Zprávy | Z archivu rubriky


Hladiny většiny rozbouřených českých řek zůstaly během pondělí na dosažené výšce, nebo klesaly. Dále ale rostou střední a dolní Labe a střední a dolní Morava. V sedmi krajích platí stav nouze, který v neděli večer vyhlásila vláda. Povodně budou hrozit minimálně do pátku. Ve středu totiž meteorologové předpokládají vyšší srážky, které by opět mohly zvednout hladiny řek. Před zhoršením povodňové situace ve středu a ve čtvrtek varoval ministr vnitra František Bublan. Nejvíce postižený je Jihomoravský kraj. Patrně nejtěžší situace je ve čtyřech obcích na Břeclavsku, které ohrožuje voda z obřích jezer, která se vytvořila z rozvodněných řek Dyje a Jevišovky. Přestože byla v pondělí ráno evakuace obce Novosedly na Břeclavsku pozastavena, nadále hrozí, že vesnici s 1100 obyvateli bude nutné zcela vyklidit. Ve Znojmě skončila evakuace, protože hladina Dyje znatelně klesá. Evakuace se tu týkala asi 2000 lidí. Domů se vrátili i lidé evakuovaní z jihomoravských Pohořelic.

Velké napětí panuje na severu Čech. Labe v Ústí nad Labem stále pomalu stoupá. V pondělí v 10:00 byla jeho hladina na výšce 879 centimetrů. Od půlnoci je uzavřen Mariánský most. Jedinou spojnicí pro automobilovou dopravu s částí Střekov je nyní Benešův most. Doprava již kolabuje v Děčíně. Podle prognózy by Labe v Ústí mělo kulminovat v úterý ráno, kdy dosáhne výšky 885 centimetrů. Nejhorší už mají za sebou v Mělníku. Hladina Labe tam již začala pozvolna kulminovat a neměla by ohrozit výrazně větší území než dosud. Zato v nedalekém Hoříně, který leží u soutoku Labe s Vltavou, hrozí povodně. Obec staví za pomoci dobrovolníků hráz, která je již dlouhá přes 300 metrů.

Hladina řeky Moravy v Olomouci nadále klesá. V zaplavené městské části Chomoutov se situace pozvolna zlepšuje, v Černovíře je stabilizovaná. Nadále tam prosakuje voda přes místní ochranný val a vylévá se i voda z kanalizace. Hladina ale nestoupá, protože hasiči odčerpávají vodu velkokapacitním čerpadlem. Některé obce na Olomoucku však potrápila rozvodněná řeka Oskava, jež začala ohrožovat i obytné části. S přívaly vody bojovali ve Štěpánově, do Liboše musela v noci dorazit armáda se dvěma tatrami naloženými pytli s pískem.

Hladiny Lužnice a Nežárky, které zaplavily stovky domů na jihu Čech, i nadále klesají. Voda ve Veselí nad Lužnicí od sobotní půlnoci klesla o 12 centimetrů, ulice Čs. armády je tak opět průjezdná.

Pokud se bude situace v Praze dál vyvíjet příznivě, pražský magistrát zřejmě začne ještě tento týden rozebírat mobilní hrazení proti velké vodě, které nechal postavit podél Vltavy kvůli jarním záplavám minulý týden.

Velké průmyslové podniky i menší firmy v zaplavených krajích začínají pomalu sčítat škody, které jim kvůli povodni vznikly. Sumy zatím jen odhadují, rozhodující bude stav po úplném opadnutí vody. Lovosická Lovochemie, neratovická Spolana či Fatra Napajedla ale už teď očekávají ztráty ve výši desítek milionů korun, ústecká Setuza přichází denně o 20 milionů. Po poslední velké povodni před čtyřmi lety přišla Setuza dokonce o 200 milionů korun, výroba tehdy stála deset dní. Někteří zaměstnanci podniku nastoupili nucenou dovolenou, jiní si vybírají volno za přesčasy. Voda zalila přístav a část kolejiště v Lovochemii, která je největším českým výrobcem průmyslových hnojiv. Firma zastavila výrobu v pátek. Ztráty na tržbách jsou denně v řádech milionů korun. Záplavy zastavily výrobu i v neratovické Spolaně. Kvůli hrozbě zaplavení areálu je chemička zcela mimo provoz od čtvrtka minulého týdne a každý den této odstávky přichází zhruba o 3,5 milionu korun. Rozvodněná Sázava minulý týden překonala ochranný val a zaplavila také průmyslovou zónu v bývalém podniku Sázavan ve Zruči nad Sázavou. Ve skladech společnosti TRW Autoelektronika vystoupala až do výšky 1,3 metru. Voda ale nepoškodila žádné zařízení, pracovníci totiž stihli všechno vystěhovat. Škody za desítky milionů korun způsobila společnosti Fatra Napajedla ve Zlínském kraji rozvodněná řeka Morava. Minulý týden tady zastavili kvůli zaplavení trafostanice výrobu, obnoví ji nejdříve v polovině dubna. Záplavy na jihu Čech se na provozu velkých průmyslových podniků výrazně nepodepsaly. Většina firem v nejvíce postiženém Táborsku leží na území, kam voda nedostoupila. Z větších podniků se provoz koncem minulého týdne zastavil jen v továrně na krmiva pro psy společnosti Provimi Pet Food CZ ve Veselí nad Lužnicí, kde je zaměstnáno kolem 100 lidí a ve veselském výrobním družstvu Jihotvar.

Očekávat, že Spojené státy v dohledné době zruší vízovou povinnost pro české občany, je nereálné. Po pondělním setkání s premiérem Jiřím Paroubkem to řekl velvyslanec USA v České republice William Cabaniss. Paroubek navštívil americkou ambasádu, aby si tu prohlédl konzulární oddělení, kde se víza vybavují. Za "ne úplně šťastný" považuje způsob vybírání poplatků. Více než 2500 korun totiž musejí zaplatit i ti, kteří nakonec neuspějí. Velvyslanectví se podle Cabanisse snaží o to, aby vízová procedura byla pro žadatele co nejprůhlednější a nejpohodlnější. Praxe amerických úřadů je nejen v Česku terčem kritiky. O recipročních opatřením ale Česká republika neuvažuje. Paroubek soudí, že by to poškodilo českou ekonomiku, a tím i české občany. Například loni zemi navštívilo na 300.000 turistů z USA, letos to má být ještě o 70.000 více. "Poškodit hospodářské zájmy by nebylo moudré, odnesli by to podnikatelé v cestovních ruchu, obchodě, službách, dopravě," uvedl premiér. S americkými úřady chce dále jednat a přesvědčovat je. Američané podmiňují zrušení vízové povinnosti pro Českou republiku a některé další státy maximálně tříprocentní mírou zamítnutých žádostí o víza z té které země. Podle amerických diplomatů ale ročně neuspěje asi deset procent českých žadatelů o americké vízum. Loni podle amerického velvyslanectví o něj žádalo asi 35.000 Čechů.