Zprávy | Z archivu rubriky


Ústecký primátor Petr Gandalovič (ODS) se v neděli ohradil vůči výtkám svého volebního rivala, premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), podle nějž by situaci s ostatky vojáků německého wehrmachtu uloženými v jednom z ústeckých skladů mělo řešit město. Paroubek v sobotu uvedl, že Gandalovičovi vyřešení problému trvá moc dlouho. "Sám ví, že jsem se to dozvěděl minulý pátek," ohradil se Gandalovič v pořadu Sedmička televize Nova. Téma by se podle něj nemělo stát politickým. V pátek vyzval Gandaloviče, ale také ministry pro místní rozvoj a obrany Radka Martínka a Karla Kühnla a primátora Prahy Pavla Béma ke společnému řešení "neúnosné situace" prezident Václav Klaus. O den později Paroubek konstatoval, že se problémem vláda zabývat nebude a že věc plně spadá do kompetencí města vedeného Gandalovičem. Gandalovič v reakci na prezidentovu výzvu uvedl, že je především odpovědností německé strany, aby se pokusila co nejdříve nalézt nějaké místo, kde zřídí vojenský hřbitov a kam ostatky umístí. "Jako město jsme udělali maximum, teď je tah na německé straně," zopakoval v neděli. Ostatky německých vojáků zůstanou ve skladu, kde se hromadily čtyři léta, nejméně další dva roky. Není totiž k dispozici místo pro jejich trvalé uložení. Shodli se na tom ve středu na ústeckém magistrátu představitelé města, německého velvyslanectví, německého Lidového spolku pro péči o německé válečné hroby a zástupci ministerstva zahraničních věcí a ministerstva obrany.

Čtyři krajské organizace ČSSD v sobotu navrhly premiéra Jiřího Paroubka do funkce předsedy strany. Současného předsedu vlády navrhli téměř jednohlasně sociální demokraté v Královéhradeckém a Olomouckém kraji, na Vysočině a v Ústeckém kraji, kde je Paroubek i lídrem pro nadcházející parlamentní volby. Do čela strany nedávno premiéra navrhli též delegáti v Pardubickém kraji. V Moravskoslezském kraji se v sobotu sociální demokraté zabývali především zrušením místní organizace v Českém Těšíně na Karvinsku. Paroubkovi také vyslovili jednoznačnou podporu. Místopředsedou by podle delegátů sobotních konferencí měl být ministr práce Zdeněk Škromach. Po odchodu Stanislava Grosse je řízením strany zatím pověřen statutární místopředseda Bohuslav Sobotka. Mimořádný sjezd, který bude nového předsedu volit, se uskuteční 13. května v Praze.

Na konferenci v Teplicích v sobotu premiér ostře kritizoval špatně fungující spolupráci mezi placenými funkcionáři strany v pražském Lidovém domě a volebním štábem. Měl na mysli zejména práci místopředsedy ČSSD pro řízení Martina Starce. Vyčítá mu, že před čtvrteční debatou volebních lídrů kandidujících v Ústeckém kraji poslal spolustraníkům SMS zprávu se žádostí o Paroubkovu podporu v telefonickém hlasování se špatným číslem. Starec chybu připustil, myslí si ale, že chyba nebyla fatální. Zpráva podle něj měla sociálním demokratům pouze připomenout, že mají hlasovat.

Na konferenci na Vysočině rozpoutaly debatu výroky náměstka primátora Jihlavy a předsedy ČSSD na Jihlavsku Františka Zelníčka v tisku. Nelíbí se mu, jak se ve straně zachází s lidmi obviněnými v korupčních kauzách a současné dění v "biolihové aféře" přirovnal k noci dlouhých nožů. Nemyslí si, že by se obvinění členové ČSSD měli direktivně vylučovat ze strany.

Výsledky diváckého hlasování při televizní debatě volebních lídrů stran kandidujících v Ústeckém kraji neukázaly podle politologů aktuální názor voličů, ale nefunkčnost stranického aparátu ČSSD. V hlasování skončil premiér Jiří Paroubek s velkým odstupem za ústeckým primátorem a krajským lídrem ODS Petrem Gandalovičem. V sobotu Paroubek vyčetl místopředsedovi ČSSD Martinu Starcovi, že prohru způsobil on, když spolustraníkům poslal SMS zprávu se žádostí o Paroubkovu podporu se špatným číslem. "Jiří Paroubek přitom své vystoupení zvládl jednoznačně nejlépe. Chce se však za každou cenu vidět jako vítěz besedy, a proto neváhá přikročit i k takovým krokům, jež mají podobu exemplárních potrestání," řekl ČTK politolog Bohumil Doležal. "Premiér nejen přiznal, že členové strany jsou úkolováni posíláním hlasů, ale ještě vyšlo najevo, že to strana ani nezvládne," uvedl.

Premiér kritizoval výsledky hlasování v televizních debatách už loni v říjnu. Výsledek telefonického hlasování, v němž prohrál s předsedou ODS Mirkem Topolánkem v poměru 36 ku 64 procentům, tehdy označil za "skandální pokus o manipulaci s veřejným míněním". "Nyní sám manipulaci přiznává," podotkl Doležal. Toto přiznání je podle Doležala projevem neúcty k voličům a dá se přirovnat k výrokům, které o voličích pronesl dnes již bývalý člen sociální demokracie, starosta Českého Těšína Jindřich Sznapka. Podle dalšího politologa Rudolfa Kučery může Paroubkovo jednání vyplývat z toho, že jeho pozice, respektive pozice sociální demokracie před volbami trochu oslabila. "Je z toho nervózní," soudí Kučera.