Zprávy | Z archivu rubriky


Nejvyššího stupně povodňové aktivity před středečním polednem dosáhly hladiny českých a moravských řek na 69 místech, to bylo o 24 víc než ve středu ráno. Hladiny toků na středních a dolních úsecích stoupaly zejména v povodí Vltavy, Labe a Moravy. Zvýšil se i počet míst s druhým a prvním stupněm povodňové aktivity.

"Situace je zatím zvládána na úrovni povodňových komisí pověřených obcí a krajů," sdělilo ve středu ČTK ministerstvo životního prostředí, které kvůli povodním zřídilo stálou informační službu. Ve středu dopoledne Ústřední povodňová komise rozhodla, že opatření na centrální úrovni zatím nejsou nutná. Další vývoj bude záviset na množství srážek v příštích dnech, konstatuje povodňová služba ministerstva.

Ve čtvrtek se předpokládají srážkové úhrny dva až deset milimetrů za den v Česku, jeden až šest milimetrů za den na Moravě a ve Slezsku. Víc srážek bude na horách, mohou tam napršet až dva centimetry na metr čtvereční. Nejvíc zatím napršelo v jižních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na jižní Moravě, kde denní úhrny činily 15 milimetrů. V povodí horní Vltavy, Lužnice a Orlice napršelo za den až 25 milimetrů vody na metr čtvereční. Podle náměstka ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Jana Kubáta bude záležet na tom, jak bude tát sníh v nadmořských výškách od 400 do 600 metrů nad mořem, níž už roztál. Roztávající sníh z hor pak ovlivní pouze lokální toky.

Labuť nalezenou minulé pondělí nedaleko Hluboké nad Vltavou usmrtil vysoce nakažlivý virus ptačí chřipky H5N1, nebezpečný i člověku. Ve středu odpoledne to potvrdila referenční laboratoř EU v britském Weybridge. Zhruba tři až čtyři kilometry od místa prvního případu nákazy v Česku se objevil druhý nakažený pták. Jde rovněž o uhynulou labuť, která byla nalezena v sobotu na břehu Vltavy v Českých Budějovicích. Testy u ní prokázaly virus H5. Výsledky testů určujících míru nakažlivosti viru v druhém případě by měla mít Národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha do konce týdne. Definitivní verdikt o typu viru opět vynese Weybridge, zřejmě příští týden. I v tomto případě však jde podle Státní veterinární správy pravděpodobně o H5N1, který ve světě zabil více než sto lidí.

Podle Státní veterinární správy se nemění mimořádná veterinární opatření, která byla v jižních Čechách přijata od úterní půlnoci. Jen se rozšíří území, na které se vztahují. Oba nálezy jsou totiž poměrně blízko sebe. Základem prevence je vymezení pásem o poloměru tři a deset kilometrů kolem místa nálezu nakaženého ptáka. Obce v obou pásmech musejí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu.

V Českých Budějovicích začne sčítání drůbeže v drobných chovech ve čtvrtek a potrvá až do pátku. "Za tímto účelem byly zřízeny sčítací skupiny, které budou obcházet místa, kde se dá předpokládat chov drůbeže," sdělila ČTK mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Dodala, že počty drůbeže mohou nahlašovat i sami obyvatelé v městském informačním centru na radnici. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren, přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů do areálů chovů.

Opatření se dotýká také majitelů psů, kteří musejí mít mimo obydlí psy vždy na vodítku. V desetikilometrovém okruhu kolem místa výskytu je zakázán lov divokých ptáků. Minimální doba pro mimořádná opatření je 21 dní, po vyhodnocení rizika má krajská veterinární správa právo je zmírnit.

Česká republika plánuje do státních zásob nakoupit lék proti ptačí chřipce vhodný i pro děti, řekl ČTK hlavní hygienik Michael Vít. O počtu balení odborníci podle něj ještě diskutují. Tyto léky však nebudou k dispozici letos, ale až v prvním čtvrtletí příštího roku, upřesnil Vít. Firma, která vyrábí lék Tamiflu, podle jejího českého zástupce Jiřího Pěšiny již dovezla do Česka 15.000 balení dětské varianty léku, která jsou ve volném prodeji. Do konce prvního čtvrtletí příštího roku chce mít hlavní hygienik léky proti pandemické chřipce pro pětinu obyvatel. K dispozici je lék Tamiflu, objevil se však i jiný přípravek - Relenza. Zatím má Česko k dispozici 650.000 balení Tamiflu a během letošního roku plánuje nakoupit 600.000 dalších balení.

Celkové zásoby by se měly v příštím roce zvýšit ještě asi o 800.000 balení, v nich by měly být obsaženy i dětské varianty léku. Obdobně se plánuje podle Víta předzásobit například Francie, Británie, Rakousko či Finsko. Takové množství by mělo snížit nemocnost o 50 až 70 procent, odpověděl Vít na jeden z dotazů čtenářů internetového serveru www.idnes.cz. V případě vypuknutí pandemie ptačí chřipky, což však podle odborníků nyní nehrozí, by stát pro obyvatelstvo zajistil pandemickou vakcínu. Dostalo by ji zdarma 60 procent Čechů. Přednost by měly rizikové skupiny a lidé důležití pro chod státu. Počítají se k nim například zdravotníci či výrobci potravin a energie a také děti a mladí lidé. Zbylých 40 procent občanů by si vakcínu zřejmě muselo zaplatit.

Od dubna bude stát za každého důchodce a každé dítě odvádět na zdravotní pojištění 636 korun namísto dosavadních 560 korun. Předpokládá to novela, kterou ve středu podepsal prezident Václav Klaus. Navýšení plateb za státní pojištěnce je jedním z opatření, jimiž chce vláda snížit dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Už od února stát zvýšil měsíční platbu z 513 na 560 korun. Podíl plateb státu na příjmech pojišťoven má těmito dvěma kroky stoupnout až na 25 procent. To představuje zvýšení nároků na státní rozpočet o zhruba sedm miliard korun. Právě nízký příjem od státu byl podle pojišťoven jedním z důvodů zadlužení systému. Z původních 14 miliard klesl dluh na polovinu, a to hlavně tím, že stát nalil do VZP v posledních týdnech mnoho miliard.

Stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek již dříve uvedl, že vyšší odvody jsou "minipolštář", který má zabránit hrozícímu deficitu ve druhé polovině letošního a počátkem příštího roku. Norma má zajistit i stoprocentní přerozdělení vybraného pojistného mezi VZP a osm zaměstnaneckých pojišťoven. Díky tomu by prý VZP měla mít v rozpočtu zhruba o tři miliardy korun víc, naopak zaměstnanecké pojišťovny o tuto částku přijdou. Těmto pojišťovnám norma zase zastavuje platby do zajišťovacího fondu, v němž je prý "umrtveno" zhruba 700 milionů korun. Novela dává vládě také možnost poskytnout zdravotním pojišťovnám bezúročnou půjčku až do výše 50 procent jejich případného deficitu.