Zprávy | Z archivu rubriky


S neskrývaným nadšením převzali v pražském klubu Mat v pořadí už třetího Plyšového lva tvůrci Kameňáku 3 - režisér Zdeněk Troška a producenti Jiří Pomeje a Pavel Pásek. Předchozí dvě anticeny jim filmoví kritici udělili za první dva díly této série lidových komedií, jejichž scénáře vznikly na základě diváckých vtipů. "Je to jasný hattrick a jsme za něj rádi. Neboť tito tři Plyšoví lvi znamenají v celkovém úhrnu zhruba 1,5 milionu diváků v kinech, dalších 11,5 milionu u televizních obrazovek, ale i nejprodávanější videokazety a DVD na našem trhu," řekl Pomeje, když "plyšáka" přebíral.

Podle režiséra statistiky hovoří jasně. "Kdyby mnozí sklenění Čeští lvi měli tolik sympatizantů jako ti mí plyšoví, bylo by dobře na světě," uvedl Troška. Jestliže je pak toto ocenění spojeno s tak vřelým přijetím diváků, bral by je každoročně. Spolu s Pomejem se domnívá, že teď už může být tato neoficiální kategorie klidně zrušena, jak o tom už léta uvažuje předseda České filmové a televizní akademie Petr Vachler. Zatímco ten ji však nepovažuje za legraci a zábavu, ale smutnou záležitost bez pozitivní energie, pro Troškův tým znamená opak. Všechny Kameňáky jsou vlastně poskládány z lidových vtipů situovaných do života obyvatel jednoho městečka. Někteří kritici snímkům vytýkají, že nemají děj, myšlenku, chybí jim poselství a poskytují zábavu na základě pokleslého humoru. "Film dělám pro lidi, od začátku jsem Kameňák považoval za experiment, volovinu pro zasmání. Měl obrovskou odezvu a já jsem rád, že jsem divákům vyhověl," řekl Troška. Právě se vrátil z Košic, kde v tamním divadle nastudoval Dvořákovu Rusalku.

Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále olympijského turnaje Slovensko 3:1 a postoupili do pátečního semifinále. V něm se utkají se Švédskem. Po čtvrtfinálovém vyřazení v Salt Lake City tak budou úřadující mistři světa po osmi letech znovu bojovat o olympijské medaile. Vítězství zařídili svými góly Martin Ručinský, Milan Hejduk a Martin Straka, který skóroval v závěru do prázdné branky. Milana Hniličku, jenž dostal přednost před Tomášem Vokounem, překonal pouze Marián Gáborík na začátku poslední třetiny. Slováci tak po první turínské porážce jedou domů. Český tým si do klíčového zápasu turnaje oblékl poprvé červené dresy a hned od počátku se snažil navázat na dobrý výkon z druhé a třetí třetiny předešlého souboje s Kanadou.

Český trenér Alois Hadamczik pochválil na tiskové konferenci mužstvo za koncentrovaný výkon a týmový duch. "Jednoho hráče bych chtěl přeci jen vyzvednout a to brankáře Milana Hniličku, který naskočil do hry a podal jistý a dobrý výkon," řekl trenér. Klíčem k vítězství podle něj bylo, že se hrálo dobře z obrany. Síla slovenského týmu totiž byla v rychlých protiútocích. "Na tom byla jejich hra založena, a to jsme eliminovali," řekl Hadamczik. Slováci nezvládli zápas v úvodu psychicky, ale podle Hadamczika se s tím nedalo kalkulovat, "Co bylo, už není. Slováci dali v turnaji osmnáct branek a my deset, což značilo jejich velkou sílu v útoku, ale dokázali jsme je udržet," řekl trenér. Zklamání čišelo ze slovenského kouče Františka Hossy. Jeho tým prošel jistě základní částí, ale ve čtvrtfinále hrál zpočátku zakřiknutě a s turnajem se rozloučil. "Je smutné, že mohl vyhrát jen jeden. Po těch předešlých výkonech je mi to líto, ale musíme se s tím smířit," řekl Hossa na tiskové konferenci po utkání.

O medaile si to poprvé od roku 1976 rozdají jen evropské týmy, před branami semifinále skončili obhájci Kanaďané i finalisté ze Salt Lake City USA.