Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika plánuje do státních zásob nakoupit lék proti ptačí chřipce vhodný i pro děti, řekl ČTK hlavní hygienik Michael Vít. O počtu balení odborníci podle něj ještě diskutují. Tyto léky však nebudou k dispozici letos, ale až v prvním čtvrtletí příštího roku, upřesnil Vít. Firma, která vyrábí lék Tamiflu, podle jejího českého zástupce Jiřího Pěšiny již dovezla do Česka 15.000 balení dětské varianty léku, která jsou ve volném prodeji. Do konce prvního čtvrtletí příštího roku chce mít hlavní hygienik léky proti pandemické chřipce pro pětinu obyvatel. K dispozici je lék Tamiflu, objevil se však i jiný přípravek - Relenza. Zatím má Česko k dispozici 650.000 balení Tamiflu a během letošního roku plánuje nakoupit 600.000 dalších balení.

Celkové zásoby by se měly v příštím roce zvýšit ještě asi o 800.000 balení, v nich by měly být obsaženy i dětské varianty léku. Obdobně se plánuje podle Víta předzásobit například Francie, Británie, Rakousko či Finsko. Takové množství by mělo snížit nemocnost o 50 až 70 procent, odpověděl Vít na jeden z dotazů čtenářů internetového serveru www.idnes.cz. V případě vypuknutí pandemie ptačí chřipky, což však podle odborníků nyní nehrozí, by stát pro obyvatelstvo zajistil pandemickou vakcínu. Dostalo by ji zdarma 60 procent Čechů. Přednost by měly rizikové skupiny a lidé důležití pro chod státu. Počítají se k nim například zdravotníci či výrobci potravin a energie a také děti a mladí lidé. Zbylých 40 procent občanů by si vakcínu zřejmě muselo zaplatit.

Od dubna bude stát za každého důchodce a každé dítě odvádět na zdravotní pojištění 636 korun namísto dosavadních 560 korun. Předpokládá to novela, kterou ve středu podepsal prezident Václav Klaus. Navýšení plateb za státní pojištěnce je jedním z opatření, jimiž chce vláda snížit dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Už od února stát zvýšil měsíční platbu z 513 na 560 korun. Podíl plateb státu na příjmech pojišťoven má těmito dvěma kroky stoupnout až na 25 procent. To představuje zvýšení nároků na státní rozpočet o zhruba sedm miliard korun. Právě nízký příjem od státu byl podle pojišťoven jedním z důvodů zadlužení systému. Z původních 14 miliard klesl dluh na polovinu, a to hlavně tím, že stát nalil do VZP v posledních týdnech mnoho miliard.

Stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek již dříve uvedl, že vyšší odvody jsou "minipolštář", který má zabránit hrozícímu deficitu ve druhé polovině letošního a počátkem příštího roku. Norma má zajistit i stoprocentní přerozdělení vybraného pojistného mezi VZP a osm zaměstnaneckých pojišťoven. Díky tomu by prý VZP měla mít v rozpočtu zhruba o tři miliardy korun víc, naopak zaměstnanecké pojišťovny o tuto částku přijdou. Těmto pojišťovnám norma zase zastavuje platby do zajišťovacího fondu, v němž je prý "umrtveno" zhruba 700 milionů korun. Novela dává vládě také možnost poskytnout zdravotním pojišťovnám bezúročnou půjčku až do výše 50 procent jejich případného deficitu.