Zprávy | Z archivu rubriky


Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zatkli bývalého tajemníka místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha Jana Hanáčka. Jeho zatčení podle prvotních informací okrajově souvisí s úplatkářskou aférou kolem biolihu. Policie Hanáčka podezřívá z toho, že bral úplatky od olomouckého lobbisty Františka Vybírala, který byl v kauze biolíh obviněn z uplácení státních úředníků. Hanáček je na šestém místě jihomoravské volební kandidátky ČSSD, předsedou okresní organizace strany v Hodoníně, místopředsedou jihomoravské ČSSD a členem ústředního výkonného výboru strany. Pro Škromacha byla informace o zatčení jeho bývalého tajemníka šokující. Hanáčka prý zná léta jako pracovitého člena sociální demokracie a předsedu své domovské okresní organizace ČSSD v Hodoníně, proto ho překvapilo, že by mohl být zapleten do korupce. "Na druhé straně ale, pokud se to potvrdí, pak je potřeba postupovat tvrdě jako vůči všem ostatním, protože poškozují jméno sociální demokracie," zdůraznil vicepremiér. Znamená to podle něj odvolání ze všech funkcí, z volební kandidátky a vyloučení ze strany. Podle Škromachova úřadu už Hanáček pro vicepremiéra nepracuje od letošního ledna. Kvůli podezření z korupce ve státní sféře bylo s Hanáčkem zatím zatčeno sedm lidí - uplácející i ti, kteří úplatky přijímali. Mimo jiné vysoká úřednice ministerstva dopravy Ludmila Schwarzová a tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička. Ve středu kvůli aféře skončil na ministerstvu dopravy náměstek Petr Pospíchal. Koncem února se totiž bez vědomí svých nadřízených sám jmenoval členem meziresortní komise pro biolíh. Také jeho možnou roli v případu policie prověřuje. Vybíral a Láznička již byli z ČSSD vyloučeni, o Schwarzové strana teprve rozhodne.

Stíhaná podnikatelka Libuše Barková nesložila na bankovní účet pražského městského soudu osmimilionovou kauci, která by jí zřejmě zaručila pobyt na svobodě místo ve vazební věznici. Protože právě tento čtvrtek končí rodinné přítelkyni bývalého premiéra Stanislava Grosse lhůta pro odevzdání peněžité záruky, je možné, že soud v pátek vydá na Barkovou příkaz k zatčení. Obhájce Barkové Josef Lžičar uvedl, že podnikatelka na kauci nemá peníze. První podmínku pro to, aby soud na Barkovou neuvalil vazbu, splnil však v úterý, kdy soudu odevzdal cestovní pas své klientky. Nabídl i její slib, že se nebude stíhání vyhýbat, ten ale soud odmítl. Barková byla dosud za asi osmimilionový pojistný podvod stíhána na svobodě. Do potíží se dostala kvůli dovolené v Dominikánské republice, kam odcestovala údajně bez vědomí soudu, a vzbudila tím obavy, že by se mohla dalšímu trestnímu řízení vyhýbat. Soudkyně Marie Marková nyní požaduje záruky za to, že Barková neuprchne do zahraničí. Senát Markové poslal loni jednačtyřicetiletou Barkovou za téměř osmimilionový pojistný podvod na pět let do vězení. Odvolací soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání. Druhé kolo procesu mělo začít v půli února, Lžičař ale požádal Markovou o odročení, protože jeho klientka byla i s dcerou v Dominikánské republice. Vrátila se tento měsíc, líčení u soudu má pokračovat 29. března.

Bývalý náměstek ministra spravedlnosti a soudce Nejvyššího správního soudu Jiří Vyvadil se stane poradcem premiéra Jiřího Paroubka až po uplynutí tříměsíční lhůty, kdy mu zanikne mandát soudce. Sdělila to mluvčí vlády Lucie Orgoníková. Vyvadil tedy bude Paroubkovi radit v oblasti soudnictví, práva a spravedlnosti až od konce června. V tu dobu již bude rozhodnuto o novém složení Poslanecké sněmovny a bude se tvořit nová vláda. Premiér již dříve několikrát avizoval, že by Vyvadila po volbách rád viděl na ministerstvu spravedlnosti. Vyvadil sám řekl, že s ním premiér počítá na funkci ministra. Vyvadil se vzdal funkce náměstka ministra 17. března a téhož dne Paroubek oznámil, že ho jmenoval svým poradcem pro soudnictví, právo a spravedlnost. Nejvyšší správní soud (NSS) ale upozornil na to, že Vyvadil se premiérovým poradcem prozatím stát nemůže. Vyvadil se sice zřekl funkce soudce, akt je ale platný až po vypršení tříměsíční lhůty. Začne běžet za dva týdny, kdy se bývalý náměstek znovu stane soudcem. Vrchní soud v Olomouci již zastavil kárné řízení, které s Vyvadilem vedl na návrh šéfa správního soudu Josefa Baxy a na základě kterého mu ministr Pavel Němec dočasně pozastavil funkci soudce. Vyvadil strávil posledního půl roku jako náměstek na stáži na ministerstvu spravedlnosti. Ztratil ale důvěru ministra i svého šéfa Baxy. Vyjadřoval se prý k politickým kauzám, a ohrozil tak nezávislost soudu, a navíc se sešel s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem. O schůzce byl informován Paroubek, ale nevěděl o ní ministr spravedlnosti. Náměstek také ostře kritizoval práci svého nadřízeného Němce. V tomto sporu Paroubek Vyvadila podporoval.

Čtyřhodinové jednání expertů s lékárníky o změnách obchodní přirážky u léků dnes skončilo neúspěchem, nepodařilo se jim dospět k dohodě. Po schůzce expertů ministerstev zdravotnictví a financí s lékárníky a zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny to řekl předseda Grémia majitelů lékáren Dušan Holečko. Lékárníci proto písemně požádali ministra financí Bohuslava Sobotku, aby se s nimi počátkem příštího týdne sešel. Pracovníci, které na čtvrteční jednání vyslal, neměli mandát na to, aby mohli rozhodnout bez posvěcení ministra sami. Ministerstvo financí přineslo tři nové návrhy. Podle Holečka tak nedodrželo dohodu z minulého pátku, kdy byla stanovena výchozí hranice pro jednání 33 procent u levných léků a šest, osm či deset procent u drahých. Nyní je marže stejná bez rozdílu ceny a dosahuje 29 procent. Od ledna ji ministr zdravotnictví David Rath snížil z původních 32 procent o tři procenta, což podle lékárníků ekonomicky ohrožuje hlavně malé lékárny. Sestupná marže by měla pomoci malým lékárnám, z vyššího procenta přirážky získají v souhrnu více peněz. Naopak by se systému šetřily peníze, pokud by na drahé léky bylo procento přirážky nižší. Dosud z výnosu ústavních lékáren dotují nemocnice provoz některých ztrátových oddělení. Lékárníci soudí, že by se mělo zvýšit ohodnocení ztrátových výkonů, aby nemocnice už nepotřebovaly dotace z výnosu léků.

Přestože Češi pomalu vymírají, obyvatel v zemi v posledních letech přibývá. Úbytek lidí totiž již od roku 2003 nahrazují cizinci. Loni se postarali o to, že České republice přibylo 30.502 obyvatel. Ke konci roku 2005 v ČR žilo 278.312 cizinců s povolením k trvalému či dlouhodobému pobytu, o rok dříve jich bylo 254.294. "Přírůstky obyvatel zaznamenané v loňském roce byly dosud nejvyšší. Celkový počet obyvatel ČR se tak nepřetržitě zvyšuje již třetím rokem, avšak výhradně v důsledku imigrace cizinců," uvedli statistici. Zatímco v 90. letech bylo Česko zemí, přes kterou se cizinci chtěli dostat do bohatších států v západní Evropě, postupem let a zesilováním ekonomiky se stalo územím cílovým. V roce 1994 v ČR pobývalo trvale či dlouhodobě 104.343 lidí ze zahraničí, o deset let později jich bylo zhruba o 150.000 víc. I když loni přišel na svět rekordní počet dětí, stále jich bylo o 5727 méně než zemřelých. Rekordní byl i počet lidí, kteří se do země přistěhovali. Celkem jich bylo 36.229. Česku tedy tak přibylo 30.502 obyvatel. O rok dříve se jejich počet díky přistěhovalcům zvedl o 9122 a v roce 2003 o 8186. V předcházejících letech naopak osob v ČR ubývalo, před pěti roky dokonce téměř o 25.600 lidí. V roce 2001 žilo v zemi 210.794 cizinců s povolením k trvalému či dlouhodobému pobytu. V následujícím roce se jejich počet zvýšil o téměř 21.000. V roce 2003 pak v ČR přibylo asi 9000 lidí ze zahraničí.