Zprávy | Z archivu rubriky


Odpovědnost za následky konfliktu by měl nést útočník, i když ze střetu nakonec vyjde jako poškozený. Nejvyšší soud (NS) s tímto odůvodněním zrušil rozsudek nad hlídačem, který při pranici postřelil opilého útočníka. Podle NS, který své rozhodnutí z 28. března zveřejnil až nyní, šlo o nutnou obranu, nikoliv o trestný čin. Podobně NS rozhodl nedávno v případu správce ubytovny, který postřelil dva Ukrajince.

Pracovník ostrahy z Prahy se v roce 2004 snažil vykázat opilého muže od vrat firmy, kterou hlídal. Muž se ale nenechal odehnat, nereagoval ani na varovný výstřel do země a hlídače napadl. "Obviněný se bránil nataženou levou rukou, přičemž v pravé ruce držel u těla odjištěnou střelnou zbraň, z níž vyšel výstřel," je popsáno ve spisu. Rána prostřelila útočníkovi stehno a způsobila mu tříštivou zlomeninu stehenní kosti. Obvodní soud pro Prahu 10 hodnotil hlídačovo chování jako trestný čin ublížení na zdraví a tuto interpretaci přijal i Městský soud v Praze. Nejvyšší soud obě rozhodnutí pražských soudů zrušil.

"Celkově lze rozhodnutí obou soudů charakterizovat tak, že příliš přísně činila obviněného odpovědným za výsledek konfliktu, který vyvolal poškozený a v jehož průběhu se obviněný ocitl v postavení obránce. Nejvyšší soud zastává názor, že riziko za výsledek konfliktu, který je konfliktem útočníka a obránce, musí primárně nést útočník," vysvětlili soudci Nejvyššího soudu.

České úřady a kontrarozvědka údajně nevědí o tom, že by na českém území měla mezipřistání letadla najatá americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA) s utajovanými vězni na palubě. Některé úřady to prý ani nemohou ověřit: řízení letového provozu říká, že údaje o civilních letech dlouhodobě nearchivuje, tajné služby uvádějí, že provoz na letišti nesledují. Ministerstva obrany, vnitra, dopravy a zahraničí na dotaz ČTK mezipřistání nepotvrdily.

Informaci, že na českém území i v jiných státech přistály pod zástěrkou civilního letu letouny CIA se zajatci, znovu přinesla minulý týden organizace Amnesty International ČR (AI). Podezřívá evropské vlády, že nad těmito praktikami zavíraly oči. Již dříve o letounech CIA spekulovala média. AI požádala o stanovisko českou vládu, která se obrátila na ministerstva vnitra a obrany. Ta o přeletech nevědí, v tomto duchu ministerstva odpověděla úřadu vlády i AI. V dopise od ministra vnitra Františka Bublana se podle AI píše, že policie neměla podezření na nezákonné omezování svobody lidí v letadlech s mezipřistáním v ČR. Pokud by takovou událost zjistila, policie by zasáhla, napsal Bublan AI.

"Bohužel stále nevíme, jaké konkrétní kroky byly učiněny k plnému vyšetřování informací o pohybu letounů užívaných CIA v Praze," sdělil dnes ČTK ředitel AI Zdeněk Rudolský.

Ministerstvo dopravy uvedlo, že USA a Česko by neporušily úmluvu o mezinárodním civilním letectví, pokud by v ČR přistála letadla s civilní registrací. Podle úmluvy, na níž odkazuje i Řízení letového provoz, veškerá letadla smluvních států používaná na nepravidelných letech mohou přelétávat a přistávat na jejich území bez povolení, pokud nejsou využívány pro obchodní účely.

AI soudí, že CIA zneužívá leteckou praxi a obchodní dohody, aby mohla v rozporu s mezinárodním právem přepravovat zajatce. "Stát, který vědomě pomáhá nebo asistuje jiné zemi v porušování mezinárodního práva, nese za tento čin zodpovědnost," zdůraznil Rudolský.

Mluvčí Řízení letového provozu Klíma uvádí, že lety jsou prováděny podle předpisů a na základě mezinárodních pravidel. Lety podléhají dodání letového plánu. Ten je určen pro Řízení letového provozu, který je poskytovatelem služeb ve vzdušném prostoru. "Řízení letového provozu však údaje nearchivuje, pouze na základě bezpečnostních předpisů uchovává krátkodobě radarová data a záznamy hlasové komunikace," uvedl Klíma.

Na informace o letounech CIA reagovala německá opozice. Kvůli přeletům chce do německého parlamentu před vyšetřovací výbor předvolat českého ministra zahraničí Cyrila Svobodu.