Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda Strany zelených Martin Bursík požádal v úterý primátora Prahy Pavla Béma (ODS), aby se mu omluvil za výroky ohledně dotací na opravu Bursíkova domu ve Sněmovní ulici. Bém v televizi Nova zpochybnil nestandardně krátkou dobu průběhu dvou správních řízení, při kterých v letech 1995 a 1996 Bursík žádal památkáře o příspěvek na opravu barokního paláce. Primátor v úterý ČTK textovou zprávou sdělil, že se Bursíkovi omlouvat nebude. "Chápu pana Bursíka, jistě je to pro něho mimořádně nepříjemná skutečnost, zvláště před volbami. Ale nemohu se omlouvat za prosté konstatování pravdy," uvedl Bém. Bursík podle něj dostal od Prahy 2,2 milionu korun rozhodnutím úředníka v době, kdy byl zastupitel města. Je to smutné, ale je to tak, dodal primátor.

Bursík odmítá, že by se dopustil střetu zájmů a ovlivňoval průběh řízení. Uvedl, že o příspěvek požádal před vstupem do komunální politiky, a jako zastupitel neměl vliv na rozhodování památkářů. "Podezření ze střetu zájmů jde úplně mimo," uvedl na tiskové konferenci. Poznamenal, že jinak by tomu bylo, kdyby si v době, kdy vedl ministerstvo životního prostředí, přidělil například dotaci na malou vodní elektrárnu. Jedno správní řízení o příspěvku na opravu barokního paláce trvalo podle Bursíka deset měsíců, druhé sedm, přičemž ze zákona by měla být žádost vyřízena do 30 dnů. Výše dotací se odvíjela od posudků a požadavků památkářů. Bémovy výroky pokládá Bursík za součást předvolebního boje. Očekává, že se mu primátor za nepravdivé informace omluví do konce týdne. "S volbami to pro mne osobně nemá mnoho společného. Zůstává to realitou před volbami, stejně jako po volbách," reagoval Bém s tím, že odpovídal na dotaz novináře.

V Česku byl zjištěn sedmý případ ptačí chřipky. Testy prokázaly nákazu virem H5 u labutě nalezené o víkendu v Týně nad Vltavou u starého mostu. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Okolo místa nálezu bude vymezeno pásmo o poloměru deset kilometrů, kde budou platit mimořádná opatření. Všechny dosavadní případy byly zjištěny na jihu Čech. U první nakažené labutě, nalezené předminulé pondělí u Hluboké nad Vltavou, potvrdila referenční laboratoř EU v Británii výskyt nebezpečného viru H5N1. U následných dvou kusů, které se objevily v Českých Budějovicích a opět v Hluboké, česká národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha konstatovala vysoce nakažlivý vir H5. U dalších tří kusů, nalezených v Českých Budějovicích a jejich okolí, je zatím známo, že jde o H5. Další testy pokračují.

V pražské národní referenční laboratoři vyšetřují z okolí Budějovic zhruba ještě šest labutí a podle Dubna není vyloučeno, že se objeví další případ. "U dvou uhynulých labutí, které byly v uplynulých dnech nalezeny v Praze, se neprokázalo onemocnění ptačí chřipkou," dodal. Mimořádná veterinární opatření platí v jižních Čechách od minulého týdne. Jejich základem je vymezení pásem o poloměru tři a deset kilometrů kolem místa nálezu nakaženého ptáka. Obce v obou pásmech musejí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva a omezení vstupu lidí do drůbežáren; přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů do areálů chovů.

Hladiny většiny rozbouřených českých řek zůstaly během pondělí na dosažené výšce, nebo klesaly. Dále ale rostou střední a dolní Labe a střední a dolní Morava. V sedmi krajích platí stav nouze, který v neděli večer vyhlásila vláda. Povodně budou hrozit minimálně do pátku. Ve středu totiž meteorologové předpokládají vyšší srážky, které by opět mohly zvednout hladiny řek. Před zhoršením povodňové situace ve středu a ve čtvrtek varoval ministr vnitra František Bublan. Nejvíce postižený je Jihomoravský kraj. Patrně nejtěžší situace je ve čtyřech obcích na Břeclavsku, které ohrožuje voda z obřích jezer, která se vytvořila z rozvodněných řek Dyje a Jevišovky. Přestože byla v pondělí ráno evakuace obce Novosedly na Břeclavsku pozastavena, nadále hrozí, že vesnici s 1100 obyvateli bude nutné zcela vyklidit. Ve Znojmě skončila evakuace, protože hladina Dyje znatelně klesá. Evakuace se tu týkala asi 2000 lidí. Domů se vrátili i lidé evakuovaní z jihomoravských Pohořelic.

Velké napětí panuje na severu Čech. Labe v Ústí nad Labem stále pomalu stoupá. V pondělí v 10:00 byla jeho hladina na výšce 879 centimetrů. Od půlnoci je uzavřen Mariánský most. Jedinou spojnicí pro automobilovou dopravu s částí Střekov je nyní Benešův most. Doprava již kolabuje v Děčíně. Podle prognózy by Labe v Ústí mělo kulminovat v úterý ráno, kdy dosáhne výšky 885 centimetrů. Nejhorší už mají za sebou v Mělníku. Hladina Labe tam již začala pozvolna kulminovat a neměla by ohrozit výrazně větší území než dosud. Zato v nedalekém Hoříně, který leží u soutoku Labe s Vltavou, hrozí povodně. Obec staví za pomoci dobrovolníků hráz, která je již dlouhá přes 300 metrů.

Hladina řeky Moravy v Olomouci nadále klesá. V zaplavené městské části Chomoutov se situace pozvolna zlepšuje, v Černovíře je stabilizovaná. Nadále tam prosakuje voda přes místní ochranný val a vylévá se i voda z kanalizace. Hladina ale nestoupá, protože hasiči odčerpávají vodu velkokapacitním čerpadlem. Některé obce na Olomoucku však potrápila rozvodněná řeka Oskava, jež začala ohrožovat i obytné části. S přívaly vody bojovali ve Štěpánově, do Liboše musela v noci dorazit armáda se dvěma tatrami naloženými pytli s pískem.

Hladiny Lužnice a Nežárky, které zaplavily stovky domů na jihu Čech, i nadále klesají. Voda ve Veselí nad Lužnicí od sobotní půlnoci klesla o 12 centimetrů, ulice Čs. armády je tak opět průjezdná.

Pokud se bude situace v Praze dál vyvíjet příznivě, pražský magistrát zřejmě začne ještě tento týden rozebírat mobilní hrazení proti velké vodě, které nechal postavit podél Vltavy kvůli jarním záplavám minulý týden.