Zprávy | Z archivu rubriky


Přesně jako světnice na chalupě herce Vladimíra Menšíka bude vypadat nová stálá expozice, kterou ve středu otevře Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Předměty z Menšíkovi pozůstalosti získalo muzeum od jeho manželky, která chalupu v Horní Polici na Českolipsku loni prodávala. ČTK to řekla Jana Jakubská z oddělení výstav.

"Výstava budí dojem, jako kdyby si umělec jen odskočil. S jejím uspořádáním nám pomáhala Menšíkova rodina," uvedla Jakubská. Na stole leží rozložené křížovky, v místnosti je i hercovo oblíbené ohmatané houpací křeslo, židle nebo harmonium, na které hrával, když bavil společnost. "Bude to průřez volným časem Vladimíra Menšíka," dodala Jakubská. Výstavu podle ní doplňují autobiografické texty a texty a fotografie o životě herce na chalupě. Na nich lze zhlédnout Menšíka hrajícího ping-pong, koupajícího se s dětmi v řece Ploučnici, řezajícího dříví nebo rybařícího.

Vladimír Menšík (1929 až 1988) koupil chalupu v Horní Polici v roce 1965. Trávil v ní s rodinou většinu volného času a sám ji také zrekonstruoval. Manželka Olga, která výstavu slavnostně zahájí, dodnes vzpomíná na veselé večírky s herci, které se tam odehrály. Při zařizování chalupy sháněli Menšíkovi věci, které by odpovídaly lidovému charakteru bydlení. Podařilo se jim nasbírat místní lidovou keramiku, dobové malované skříně a truhly z Českolipska.

Finanční dar ve výši tří milionů korun předal premiér Jiří Paroubek zástupcům krajanských sdružení v argentinské provincii Misiones. Finanční injekci chtějí čeští krajané využít hlavně na stavbu nového "českého domu" ve městě Oberá a na nákup knih, učebnic a slovníků. Většina argentinských Čechů už neovládá mateřštinu předků a v zemi svého původu nikdy nebyli. "Je to příliš drahé," zní téměř ode všech. Argentinští Češi často vyjadřovali zájem dohnat "resty". "Česky v rodině už tolik nemluvíme. Vaříme ale knedlíky a koláče," říká členka místního vokálního souboru Anna Brožová, zhruba padesátnice, jejíž děd a babička do Argentiny přišli pracovat na plantáže s cukrovou třtinou.

V Parku národů ve městě Oberá má každá národnostní komunita své kulturní středisko. To české by se stalo v pořadí už čtrnáctým. Prostřednictvím českého národního domu v Oberá se krajané budou moci podílet na svátku všech krajanských komunit v Latinské Americe, na takzvaném Národním festivalu imigrantů. Koncem 19. a počátkem 20. století do Argentiny přišly desetitisíce Čechů a Slováků. Český přistěhovalec začal s pěstováním bavlny v severovýchodní oblasti Chaco a po příchodu dalších Čechů tu byla založena kolonie Presidencia Roque Sáenz Peňa spravující bavlníkové lány. Podle statistik se v letech 1922-1937 do Argentiny vystěhovalo 28.000 Čechoslováků. Dnes jich v Argentině žije odhadem kolem 30.000.

Na eventuální příchod pandemie ptačí chřipky je Česko dobře připraveno. Na jednání s ministrem zdravotnictví Davidem Rathem to uvedl evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu. "Hovořili jsme o pohotovostním plánu, o zásobách antivirotik a nutných léků," řekl komisař novinářům. Komisař Ratha informoval o plánu EU vytvořit evropské strategické zásoby antivirotik. Byly by použity pouze za mimořádných okolností a neměly by jakkoli nahradit běžné národní zásoby. Zatím má Česko k dispozici 650.000 balení antivirového léku Tamiflu a během letošního roku se plánovalo nakoupit 600.000 dalších balení. Léky by měly pokrýt potřebu pětiny obyvatel, stejně se plánuje předzásobit například Německo. V případě pandemie ptačí chřipky by stát zajistil pandemickou vakcínu. Dostalo by ji zdarma 60 procent Čechů.

Markos Kyprianu hovořil také o zákonu proti kouření. Pokud Česko nezačlení do svých zákonů evropskou směrnici na ochranu proti tabáku a neomezí například reklamu na tabákové výrobky, mohly by mu od EU hrozit sankce. ČR v roce 2003 podepsala rámcovou úmluvu o kontrole tabáku, k níž se připojilo přes 190 zemí. Dosud ji ratifikovalo více než 120 z nich. Cílem dokumentu je chránit lidstvo před následky kouření. Má přispět ke kontrole prodeje tabáku a úpravě reklamy i bránit pašování cigaret. Počítá s omezováním kouření ve veřejných prostorách. Zákon, který má kouření na veřejnosti omezovat, platí v ČR od ledna. Stav ale výrazně nezměnil. Podle odborníků je měkký, výklad paragrafů není prý vždy jasný. Aby byla úmluva pro ČR závazná, musí ji schválit zákonodárci. Senát ji zamítl.