Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Jiří Paroubek se ohledně příprav návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Praze podle Hradu mýlí, nebyl o nich informován nebo věc záměrně překrucuje. ČTK to sdělil mluvčí Hradu Petr Hájek. Paroubkova mluvčí Lucie Orgoníková uvedla, že argumenty prezidentské kanceláře pro toto tvrzení jsou "zcela nepravdivé".

Paroubek si během slovní přestřelky s Hradem kvůli Putinově návštěvě stěžoval, že byl o programu informován jen den před příjezdem hlavy Ruska a že mu kancelář neposkytla dostatek prostoru pro jednání. Hrad ale uvedl, že úřad vlády o delší schůzku nežádal. Hájek také sdělil, že ruská strana nechtěla detaily návštěvy zveřejňovat, dokud nebude oficiálně potvrzena. To se stalo 21. února. "Tentýž den, v tutéž hodinu odešel fax ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky vedoucímu odboru protokolu Úřadu vlády ČR," napsal mluvčí.

Obsahem faxu byl návrh, aby se setkání Putina s Paroubkem uskutečnilo 2. března v Lichtenštejnském paláci od 12:10 do 12:40. "Fax je sice datován 21. února, ale na odbor protokolu úřadu vlády přišel 23. února po pracovní době. Zaevidován tedy byl až v pátek ráno. Jiná písemná informace z Kanceláře prezidenta republiky nebyla," uvedla Orgoníková. Vyjádření Hradu označila za "záměrné matení veřejnosti", které je skandální.

Oproti návrhu na půlhodinové jednání Paroubka a Putina vyhradili Rusové pro schůzku nakonec pouze 20 minut. "Úřad vlády o prodloužení času k přijetí premiéra nepožádal, pouze žádal dodržet stanovený čas jednání vzhledem k plánovanému odletu premiéra ČR na návštěvu Latinské Ameriky. O délce jednání v tomto požadavku nebylo ani jediné slovo," napsal mluvčí prezidenta Václava Klause. Středeční vyjádření Hradu k celé věci je podle něj poslední.

Setkání Putina s Paroubkem v Lichtenštejnském paláci se oproti původnímu plánu protáhlo o hodinu. Podle premiéra díky velkorysosti ruské strany. "Tím se podařilo změnit charakter návštěvy prezidenta z ryze společenského na pracovní," uvedl Paroubek a vyjmenoval konkrétní výsledky v oblasti dodávek plynu a ropy, jaderné energetiky, ruského dluhu a dalších projektů, které podle svých slov s Putinem v Praze dohodl. Dodal, že očekává, jaké výsledky návštěvy předloží Hrad. "Bohužel ani dnes jsme se nedozvěděli, co vlastně prezident Klaus s ruským prezidentem Putinem dojednal," uvedla ve středu Orgoníková.

Podle Hradu Paroubek ohrozil průběh návštěvy tím, že na poslední chvíli žádal změnu programu. Vadilo mu, že česko-ruské smlouvy jako výsledek mezivládních aktivit byly podepsány na Hradě za účasti obou prezidentů. Dokonce hrozil, že své ministry na slavnostní podpis dokumentů nepustí.

Ministr zdravotnictví David Rath ubere na razanci při prosazování svých záměrů, zachová však cíl zadaný mu premiérem Jiřím Paroubkem. Rath to řekl ČTK v reakci na premiérovo vyjádření, že ke klesající oblibě ČSSD přispěly i nepopulární kroky ve zdravotnictví. Premiérova slova o "politické necitlivosti" některých svých kroků nebere Rath jako kritiku, ale jako změnu zadání. Podle něj nastala doba, aby přešel od krizového managementu k běžnému politickému vyjednávání. "Postoj pana premiéra plně respektuji," prohlásil Rath. Připomněl, že ministerský předseda ho loni na podzim angažoval jako krizového manažera: hrozilo, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) skončí rok s dluhem 14 miliard. Nyní je propad sedm miliard a nastal čas "chovat se o něco více diplomaticky, ale sledovat dál stejný cíl".

Paroubek v článku pro středeční Právo poprvé od jmenování Ratha veřejně vyslovil na jeho adresu kritická slova. Úhradovou vyhlášku, podle níž platí pojišťovny lékařům za péči, označil za "technokraticky správnou, ale politicky necitlivou". Vyhláška vzbudila nevoli lékařů, zubařů, lékárníků, malých nemocnic i některých pacientů. Za její zrušení a odvolání Ratha uspořádali 24. února na Staroměstském náměstí demonstraci. Paroubek tehdy Ratha podpořil a odmítl ho odvolat. Premiér rovněž připomněl, že Rath dělá kroky, jež měla udělat vláda už před dvěma, třemi lety. Kdyby Rath nezakročil ve VZP rázně, byly by nyní demonstrace lékařů proti dlouhým platebním lhůtám, míní premiér. Ratha vyzval ke změnám v úhradové vyhlášce.