Zprávy | Z archivu rubriky


Povodňová situace se v ohrožených místech republiky zklidnila, hladiny řek klesají. Voda ale ustupuje jen pomalu, řada lidí tak dál zůstává mimo domov. Meteorologové očekávají, že záplavy budou na dolní Moravě či na Labi doznívat týden i více. Zvýšenou pozornost je stále nutné věnovat Moravě a hrázím v okolí Břeclavi. Předpokládá se totiž, že její hladina kvůli středečním srážkám ještě mírně vzroste. S odeznívajícími záplavami nabývá na intenzitě sčítání škod a jednání o pomoci postiženým oblastem. Meteorologové zrušili výstrahu na povodně, která původně platila až do pátečního večera. Na všech tocích totiž pokračují poklesy a nebezpečí opětovných vzestupů se nepředpokládá.

V Ústeckém kraji jsou kvůli záplavám mimo domov stovky osob. V Ústí byl ve čtvrtek zprovozněn Mariánský most, výrazně se tak odlehčilo dopravě. Nejhorší situace v regionu je v Hřensku na Děčínsku, které je zcela pod vodou, a Křešicích a dalších obcích na Litoměřicku. Kraj již začal shromažďovat peníze na úhradu škod po letošních záplavách. Samospráva aktivovala Fond obnovy, který fungoval před čtyřmi lety.

Stav ohrožení platí na Labi ještě v Mělníku, zatímco v Brandýse nad Labem ve čtvrtek ráno poklesla hladina řeky na úroveň druhého povodňového stupně. Spolana už odvolala krizový stav a začíná obnovovat výrobu. Voda v Nežárce a Lužnici, které zaplavují ještě několik ulic ve Veselí nad Lužnicí, zvolna klesá. Řada domů je bez elektřiny a plynu a někteří obyvatelé stále bydlí mimo své domovy. Středeční srážky jen mírně zpomalily pokles řek. Stupeň ohrožení stále platí na středním a dolním toku Lužnice.

Také povodňová situace v Jihomoravském kraji se postupně zklidňuje. Řeka Dyje a všechny její přítoky hlásí pokles hladin. Snížil se také odtok z vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku. Region se již připravuje na hrozící komáří kalamitu. Druhý stupeň povodňové aktivity znamenající pohotovost stále platí na celém toku Moravy ve Zlínském kraji. Tendence je podle vodohospodářů spíš klesající na všech stanicích. Hladina stále klesá také v Uherském Hradišti a okolí, kde hejtman Zlínského kraje odvolal stav nebezpečí, který ve městě a blízkém okolí platil od minulé středy.

V Olomouci v noci na čtvrtek pominul stav ohrožení. Kvůli poklesu hladiny řeky Moravy mohli vodohospodáři snížit varování na druhý povodňový stupeň. Stav ohrožení odvolali také v Moravičanech. V povodí řeky Odry nebezpečí záplav nehrozí. V Moravskoslezském kraji platí pouze na jednom místě první stupeň povodňové aktivity. Řeky navíc stále klesají a předpovědi vydatných nočních srážek se nenaplnily.

Povodňová komise pražského magistrátu ve čtvrtek odvolala druhý stupeň povodňové aktivity. Škody způsobené velkou vodou v metropoli nepřesáhnou podle předběžných odhadů deset milionů korun. V pátek se začnou v metropoli demontovat protipovodňové zábrany.

Až stovky milionů korun by mohl dát stát na výkup domů, které jsou v záplavových oblastech opakovaně zatopovány velkou vodou. ČTK to řekl ministr zemědělství Jan Mládek s tím, že ale záleží na zájmu majitelů nemovitostí. Výkup by totiž byl dobrovolný. Mládkův úřad předloží vládě v krátké době materiál o zřízení fondu na protipovodňová opatření a výkup těchto nemovitostí by měl být jedním z podprogramů. "Je to teprve v ideové rovině," podotkl Mládek. Vykoupené domy by se podle něj měly bourat a nahradit parkovými úpravami. Absence staveb by i zlepšila situaci při povodních, dodal. Premiér Jiří Paroubek ve středu k záměru uvedl, že stát musí také vyřešit systém, jak zájemcům o výkup nabídnout vhodné pozemky k nové výstavbě. Citlivou věcí je podle Mládka to, že vykupovat by se mělo za tržní ceny, které ovšem nemusejí být zrovna vysoké, mimo jiné poté, co pojišťovny ve dvakrát zatopeném území zruší možnost pojistek. Jako příklad ministr uvedl Veselí nad Lužnicí, silně postižené letošní povodní. "Dovedu si představit, že se budou vykupovat starší domky vesnického typu, ale nedovedu si moc představit, že se budou vykupovat nově postavené domy ze 60., 70. či 80. let, kterých je tam také hodně," dodal.

Protipovodňový fond by měl mít formu zvláštního účtu pro investice do protipovodňových opatření. Do fondu by šly dvě miliardy korun ze státního rozpočtu, miliarda z privatizace a sedm miliard by představovala půjčka od Evropské investiční banky. Konkrétní představa je tak zatím deset miliard korun s tím, že je možné vklad navýšit o dalších pět miliard. Možností by podle Mládka bylo i vydání státních dluhopisů. Fond má navázat na současný program prevence před povodněmi. Podle viceprezidenta Asociace realitních kanceláří Ivana Žikeše je návrh na výkup domů populistický krok před volbami. "Lepší by bylo udělat protipovodňová opatření," míní. Podle něj by o poskytování peněz na výkup domů rozhodovali úředníci, objevila by se tak i korupce. Odhadnout, kolika nemovitostí by se výkup mohl týkat, je podle něj obtížné. Mohlo by jít o stovky i tisíce nemovitostí.

Vyšetřovatelé z protikorupční policie ve středu obvinili kvůli kauze Unipetrol z pokusu o podvod někdejšího šéfa kabinetu českého premiéra Zdeňka Doležela. ČTK to řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka. Doležel bude podle něj i nadále vyšetřován na svobodě. V případě soudní dohry mu hrozí až 12 let vězení. "Mohu potvrdit, že obvinění se týká kauzy takzvaných 'pěti na stole v českých', tedy schůzky pana Doležela s Jackem Spyrou," upřesnil Omelka s tím, že někdejší šéf kabinetu premiéra Doležel byl obviněn z pokusu o podvod v prvním a ve čtvrtém, tedy nejpřísnějším odstavci. "Ve středu převzal usnesení o zahájení trestního stíhání," doplnil Roman Skřepek z policejního prezidia. Doležel je podezřelý, že si na tajné schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun. "Musel si být vědom, že to, za co chtěl po Spyrovi peníze, nemůže splnit," vysvětlil Omelka důvod, proč policie posuzuje Doleželovo jednání jako pokus podvodu. Spyra tak údajně byl tím, koho Doležel svým jednáním poškodil.

Schůzku obou mužů natočila skrytou kamerou televize Nova. Doležel se Spyrou na ní hovořili o privatizaci petrochemické společnosti Unipetrol, kterou podle některých informací provázela korupce. Spyra údajně chtěl tuto privatizaci zpochybnit či do ní zasáhnout a získat výhody pro konsorcium Seta. Doležel podle Spyry žádal peníze za to, že doporučí, aby se společnost Seta vrátila do privatizace Unipetrolu. Seta se v roce 2004 snažila účastnit této privatizace jako český partner polského koncernu PKN Orlen, který se stal vítězem soutěže. "Je to pro mě na jedné straně překvapení, že mu policie sdělila obvinění. Na druhé straně jsem zvědav, co bude dál a jak se k tomu postaví premiér Jiří Paroubek," reagoval ve čtvrtek pro ČTK Spyra. "Na jednu stranu mě to překvapuje, na druhou stranu jsem rád, že je to nějakým způsobem uzavřeno," řekl ve čtvrtek v Hradci Králové Paroubek. Doležel je prý nyní v jeho očích jenom člověkem, který je stíhán. "Já mu přeji, aby mu to dopadlo, tento špatný vtip, o který se pokusil, tak, aby to tak bral i případný soud, pokud se k němu ta věc dostane," řekl Paroubek. Doležel jakékoli podezření z možné korupce od začátku popíral. Při loňském prosincovém výslechu před sněmovní vyšetřovací komisí, která se případem rovněž zabývala, Doležel řekl, že slova "pět na stole v českých" nebyla žádostí o úplatek, ale tajnou šifrou. Naopak Spyra poslancům řekl, že ho Doležel o úplatek žádal. Kódovou řečí s ním prý nemluvil.