Zprávy | Z archivu rubriky


Čtyři krajské organizace ČSSD v sobotu navrhly premiéra Jiřího Paroubka do funkce předsedy strany. Současného předsedu vlády navrhli téměř jednohlasně sociální demokraté v Královéhradeckém a Olomouckém kraji, na Vysočině a v Ústeckém kraji, kde je Paroubek i lídrem pro nadcházející parlamentní volby. Do čela strany nedávno premiéra navrhli též delegáti v Pardubickém kraji. V Moravskoslezském kraji se v sobotu sociální demokraté zabývali především zrušením místní organizace v Českém Těšíně na Karvinsku. Paroubkovi také vyslovili jednoznačnou podporu. Místopředsedou by podle delegátů sobotních konferencí měl být ministr práce Zdeněk Škromach. Po odchodu Stanislava Grosse je řízením strany zatím pověřen statutární místopředseda Bohuslav Sobotka. Mimořádný sjezd, který bude nového předsedu volit, se uskuteční 13. května v Praze.

Na konferenci v Teplicích v sobotu premiér ostře kritizoval špatně fungující spolupráci mezi placenými funkcionáři strany v pražském Lidovém domě a volebním štábem. Měl na mysli zejména práci místopředsedy ČSSD pro řízení Martina Starce. Vyčítá mu, že před čtvrteční debatou volebních lídrů kandidujících v Ústeckém kraji poslal spolustraníkům SMS zprávu se žádostí o Paroubkovu podporu v telefonickém hlasování se špatným číslem. Starec chybu připustil, myslí si ale, že chyba nebyla fatální. Zpráva podle něj měla sociálním demokratům pouze připomenout, že mají hlasovat.

Na konferenci na Vysočině rozpoutaly debatu výroky náměstka primátora Jihlavy a předsedy ČSSD na Jihlavsku Františka Zelníčka v tisku. Nelíbí se mu, jak se ve straně zachází s lidmi obviněnými v korupčních kauzách a současné dění v "biolihové aféře" přirovnal k noci dlouhých nožů. Nemyslí si, že by se obvinění členové ČSSD měli direktivně vylučovat ze strany.