rozhodnutí," řekl mluvčí již dříve ČTK. Po verdiktu soudu vznikly dva naprosto protichůdné právní názory na spor. Původní majetek Salmů je a rozsáhlý; tvoří jej 7000 hektarů pozemků a zámek v Rájci. Ten také spadá mezi zemědělský majetek, protože byl sídlem velkostatku.