Zprávy | Z archivu rubriky


Británie považuje Českou republiku za silného a spolehlivého spojence v Evropské unii i NATO. Během páteční návštěvy Prahy to prohlásil britský premiér Tony Blair. Ocenil dobré výsledky české ekonomiky a práci předsedy vlády Jiřího Paroubka, na jehož pozvání přijel do české metropole na sraz evropských levicových lídrů. Při té příležitosti vyzvedl i postoj Česka při jednáních o unijním rozpočtovém výhledu do roku 2013. Ty se odehrávaly v průběhu loňského britského předsednictví.

V Praze se britský premiér vyjádřil i k několika dalším závažným tématům současnosti. V rozhovoru pro Českou televizi a ČTK varoval před zánikem transatlantických vazeb. Vztah Evropy ke Spojeným státům označil za základní součást bezpečnosti starého kontinentu.

Násilné protesty, které vyvolalo zveřejnění karikatur proroka Mohameda v evropském tisku, je podle britského premiéra neospravedlnitelné. "Dokážu pochopit, že karikatury někoho urazily. Neexistuje ale absolutně žádné ospravedlnění pro útoky na velvyslanectví nebo útoky na lidi," uvedl Blair.

Dále britský premiér uvedl, že Írán musí plnit své povinnosti a závazky v oblasti jaderné politiky, a pokud tak neučiní, bude muset jednat Rada bezpečnosti OSN a může nastat vážná situace. "To bychom měli velmi jasně říci," řekl Tony Blair po jednání s českým premiérem Jiřím Paroubkem v Praze.

Šéf labouristů předal premiéru Paroubkovi londýnský patrový autobus double-decker, který ČSSD využije v předvolební kampani. Zatímco double-deckery známé z anglických ulic byly tradičně červené, autobus sociálních demokratů je oranžový a je na něm volební heslo "Jistoty a prosperita".

Mluvčí volebního týmu ČSSD Anna Veverková uvedla, že autobus čekají ještě drobné úpravy. Ještě pořád má například totiž britskou poznávací značku. Bude také ozvučen.

Autobus z Británie budou moci využívat všichni volební lídři, kteří o něj projeví zájem. Do Ústeckého kraje, kde kandiduje Paroubek, vyjede ale expremiér Miloš Zeman opět s volebním autobusem Zemákem. Zeman s ním bojoval o hlasy voličů již v parlamentních volbách v letech 1996 a 1998. ČSSD má double-decker zapůjčený na rok. Jak jej využije po volbách, není zatím podle Veverkové možné říct.

Výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu platit nebude. Poslanecká sněmovna, v níž mají většinu sociální demokraté s komunisty, senátní návrh v pátek zamítla už v prvním čtení. Emotivní rozprava k tomuto bodu trvala téměř čtyři hodiny.

Proti přijetí zákazu bojovali hlavně komunisté. Navrhovanou novelu označovali za nedemokratickou a neústavní, její obhájce vinili ze snahy politicky likvidovat KSČM a z fašizujících tendencí. Kromě právních argumentů se v jejich vystoupeních objevovala slova jako "hon na čarodějnice", "pravicová totalita", "antikomunistická hysterie", "inkvizitoři ze Senátu".

Zastánci normy naopak připomínali nedemokratické metody komunistické ideologie a komunistické zločiny. Alena Páralová (ODS) podotkla, že v Československu bylo jen do roku 1968 z politických důvodů pronásledováno a odsouzeno 451.000 občanů. V období let 1948 až 1967 bylo popraveno, zavražděno, zastřeleno na útěku, umláceno při výsleších a "zemřelo při výkonu trestu" 15.726 mužů a žen, uvedla.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek podotkl, že komunistická i nacistická strana se v minulosti "dostaly k moci demokratickou cestou, aby ji pak tím nejhrůznějším způsobem demontovaly". Kalousek připomněl, že KSČ ve volebním programu z roku 1946 slibovala, že "bude podporovat soukromé rolníky a každé násilné zakladatele kolchozů bičem požene z české vesnice".

O zamítnutí návrhu poslanci rozhodli až v opakovaném hlasování nejtěsnější většinou, když pro bylo 68 ze 135 přítomných poslanců. Pro zamítnutí hlasovali podle očekávání všichni komunisté s většinou sociálních demokratů, zástupci ostatních stran byli proti.

Poslance zejména z ČSSD se k podpoře normy snažili přesvědčit senátoři Martin Mejstřík (za Cestu změny) a Jaromír Štětina (za Stranu zelených). Sociální demokraté ale hlasovali v duchu postoje svého lídra Jiřího Paroubka, podle něhož by bylo přijetí novely největším nesmyslem, který je možné udělat. Komunisty by stmelila a společnost rozdělila, řekl loni v říjnu premiér.

Autoři novely již dříve naznačili, že by v případě změněného rozložení sil po červnových volbách do sněmovny normu předložili znovu.

Na mnoha radnicích po celém republice v pátek zavlála tibetská vlajka. Samosprávy tím symbolicky upozornily na situaci v Tibetu a podpořily jeho snahy o nezávislost na Číně. Podle informací sdružení Lungta se k mezinárodní akci připojilo více než 280 radnic. Některé úřady ale modročervenou vlajku se zlatým sluncem nevyvěšují. Vesměs říkají, že nechtějí zasahovat do české zahraniční politiky.

Čínské velvyslanectví s aktivitami na podporu Tibetu nesouhlasí. Letos rozeslalo radnicím dopis, v němž se mimo jiné uvádí, že Tibet je odedávna nedílnou součástí čínského území. Místní samosprávy by neměly veřejně zasahovat do vnitřních věcí Číny, žádat nezávislost Tibetu, porušovat pravidla mezinárodních vztahů a jednat v rozporu se stanoviskem české vlády, napsalo velvyslanectví.

Navzdory této výzvě vzrostl proti loňsku počet radnic, které se k akci Vlajka pro Tibet připojily, asi o desítku. Například v Praze zavlála na více než polovině městských úřadů včetně magistrátu.

Podle náměstka pardubického primátora Jiřího Razskazova je povinností podpořit boj Tibeťanů o zachování národní identity a dát najevo nesouhlas s porušováním lidských práv v této zemi. Zástupci některých radnic poukazují na to, že Tibeťané mají stejný osud jako Češi, kteří také žili v nesvobodě.

Vlajka byla i v Děčíně, kde chce čínský investor rozšířit místní loděnice, čímž by se snížila nezaměstnanost. Vedení města se prý čínské reakce na toto gesto neobává. V minulosti měli s podporou Tibetu potíže v Kopřivnici na Novojičínsku. Vlajka tam poprvé zavlála před devíti lety. "Tehdy postoj kopřivnických radních popudil čínskou ambasádu a ta dokonce pohrozila, že otevřená podpora Tibetu by mohla znamenat i ohrožení dodávek Tatry do její země," řekl mluvčí radnice Miroslav Přívětivý. V dalších letech se tam vlajka nevyvěšovala, znovu se objevila před čtyřmi lety.

K mezinárodní akci se naopak nepřipojili v Mostě a v Teplicích. Jejich zástupci jsou přesvědčeni o tom, že se zahraniční politika dělá v Praze, a nikoli v regionech. Tibetskou vlajku nevyvěsil ani Ústecký kraj. Podle hejtmana Jiřího Šulce je nyní aktuálnější boj proti komunismu v České republice.

V Rychnově u Jablonce nad Nisou starosta František Chlouba o podporu Tibetu usiloval. "U radních jsem ale neuspěl," řekl. Ve Žďáru nad Sázavou radní přijali usnesení, v němž vyjádřili solidaritu se všemi zeměmi, v nichž jsou porušována lidská práva. Usnesení vyvěsili na úřední desce.

Tibetské vlajky se každoročně vyvěšují v den výročí potlačení protičínského povstání v Tibetu. Letos od této události, po níž tibetský duchovní a světský vůdce dalajláma odešel do exilu, uplynulo 47 let.

V případu údajné korupce ve státní správě bylo v pátek obviněno šest lidí. ČTK to řekl zdroj obeznámený s vyšetřováním s tím, že mezi trestně stíhanými jsou i dva úředníci z ministerstva dopravy. "Byla sdělena obvinění pro trestné činy přijímání úplatku a uplácení," uvedl bez upřesnění jmen trestně stíhaných mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka.

Podle informací ČTK policie navrhuje pro všech šest vazbu, o které soud rozhodne zřejmě v sobotu. Sedmá osoba byla prý již ve čtvrtek vyslechnuta a ještě večer téhož dne bez obvinění propuštěna. Případ převzalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Podle zdroje ČTK jsou mezi šesti obviněnými administrativní tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička a Ludmila Schwarzová, vedoucí sekretariátu náměstka ministra dopravy Petra Pospíchala z odboru agend řidičů.

Policie je podle serveru Aktuálně.cz podezírá z toho, že přes letité kontakty v dalších státních úřadech i strategických soukromých firmách pomáhali skupině podnikatelů za úplatky ovlivňovat státní rozhodnutí. Schwarzová a Láznička jsou členy sociální demokracie na Vysočině, Schwarzová ji dokonce reprezentuje v Ústředním výkonném výboru ČSSD. Jejich další působení v řadách sociálních demokratů dnes probíralo i politické grémium ČSSD, jehož členové doporučili, aby vedení krajské organizace co nejdříve jednalo o ukončení členství obou obviněných ve straně.

"Ten, na koho padne podezření ze spáchání tak závažného trestného činu, jakým je korupce, musí počítat s tím, že nemůže nadále zůstat v řadách ČSSD," sdělil úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. S tím souhlasí premiér Jiří Paroubek. "Zcela nepochybně ti lidé v ČSSD skončili," uvedl s tím, že jsou to "nevýznamní" členové ČSSD, která ani nezná. S věcí se chce podrobněji seznámit a vyjádřit se k ní v pondělí.

Obvinění si kromě Schwarzové a Lázničky vyslechli podle zdroje ČTK i olomoucký lobbista František Vybíral a údajný spekulant s pozemky, pražský podnikatel v oboru realit Miloš Červenka. Vybíral ve skupině fungoval podle Aktuálně.cz jako prostředník pro korupci. Podnikatelé mu údajně dávali úplatky, on je prý dál rozdával úředníkům.

V rukou policie skončilo v rámci pětiměsíční akce s krycím názvem Antropoid podle Aktuálně.cz sedm lidí. Celou akci prý odstartoval Vybíral, který se údajně pokusil výměnou za beztrestnost uplatit detektivy. "Když přinesl peníze, byl zatčen," řekl serveru kriminalista. Skupina se prý pokoušela v posledních měsících ovlivňovat rozhodování státu pomocí úplatků, a to hlavně na ministerstvech zemědělství a dopravy. Ministr dopravy Milan Šimonovský řekl, že ho náměstek Pospíchal ujistil, že s aktivitami Schwarzové nemá nic společného. Jeho důvěra je ale otřesena výběrem spolupracovníků. "Myslím, že si měl činnosti své vedoucí sekretariátu více všímat," řekl ministr.

Policisté provedli ve čtvrtek řadu domovních prohlídek, dvě z nich v kancelářích zadržených úředníků na ministerstvu dopravy a na Státním fondu dopravní infrastruktury, který pod ministerstvo spadá. Šimonovský v pátek o situaci jednal s vedením fondu dopravy. Obě instituce mají nepřímé informace o tom, že jednání, pro které jsou oba pracovníci resortu vyšetřováni, nesouvisí s činností ministerstva nebo fondu.

Média uvádějí, že se případ týká ovlivňování pravidel na výrobu biolihu. Podle informací ČTK může vyšetřování policie souviset i s loňským výběrovým řízením, v němž se firmy ucházely o kvótu na výrobu biolihu.

Vláda tendr vyhlášený ministerstvem životního prostředí nakonec v půli loňského června na žádost ministra Libora Ambrozka zrušila. Soutěž byla vyhlášena v listopadu 2004 a z 15 přihlášených zájemců mělo po dvou kolech zůstat pět, z nichž každý by obdržel kvótu na výrobu 400.000 hektolitrů biolihu. Celkem asi dva miliony hektolitrů ročně by se měly od roku 2007 plošně přimíchávat do benzinů, takže pro výrobce biopaliva by to znamenalo jistý odbyt a zisky.

Podle zdroje ČTK byl tendr zřejmě špatně nastavený. Umožňoval totiž použití pouze jedné technologie, kterou nedisponovaly všechny z osmi firem, jež postoupily do užšího výběru.

Tendr kritizovala Agrární komora ČR a jeho průběh zpochybňovala i média. Zrušení chtěl dosáhnout vyřazený podnik Cukrovary TTD, nespokojen byl údajně i podnikatel Tomáš Pitr, který se zastával vyřazeného Moravského lihovaru Kojetín.

Podle stínového ministra průmyslu za ODS Martina Římana vládní koalice zvolila systém přimíchávání biopaliv do pohonných hmot, který ke korupci přímo vybízí. "Pokud se potvrdí informace médií, pak to je jasný důkaz," uvedl v prohlášení. Jeho stranický kolega, stínový ministr zemědělství Jiří Papež, uvedl, že na možnou korupci ohledně soutěže na výrobu biolihu upozornila Česko už počátkem roku Evropská komise. Papež také kritizuje vládu, že "místo nastavení systému a respektování kritiky EK začala vytvářet nepodnikatelské a nekonkurenční prostředí, které nahrává pouze vybraným subjektům".

Příbuzné Jana Kubiše, který se v roce 1942 podílel na atentátu na Reinharda Heydricha, vadí, že policie použila název tehdejší vojenské operace pro protikorupční akci. Podivuje se nad tím také ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Policisté v akci nazvané Anthropoid ve čtvrtek pozatýkali několik státních úředníků a podnikatelů, které podezírají z úplatkářství. Při operaci Antropoid spáchali Jan Kubiš a Jozef Gabčík v květnu 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Řecké slovo antropoid znamená "lidoop" či "člověk, který není člověkem". Po atentátu na Heydricha byl v protektorátu Čechy a Morava vyhlášen výjimečný stav, během něhož skončilo ve vězení tisíce lidí a 1590 jich bylo popraveno. Němci pak vyhladili Lidice a Ležáky.

"To, že policie používá názvu Antropoid pro nějakou svou protikorupční akci, považuji nejen za nešťastné, ale především za smutné," uvedla ve svém dopise Kubišova příbuzná Dagmar Raupachová. Ukazuje to podle ní, jak málo si Češi váží své historie a lidí, kteří byli ochotni pro svou vlast zemřít.

S názvem policejní akce nesouhlasí ani ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek."Pro mě je nepochopitelné, proč policie přebírá historické názvy vojenských akcí, které pomáhaly osvobodit zemi," řekl ČTK.

Podle policejního mluvčího Jiřího Vokuše si jednotlivé policejní týmy názvy razií vybírají sami. "Není na to žádný předpis," vysvětlil. Stanovisko mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jenž měl čtvrteční protikorupční akci na starosti, se ČTK dnes získat nepodařilo.

Další růst českého hospodářství je podle vicepremiéra Jiřího Havla ohrožen nízkou kvalifikovaností českých občanů. Na setkání Shromáždění Klubu českých hlav v Senátu uvedl, že školský systém je pro další vývoj nedostatečný. Největší mezeru spatřuje Havel ve středním školství. "Na vysoké školy přichází jen málo procent dobře připravených studentů," konstatoval v řeči k akademikům.

Česká ekonomika loni vzrostla o šest procent, a vykázala tak nejlepší výkon ve své historii. Hlavním důvodem byly mimořádně dobré výsledky zahraničního obchodu. Havel úspěch přičítá nastavení hospodářské politiky z let, kdy ekonomiku řídil vicepremiér Pavel Mertlík. "Elementární zdroje růstu jsou ale vyčerpány. Narážíme na nedostatek kvalifikovaných sil," uvedl k zveřejněným datům Havel.

Statistiky mohou podle Havla české středoškoláky řadit mezi průměrně až nadprůměrně připravené, zvlášť v matematice a technických oborech to ale nebude stačit, míní. Je proto podle něj nutné prohlubovat střední vzdělávání. A připravovat co nejflexibilnější zaměstnance, už nyní podle něj za pracovní kariéru změní zásadně člověk svou práci pětkrát. Je proto nutné, aby byl co nejlépe připraven na nové pracoviště.

Ani vysoké školy podle Havla nesplňují kritéria nutná pro další rozvoj. Vedle expertů učí na vysokých školách podle Havlových zkušeností z působení vysokoškolského pedagoga i řada lidí, jejichž "rozhled končí za základní učebnicí". Vicepremiérovi se nelíbí ani to, že řada vysokých škol rezignovala na základní výzkum. Podle něj je nutné nalézt ideální rozložení vysokých škol tak, aby na jedné straně daly podmínky nejvýkonnějším studentům a na druhé byly schopny vychovávat kvalifikované střední kádry.

Belgie dala souhlas s vydáním českého obchodníka se zbraněmi Dalibora Koppa do ČR. Řekl to mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Kopp byl předloni v dubnu v Česku obviněn z pokusu nelegálně vyvézt munici do Iráku, údajně byl také napojen na arabské teroristické organizace. Před možnou soudní dohrou však unikl do Libérie, kde byl sice zadržen, ale následně propuštěn na kauci. Nakonec ho zatkla začátkem letošního roku belgická policie. Pokud bude odsouzen, hrozí mu až deset let vězení. "Česká strana Interpolu nyní technicky dojedná podmínky samotného vydání," doplnil Dimun.

Belgická policie Koppa zadržela na základě mezinárodního zatykače letos 5. ledna na bruselském letišti ve chvíli, kdy se chystal k návratu do ČR. Zatykač vydal na českého obchodníka předloni v září Městský soud v Brně. Na zadržení se podílela česká policie a Interpol. Kopp byl na letišti zatčen po příletu z Libérie. Ministerstvo spravedlnosti poté požádalo o jeho vydání do ČR.

Česká policie zahájila proti Koppovi trestní stíhání pro trestný čin porušování předpisů o zahraničním obchodování s vojenským materiálem v dubnu 2004. Soudce brněnského městského soudu na něj ale tehdy neuvalil vazbu, čehož Kopp podle policejní mluvčí využil k tomu, že z Česka vycestoval do Libérie. Na základě informací Interpolu byl Kopp v Libérii zadržen a byla na něj uvalena vydávací vazba, ze které byl ale na kauci propuštěn.

Čeští policisté Koppa zatkli v dubnu 2004 na Znojemsku kvůli plánovanému vývozu munice do Iráku. Při prohlídce jeho firmy objevili linku na výrobu střeliva, kterou obchodník dovezl a provozoval bez povolení. V obchodních aktivitách údajně pokračoval i v Libérii. Podle médií se chystal v této a v dalších afrických zemích podléhajících zbrojnímu embargu prodat linku na výrobu těžkého kulometu a několik tisíc nábojů do lehkého děla.

Deník Mladá fronta Dnes předloni v červenci napsal, že Kopp byl údajně napojen i na arabské teroristické organizace. Podle listu jednal s arabskými obchodníky o dodávce zbraní pro palestinské hnutí Hamas. Podle informací deníku měl Kopp v letech 1995 a 1996 jednat s arabskými obchodníky o vývozu 25.000 samopalů a 12 milionů nábojů na Blízký východ. Aby se obchod dal hůře vysledovat, měla zboží koupit jemenská firma, která je následně prodala do Iráku. Teprve poté měly zbraně a munice skončit v rukou Hamasu.