Zprávy | Z archivu rubriky


Vyhrocená situace na českých a moravských řekách pokračuje. Stav nebezpečí platí nebo byl vyhlášen v postižených místech Jihomoravského, Olomouckého, Jihočeského, Zlínského, Středočeského, Ústeckého a Pardubického kraje. Voda zatopila stovky domů ve Veselí nad Lužnicí, kde byla vyhlášena nucená evakuace několika ulic. Stoupající hladina Labe vyhání z domovů i stále více obyvatel Ústeckého kraje. Po noční evakuaci osmi desítek lidí v Olomouci se na opuštění svých obydlí připravují i lidé v nedaleké Litovli. Velká voda má zřejmě na svědomí i další oběť - na Šumpersku doplatil na běsnění vodního živlu pětapadesátiletý bezdomovec. I když většina rozvodněných řek pozvolna klesá nebo zůstává na stejné úrovni, některé toky budou kulminovat v noci či v neděli. Až do pondělí předpovídají meteorologové přeháňky. V neděli mimořádně zasedne vláda. ODS nabídla kabinetu pomoc při nápravě povodňových škod.

Hladina řeky Moravy v Litovli stále mírně stoupá, voda zaplavovala další obytné části i vozovky. Radnice bude v případě zájmu lidem nabízet náhradní ubytování. Situaci sledují i v Olomouci, kam voda z Litovle dorazí se zpožděním.

Situace ve Znojmě je naopak hodinu od hodiny lepší. Lidé se postupně vracejí do některých evakuovaných částí. Obří jezero ale nadále ohrožuje obyvatele Jevišovky na Břeclavsku a nedalekých Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku. Svá obydlí ohrožená velkou vodou opustili i lidé v Pohořelicích na Břeclavsku. Napětí panuje pod vodním dílem Nové Mlýny, které vypouštějí rekordní množství vody. Hladina řeky Moravy ve Zlínském kraji na některých místech začala opět stoupat. Nejohroženějším městem zůstává Uherské Hradiště a okolí, situace je však stabilizovaná.

V Ústeckém kraji zaplavila voda další silnice na Litoměřicku a Děčínsku. V obrovské jezero, z něhož vykukují střechy domů, se mění obec Křešice. Domovy opustilo zatím 20 lidí. V ohrožení jsou i obyvatelé sousední obce Nučnice a několik rodin z Třeboutic. Další noc mimo domov strávili obyvatelé Hřenska. Evakuováni byli lidé z Veslařské ulice a Střekovského nábřeží v Ústí. Několik občanů narychlo opouštělo byty v Děčíně. Voda obklíčila domy i v Českých Kopistech u Terezína. Další vývoj je podle vodohospodářů velmi nepříznivý. Labe by mohlo kulminovat v Ústí v pondělí na výšce devět metrů. Zvedá se také Ohře.

Po vzestupu v noci na sobotu začaly na Vysočině hladiny větší části toků klesat. Vysoký průtok má stále řeka Jihlava na Třebíčsku. Potíže mají také sídla podél řeky Sázavy na Havlíčkobrodsku. Většina řek na jihu Čech klesá, opačný vývoj je však na Lužnici a Nežárce. Ve Veselí nad Lužnicí nařídili nucenou evakuaci celého Alešova nábřeží a přilehlých ulic. Hladina vody se může zvýšit ještě o dalších 50 centimetrů. Na Třeboňsku se hladiny toků naopak stabilizovaly stejně jako hladina rybníka Rožmberk.

V Praze až do odvolání platí druhý stupeň povodňové aktivity. Povodňová komise podle aktuální předpovědi počasí a situace na vltavské kaskádě rozhodne, zda bude nutné vyhlásit nejvyšší stupeň, tím pádem omezit dopravu či evakuovat lidi z rizikových lokalit. Strážníci v noci přistihli dva muže, kteří chtěli rozebrat protipovodňové zábrany, jednoho zadrželi.

Český červený kříž vyhlásil veřejnou finanční sbírku určenou na projekty pomáhající překonat následky současných povodní. ČTK to sdělil prezident červeného kříže Marek Jukl a ředitel jeho úřadu Jiří Procházka. Sbírka je vyhlášena na čísle účtu 20150217/0100. Organizace Český červený kříž, Česká katolická charita, evangelická Diakonie a společnost Člověk v tísni již v pátek sdělily, že jsou připraveny pomoci. Charita také vyhlásila veřejnou sbírku na konto 369-369369369/0800 s variabilním symbolem 906. Výtěžek je určen především na pomoc těm, kteří si nedokáží pomoci sami.

Červený kříž aktivizoval svůj ústřední krizový štáb, začaly pracovat také krizové štáby všech oblastních spolků. Spolupracují s orgány místní samosprávy v rámci Integrovaného záchranného systému. Člověk v tísni plánuje financovat obnovu a likvidaci škod z Fondu rychlé pomoci budovaného z příspěvků členů svého Klubu přátel. V první fázi by šlo především o humanitární pomoc evakuovaným rodinám, později by se pomoc zaměřila na rekonstrukci jejich domovů. V případě zhoršení situace tato organizace okamžitě vyhlásí finanční sbírku SOS Povodně 2006. Aktuální stav v oblastech postižených povodněmi monitoruje také Charita. Vedle přímé pomoci domácnostem formou úklidu, vysoušení a nákupu vybavení poskytne také poradenskou a psychosociální pomoc.

Na pomoc zasaženým obcím už ministři uvolnili 380 milionů korun. Peníze půjdou například na nákup mobilních obydlí či na rekonstrukce cest. Ministerstvo pro místní rozvoj má navíc vládě předložit nařízení, které se bude týkat půjček na rekonstrukce bydlení po povodních. Lidé budou mít nárok na 150.000 korun s dvouprocentním úrokem, přitom se odstraní hranice 36 let. Úlevy mají dostat i podnikatelé - obdrží záruky na úvěr do deseti milionů korun s dvouprocentním úročením.

Zemědělci Česka, Maďarska, Slovenska a Polska jsou stále závislejší na dotacích. Klesají jim tržby z prodeje a právě dotace je z větší míry živí. Po roce 2010, kdy má Evropská unie změnit dotační systém, to může znamenat ještě hlubší problémy, řekl ČTK prezident české agrární komory Jan Veleba. Zemědělci proto chtějí zastavit snižování výroby a změnit pravidla využívání zemědělských produktů v energetice. Vyplývá to z jednání zástupců agrárních komor visegrádské čtyřky, kteří v sobotu v Brně podepsali komuniké o další spolupráci.

Agrárníky trápí především nízký prodej obilí v potravinářství. "Země čtyřky jsou v pasti. Maďarsko, Česko a Slovenko se potýkají s nadprodukcí obilí a nedostatkem dobytka na jeho zkrmení," upozornil Veleba. Polsko je na tom se spotřebou produkce lépe, má ale uzavřeny ruské a ukrajinské trhy. "Země původní patnáctky EU, i když hranice jsou otevřené, mají takové mechanismy, včetně národní hrdosti, že se zkrátka naše výrobky na jejich trzích neuplatní," podotkl prezident.

Česká komora podle Veleby intenzivně jedná s vládou a ministerstvem zemědělství. Nejdůležitější je teď zastavit pokles výroby a využívat obilí i mino potravinářství, míní Veleba. Vláda by proto měla změnit pravidla pro využívání zemědělských produktů v energetice. "Týká se to například biolihu, bionafty nebo bioplynu," doplnil. I když je problémů v zemědělství celá řada, většina z nich souvisí právě s obilím, tvrdí představitelé komor. Přesto obsahuje jejich komuniké i další body. Česko a Polsko požaduje například uvolnit mléčnou kvótu, jednat by se mělo i o možnostech využívání více evropských fondů.

Kvůli problémům zemědělců chtějí komory na podzim uspořádat summit nevládních agrárních organizací z nových členských zemí unie. "Cítíme palčivou potřebu, aby Brusel konečně vzal na vědomí naše oprávněné požadavky," dodal Veleba. Proto bude podle něj nezbytné, aby všech deset zemí našlo společnou řeč. Zástupci zemědělců Visegrádu by se měli znovu sejít v červenci.

Mladí sociální demokraté v sobotu v Praze na Palachově náměstí pivem pokřtili svůj volební autobus Škoda 706 RTO pomalovaný roztančenými postavičkami. "Protože jsi starší než my všichni kolem, přeji ti hodně sil a hlavně, abys celou svou jízdu zvládnul bez problémů," popřál autobusu předseda mladých sociálních demokratů Jan Hamáček. Tento typ se totiž používal před desítkami let. Mladí socialisté s ním budou jezdit po republice a podporovat sociálnědemokratické kandidáty. Přestože se od Petřína hnala temná mračna a hrozila deštěm, kolem autobusu, kde vyhrávala moderní hudba postávaly početné hloučky hlavně mladých lidí. Mladí socialisté měli připraveno pivo nejen pro křest, ale i pro zahnání žízně, a co víc, bylo zadarmo stejně jako občerstvení. K tomu příchozí dostali pohlednici s 12+1 prioritou pro mladé. Ženy a dívky pak oranžovou růži.

Mezi prioritami sociálnědemokratické mládeže je například podpora bydlení pro mladé, zlepšení podmínek pro studenty vysokých škol a větší zpřístupnění internetu. Jejich dlouhodobým programem je spolu s levicovou mládeží v celé Evropské unii vyvolat diskusi o dekriminalizaci užívání marihuany ve spojení s moderní protidrogovou politikou. Sociálnědemokratická mládež odmítá školné a chce ještě více otevřít možnost vzdělávání v Evropě a ve světě, podporuje registrované partnerství a bojovat chce s netolerancí, rasismem a extremismem. Komunikovat s úřady chtějí mladí socialisté po internetu a požadují, aby byl elektronický podpis zdarma. Chtějí žít zdravě, ekologicky, svobodně a bez diskriminace se chtějí bavit. Připraveny měli pro své mladé přátelé i prezervativy. "Jsme pro populační politiku a rodičovství, ale regulované," řekl Hamáček.

Prezidentem České lékařské komory (ČLK) i po sobotním mimořádném sjezdu zůstává Milan Kubek. Opozici se nepodařilo ho odvolat. Kandidát opozice na funkci viceprezidenta Martin Jan Stránský ještě před volbou sám odstoupil, prý na protest proti Kubkovým "totalitním praktikám". Stavovská organizace lékařů má nové osmnáctičlenné představenstvo, v němž výrazně posílili soukromí lékaři - pouze tři jeho členové zastupují nemocnice, ostatní jsou z privátu.

O post viceprezidenta usilovali tři kandidáti. Stránský se k odstoupení rozhodl až v průběhu sjezdu, když se seznámil s volebními materiály ostatních dvou kandidátů. Byly podle něj redigovány Kubkem a byly prý mířeny proti němu. Podle Stránského si takovou kampaň v demokratické zemi prezident komory nemůže dovolit. "Nemám v této komoře co dělat," prohlásil. Doporučil členům, aby zvážili setrvání v komoře a placení příspěvků a obrátili se na Ústavní soud kvůli zrušení povinného členství. Kubek výtky Stránského odmítl. Střet o osobu viceprezidenta je dokladem vnitřního pnutí v komoře. Soukromí lékaři vytýkali vedení, že hájí zájmy nemocničních kolegů. Obměna představenstva naznačuje změnu.

Postoj některých delegátů k volbě viceprezidenta naznačuje to, že v prvním kole dostal jeden hlas také bývalý prezident ČLK, ministr zdravotnictví David Rath, a čtyři hlasy kandidát opozice Martin Jan Stránský. Ve druhém kole delegáti, kteří původně chtěli volit Stránského, volili za svého viceprezidenta premiéra Jiřího Paroubka, hlas dostali například i James Bond či kačer Donald. Z řad volební komise se delegátům za to dostalo kritiky.

Jednodenní sjezd stojí komoru 1,4 milionu korun, zaplatili je členové z povinných příspěvků, přitom žádný výsledek nepřinesl. ČLK tak bude bez viceprezidenta až do podzimního řádného sjezdu, opakování mimořádného sjezdu za dva měsíce, jak stanovy umožňují, by příliš zatížilo komorovou pokladnu a nemuselo by vést k volbě viceprezidenta.

Pražskou část třináctého ročníku Febiofest zhlédlo během devíti dnů 83.106 filmových fanoušků. ČTK to řekl ředitel této mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Fero Fenič. Loni přehlídku navštívilo kolem 70.000 diváků. Festival se teď přesune do českých a moravských měst. "Začínáme v pondělí v Brně a pokračujeme v Olomouci, Ostravě, Liberci, Jihlavě a Pardubicích. Předpokládám, že Febiofest v České republice navštíví přes 100.000 diváků," uvedl Fenič, který tak soudí vzhledem k zájmu o předprodej.

V Praze se uskutečnilo na 450 představení, v krajích jich bude stovka. Celkem je v programu 284 filmů a videopořadů z 58 zemí světa. Už v těchto dnech se Febiofest koná jako samostatná akce na Slovensku. Po Bratislavě postupně navštíví Žilinu, Martin, Nitru, Košice, Prešov, Poprad a Banskou Bystrici. Podle šéfa Slovenského národního archivu Petra Dubeckého tam opět bude největší přehlídkou české audiovizuální tvorby.

Fenič připomněl ty, jejichž portréty Febiofest vždy jeden den v jednom z kinosálů multikina Village Cinemas Anděl představil - například Clauda Leloucha, Juliusze Machulského, Emílii Vášáryovou, Ivana Passera, Julii Jentschovou a především Claudii Cardinalovou, která v pátek přehlídku zakončila a převzala čestnou cenu Kristián. "Člověk vždycky u takových hvězd očekává nejrůznější mouchy a nesplnitelná přání. Ale paní Cardinalová byla nesmírně vstřícná, ochotná a skromná. Byla spokojená a splnila vše, co jsme od ní očekávali. Nad rámec svého programu například nečekaně pozdravila obecenstvo snímku Tenkrát na Západě a divákům připravila milé překvapení," dodal Fenič.

V českých památkových objektech začala turistická sezona. Návštěvníkům se otvírá stovka hradů a zámků, během dubna však vesměs zatím jen o víkendech. Sezona se zahajuje i na Pražském hradu, který byl loni se dvěma a čtvrt milionu lidí nejnavštěvovanější českou památkou. Jeho správa se pro velký zájem rozhodla od letošního roku prodloužit otevírací dobu hradních zahrad a Jeleního příkopu. V dubnu a říjnu budou přístupny denně od 10:00 do 18:00, v květnu a září do 19:00, v červnu a červenci do 21:00 a v srpnu do 20:00. Do objektů jako katedrála sv. Víta, věž katedrály, Starý královský palác, bazilika sv. Jiří, Prašná věž, Zlatá ulička a Daliborka a do expozice Příběh Pražského hradu je nutné zakoupit vstupenky.

Přístupné budou v Česku i některé hrady a zámky vrácené v restituci původním majitelům či obcím a zámky, které si obce nebo soukromníci zakoupili. Dalších několik desítek objektů jsou hrady a zámky zpřístupněné jinými vlastníky: jde o muzea, o několik nově koupených zámků či památek restituovaných od jiných správců než ze sítě památkové péče.

Jako první v Česku je už od března veřejnosti otevřen hrad Karlštejn, jedna z nejpopulárnějších a nejnavštěvovanějších památek, a to denně kromě pondělků. Jeho druhý návštěvní okruh s kaplí sv. Kříže bude však podle správy hradu zpřístupněn až od 1. června. V republice je celkově asi 400 hradů a hradních zřícenin a kolem 1600 zámků.