Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr zdravotnictví David Rath zrušil ve středu výběrová řízení na smlouvy pro středočeské nemocnice. Před dvěma dny skončila Středočechům možnost přihlásit se do řízení, v němž usilují o smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Rath ČTK řekl, že výběrová řízení byla odložena na červen. "Důvodem je možnost kolize výsledků nyní plánovaných výběrových řízení se zákonem o nestátních zdravotnických zařízeních," uvádí se v dopise, jenž má ČTK k dispozici. Zákon nyní bude projednávat Senát.

Středočeský hejtman Petr Bendl Rathův krok napadl jako "projev arogance a opovrhování všemi lidmi ve středočeských zdravotnických zařízeních". "Je to zároveň porušení veřejného slibu premiéra České republiky, který na začátku ledna sliboval, že výběrová řízení proběhnou a že se po nich situace stabilizuje," zdůraznil. Rath zase uvádí, že naopak díky zrušení výběrových řízení zůstane občanům středních Čech péče v nemocnicích zachována.

Sněmovna minulý týden přijala zákon o neziskových nemocnicích, který předpokládá, že ve Středočeském kraji bude 16 nemocnic. Do výběrového řízení se přihlásilo jen pět nemocnic vlastněných krajem. Jejich součástí je 11 menších nemocnic, samostatně se do řízení nepřihlásily. Z toho by podle Ratha vyplývalo, že jenom pět krajských nemocnic by dostalo dále smlouvu s pojišťovnou, zbylým 11 hrozil zánik. "My si nepřejeme, aby ty nemocnice zanikly," zdůraznil ministr. "Odůvodnění je falešné v tom, že všechny tyto argumenty platily v době, kdy byly termíny řízení vypsány," uvedl Bendl. O převodu malých nemocnic do majetku velkých oblastních ví ministerstvo už sedm měsíců, dodal.