Zprávy | Z archivu rubriky


Hospodaření státu se v únoru propadlo do schodku 0,6 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o dvě miliardy. V lednu skončil státní rozpočet přebytkem 3,4 miliardy Kč, oznámilo ministerstvo financí. Za celý rok úřad počítá s deficitem 74,4 miliardy Kč.

Stát v únoru vybral 69,2 miliardy Kč, od počátku roku pak téměř 150 miliard korun. Proti loňskému únoru tak lidé a firmy odvedli státu již o 20 miliard korun více.

Neočekávaně dobře se dařilo vybírat především daň z přidané hodnoty, ze které stát získal 32 miliard Kč. Také od firem vybral nepatrně více než loni, přestože kvůli snížení sazby daně z 26 na 24 procent počítá s poklesem o 11,2 procenta. Podobný je i vývoj u daně z příjmu občanů, podle plánu se vyvíjí výběr spotřebních daní.

Z pojistného na sociální zabezpečení stát získal 53,5 miliardy Kč, na důchody přitom lidé odvedli 44,1 miliardy Kč. Stát však na penze rozdal již 47,7 miliardy Kč, a důchodový účet se tak dostal do schodku 3,65 miliardy Kč. Stát přitom na celý rok počítá s přebytkem 15,5 miliardy Kč.

Výdaje státu v únoru dosáhly 73,2 miliardy Kč. Od počátku roku již vláda utratila necelých 150 miliard Kč, což je meziročně téměř o 19 miliard korun více. Do sociální oblasti mířilo 62 miliard Kč, a to především na důchody.

Přes 24 miliard korun stát poslal územním samosprávám, zejména jako zálohy na školství. Fondům sociálního a zdravotního pojištění dal 9,3 miliardy Kč. Tato částka zahrnuje i lednovou předsunutou platba státu ve prospěch Všeobecné zdravotní pojišťovny ve výši tři miliardy Kč. Na úrocích ze svého dluhu stát za dva měsíce zaplatil 4,7 miliardy Kč.

Do rozpočtu Evropské unie letos Česko zatím odvedlo 6,9 miliardy Kč. Naopak z fondů EU přiteklo 8,4 miliardy Kč, meziročně o tři miliardy korun více.

Desítka romských žen se začne v polovině března připravovat ve speciálním kurzu na svůj případný budoucí vstup do politiky. Při výcviku účastnice dostanou mimo jiné informace o politických stranách a naučí se vystupovat před posluchači. ČTK to řekla výkonná ředitelka sdružení Athinganoi Gabriela Hrabaňová. Tato organizace, která se věnuje především vzdělávání mladých Romů, školení pořádá.

Organizátoři chtějí připravit Romky hlavně na komunální politiku. Podle jejich představ by se romské političky mohly zapojit do rozhodování v obcích, městech či krajích. Přispěly by tak k řešení problémů romské menšiny a k jejímu lepšímu soužití s většinovou společností. "Věříme, že se podaří dát dohromady skupinu žen, kterým není situace v jejich regionu lhostejná. Když přímo do nějaké strany a do politiky nevstoupí, tak budou moci vyvíjet tlak na zastupitele a spolupracovat s neziskovými organizacemi," uvedla Hrabaňová.

Ve vrcholné politice Romové své zástupce v současnosti nemají. V minulosti ve sněmovně zasedali například Monika Mihaličková či Ladislav Body. Romové nepůsobí většinou ale ani v zastupitelstvech měst a obcí. Ředitelka Hrabaňová věří, se když se do nich nepodařilo zatím dostat romským mužům, mohly by to zvládnout ženy. "Vidíme velkou motivaci žen a snahu dělat věci houževnatěji. Ženy jsou aktivnější a víc bojují za svou věc," dodala šéfka sdružení Athinganoi.

Účastnice kurzu se seznámí s politickým systémem v ČR a získají informace o stranách. Dozvědí se podrobnosti o sociálním zabezpečení, školství, bydlení či zaměstnanosti. Naučí se i vystupovat před publikem, lobbovat či mluvit s novináři. Výcvik, který podpořila německá Nadace Heinricha Bölla, se uskuteční v Praze.

Vedení Nejvyššího správního soudu (NSS) ve středu vyzvalo Jiřího Vyvadila, aby se do pondělka vzdal funkce soudce. Pokud to Vyvadil, který donedávna působil na stáži na ministerstvu spravedlnosti, neudělá sám, chce předseda soudu Josef Baxa podat návrh na zahájení kárného řízení. Důvodem jsou Vyvadilovy politické aktivity.

Pro premiéra Jiřího Paroubka je rozhodnutí soudu "překvapivě rychlé" a osobně je mu to líto. Přes svoji mluvčí vzkázal, že Vyvadil má z lidského hlediska jeho plnou podporu. "Společně jsme doktoru Vyvadilovi důrazně vytkli opakované a závažné porušování soudcovských povinností a vyzvali jsme jej, aby z toho vyvodil důsledky. Poskytli jsme mu čas do pondělí 6. března k tomu, aby se vzdal funkce soudce," sdělil ČTK předseda soudu Josef Baxa.

Pokud se Vyvadil do pondělí funkce nevzdá, zasáhne vedení Nejvyššího správního soudu. Baxa by v takovém případě podal návrh na zahájení kárného řízení a na odvolání Vyvadila z místa soudce.

"Jsem rád, že pan Vyvadil už u mě není náměstkem. Je pro mě pozitivní, že se soudy a soudci umí s takovou věcí vypořádat sami. Domnívám se, že pan Baxa a vedení Nejvyššího správního soudu toto rozhodnutí učinili po zralé úvaze, a já ho respektuji," řekl ČTK ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU). Vždy prý poukazoval na to, že Vyvadil nebyl jen náměstkem, ale i soudcem, avšak jeho poslední výroky a rozhovory této funkci odporovaly.

Vyvadil nebude u soudu pracovat ani v době, než se rozhodne o jeho dalším působení. Předseda soudu Josef Baxa mu nařídil čerpání dovolené. Vyvadil se k věci zatím nevyjádřil.

Soudce Vyvadil strávil poslední půlrok na stáži na ministerstvu spravedlnosti. Tam se měl věnovat reformě justice. Podle Baxy však při reformách nepomáhal a projevoval se spíše politicky. Tím prý porušil povinnosti soudce.

Z jiného důvodu, kvůli schůzce s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem, chtěl Vyvadilův pobyt na ministerstvu ukončit Němec. Narazil však na nesouhlas předsedy vlády Paroubka. Spor o Vyvadila tak ohrozil stabilitu vládní koalice. K pondělnímu ukončení Vyvadilovy stáže se Němec odhodlal až poté, co dostal dopis od Baxy, který písemně odvolal souhlas se stáží. Vyvadil se proto vrátil k brněnskému soudu.

Občanští demokraté zatím nerozhodli, jak vyrovnají důchodcům ztrátu při případném zavedení patnáctiprocentní rovné daně. Šéf ODS Mirek Topolánek je dnes prostřednictvím médií ujistil, že rozhodně ale nebudou tratit. Pokud ODS zvítězí v červnových volbách a zavede rovnou daň, penzistům buď do roka zvýší důchody, nebo zavede nulovou daň na potraviny. Ve hře je také snížení DPH jen u některých potravin, jak je to obvyklé v řadě zemí EU, řekl Topolánek novinářům.

Nejsilnější opoziční strana a favorit voleb ve středu představila daňovou kalkulačku, pomocí které si může každý člověk na internetu spočítat, jaké bude mít po daňové reformě příjmy. Kalkulátor zájemci naleznou na webových stránkách ODS.

Kalkulačka obsahuje upozornění, že výpočet je orientační a výše skutečného čistého příjmu po reformě bude záviset na aktuálním znění zákona. Nezahrnuje odpočitatelné položky, jako je hypotéka, pojistka, stavební spoření.

"Rovná daň není experiment, úspěšně funguje ve stále větším počtu evropských zemí. Je spravedlivá a doporučovaná domácími i zahraničními experty," tvrdí ODS. Propagaci daňové reformy mezi voliči má sloužit čtveřice nových plakátů, na nichž se lidé dočtou, že například čtyřčlenná rodina může počítat s příjmy navíc ve výši 66.700 korun, důchodcovský pár s 24.000 korun. Zdravotní sestra by si měla za vlády ODS polepšit ročně o 21.400 korun a dělník o 20.900 korun.

O zavedení nulové daně na potraviny poprvé v tisku uvažoval šéf poslaneckého klubu ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý. Topolánek ve středu zdůrazňoval, že jde pouze o jednu z možností vyrovnání ztrát důchodců. Připustil také, že takový nápad by vláda těžko prosazovala v Bruselu. Tlustému prý nevyčítá, že část plánu ODS prozradil. "Jediné, co mu vyčítám, že prozradil v únoru, co mělo být zveřejněno v dubnu," uvedl. Tlustý, který na dnešní tiskové konferenci věnované daňové reformě chyběl, viní vedení ODS z pomalého rozjezdu kampaně. Během března chce ODS postupně veřejnosti představovat další pilíře svého volebního programu.

Za nesmysl označil nedávno návrh ODS snížit základní sazbu DPH z 19 na 15 procent premiér a hlavní volební soupeř ODS Jiří Paroubek (ČSSD). Změna by podle ODS znamenala pokles příjmů státu, ale také zlevnění velké části zboží a služeb včetně energií.

Předlohou, kterou ODS předložila sněmovně v uplynulých týdnech, by se mohla sněmovna zabývat na schůzi, která bude zahájena v úterý 7. března. O záměru předložit daňové změny informovala ODS již koncem ledna. Jejich návrh ale ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil za předvolební populismus. Snížení základní sazby DPH by podle ČSSD připravilo veřejné rozpočty o 40 až 50 miliard korun ročně na daňových příjmech. ODS podle něj záměrně neříká, jak by tento výpadek příjmů státu, obcím a krajům kompenzovala.

Třeboňské nakladatelství Carpio vydává knihu Londýňanů Milana Kocourka a Zuzany Slobodové o životních osudech Čechů a Slováků žijících v Británii, ale také Britů zabývajících se Čechy a Slováky. Kniha s názvem Česko-slovenská Británie vznikala dva roky a obsahuje na 30 medailonů lidí v Čechách či na Slovensku slavných i méně známých. Křest knihy je plánován v Praze 6. března.

První místo dali autoři Václavu Holarovi, který má zvláštní význam v dějinách britské metropole, protože pro Brity ve svých rytinách zachytil podobu, jakou měl Londýn před velkým požárem v roce 1666, který prakticky zničil City.

V seznamu jsou dále například romský aktivista Ladislav Baláž, první český pilot v Royal Air Force Jiří Hartman, spisovatel a novinář Karel Bruščák, architektka Eva Jiřičná, filmař Jan Kaplan, spisovatel Benjamin Kuras, kněz Jan Lang, politologové Kieran Williams a Tim Gardner nebo autor knihy Noční jestřáb o českých pilotech v Británii Roger Darlington.

"Nejvíce mně bavily rozhovory s těmi lidmi, protože jsou to lidé vybíraní podle toho, čeho dosáhli," řekl ČTK Milan Kocourek, který má za sebou 24 let práce v BBC a kterého česká veřejnost zná jako stálého spolupracovníka Českého rozhlasu v Londýně. "Například stavitel (sir Frank) Lampl, který z koncentráku za druhé světové války to dotáhl až na osobu číslo jedna ve společnosti Bovis, což je zřejmě největší stavební firma na světě." Právě možnost poslouchat názory lidí, o nichž chtěl napsat, byla pro Kocourka největší radostí a odměnou za jeho dvouleté úsilí.

Jeho spoluautorka Zuzana Slobodová, která vystudovala filozofii a psychologii na univerzitě v Oxfordu, pracuje dnes jako překladatelka, tlumočnice a novinářka. Její práci mohli poznat čtenáři Literárních novin, Nové přítomnosti, Mostů a dalších periodik.

Česká republika bude mít v roce 2051 asi 8,9 milionu obyvatel. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnil Eurostat. Bez migrace by však byl celkový výsledek ještě daleko horší. Kdyby se v ČR neusadili žádní cizinci, počet obyvatel by poklesl až na 8,1 milionu. Úbytek obyvatel údajně zapříčiní nízká porodnost v následujících letech.

Česko však není jedinou zemí, která se bude muset s menším počtem lidí vypořádat. Pokles postihne i celkový počet obyvatel EU. Současně však existují státy, které si s tímto problémem nemusí lámat hlavu. V EU jich je celkem 12, mezi nimi především Francie, Irsko, Kypr, Lucembursko a Švédsko, které mohou čekat růst. K tomu přispějí především přistěhovalci.

Jen ve Francii podíl přistěhovalců na celkové struktuře obyvatelstva výrazně vzroste. Zatímco dnes ve Francii žije na 60 milionů lidí, za 45 let už to bude o zhruba pět milionů více. Kdyby se ale odečetl podíl imigrantů, celkový počet Francouzů by vzrostl jen o zhruba jeden milion. Opačný vývoj však čeká středoevropské a východoevropské státy, mezi nimi i ČR a Slovensko. Dnes na Slovensku žije zhruba 5,3 milionu lidí, v roce 2051 to bude již "pouhých" 4,6 milionu.

Pokles počtu obyvatel však není jediným problémem, se kterým se bude muset EU v budoucnosti vypořádat. Vrásky politikům přidělává i stárnutí celé populace. V současnosti jeden důchodce připadá na čtyři lidi v produktivním věku. Za více než 40 let se tento poměr sníží o polovinu, na jednoho důchodce tak budou připadat pouze dva pracující.

Statistici dokonce očekávají, že díky zlepšování životních podmínek se počet lidí starších 80 let do roku 2050 zhruba ztrojnásobí. Z 18 milionů v roce 2004 na 50 milionů v roce 2051. Tento dopad státy pocítí především po roce 2025. Lidé, kteří se narodili v letech takzvaného baby boomu, totiž začnou povážlivě stárnout a budou žít déle než jejich předchůdci.

Téměř třetina zaměstnanců stráví minimálně polovinu pracovní doby surfováním a vyhledáváním vlastních záležitostí na internetu. Vyplývá to z ankety personálního serveru Job3000.cz.

Celých 30 procent respondentů v anketě uvedlo, že na internetu ze soukromých důvodů tráví denně čtyři hodiny i více, zatímco pouze 16 procent zaměstnanců, kteří mají v práci přístup k internetu, nesmí svůj prohlížeč využívat k jiným než pracovním účelům.

Výsledky ankety podle serveru naznačují trend, který souvisí se stále větším využitím internetu v zaměstnání. "Lidé se neostýchají vyřizovat si na internetu své soukromé záležitosti nebo si hledat zábavu v pracovní době," uvedl majitel serveru Josef Nechvátal. "Celých 68 procent účastníků ankety totiž přístup na internet v práci alespoň minimálně k soukromým účelům zneužívá," dodal.

Mnoho firem tak již přikročilo k blokování některých nejnavštěvovanějších serverů a znemožnilo zaměstnancům například využívat soukromé e-mailové adresy, které nabízejí velké portály. "Na druhou stranu, internet je velmi užitečný nástroj pro vyhledávání informací, zaměstnavatelé zároveň potřebují, aby se v něm jeho zaměstnanci uměli pohybovat a dokázali rychle nalézt potřebné informace," uvedl majitel serveru Job3000.cz.

"Jde o to, jak efektivně vyřešit dilema mezi potřebností internetu a snadností jeho zneužití," řekl Nechvátal. "Samozřejmě není nejvhodnější, aby lidé v pracovní době hráli internetové hry, ale jistá míra důvěry a tolerance musí být ve zdravém pracovním ovzduší zachována," dodal.

Anketa se konala na personálním serveru po celý leden a zúčastnilo se jí 972 respondentů.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) napsal premiérovi Jiřímu Paroubkovi (ČSSD) kvůli případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. V dopise mu vysvětlil, že obsáhlý spis dosud nebyl přeložen do arabštiny, což znemožňuje zahájit vyšetřování a soudní proces v Kataru.

Katarské úřady na materiál čekají již půl roku, teprve potom mohou začít vyšetřovat Sáního český případ. Člen katarské královské rodiny byl v Česku nepravomocně odsouzen za sex se školačkami, ministr Němec ale rozhodl o předání případu do Kataru. Nyní je Sání ve své vlasti, která podle ministerstva spravedlnosti stíhání převzala. Sání prý složil kauci, proto není ve vazbě.

Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna má Sání domácí vězení, byl mu odebrán pas a nesmí opustit Katar. "Tento stav trvá, je potvrzen 27. února náměstkem nejvyššího státního zástupce státu Katar. Soudní proces proběhne okamžitě poté, co bude katarské straně doručen překlad soudního spisu," uvedl Dimun. Překlad má být podle něj hotov do konce března.

Paroubek si minulý týden vyžádal od Němce informace k případu. Vadí mu, že po půl roce vydání do vlasti princ není vyšetřován. V úterý řekl, že v takových případech je třeba myslet "tři čtyři kroky dopředu, a ne to dohánět podle toho, jak se věci vyvíjejí". Česká veřejnost by podle premiéra těžce nesla, kdyby princ nebyl ve své vlasti stíhán, očekává proto aktivitu ministerstva spravedlnosti, případně ministerstva zahraničí.

Ministr zdravotnictví David Rath nemá důkazy o korupčním chování některého pracovníka svého úřadu při uzavírání smluv na dodávku léků. Na schůzce se zástupci společnosti Pharmos chce proto slyšet, oč tato firma opírá své podezření z úplatkářství. Předseda představenstva firmy Pharmos už podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Chci jasnou odpověď, zda podezírají někoho z ministerstva zdravotnictví. Pokud ano, pak chci slyšet, koho, za jaké chování a oč své tvrzení opírají," řekl ministr novinářům. Zástupci společnosti mu prý už poslali dopis, v němž popírají, že z korupce podezírají někoho z ministerstva zdravotnictví. "Z naší strany jsem nenašel nic, co by mě v tuto chvíli opravňovalo k ráznému zákroku na ministerstvu zdravotnictví," dodal Rath. Dříve uvedl, že pokud mu firma důkazy o korupci na ministerstvu zdravotnictví nepředloží, podá na její vedení trestní oznámení.

Čtyři distributoři přestali před dvěma týdny zásobovat tři fakultní nemocnice léky kvůli dluhům. Bulovka, Thomayerova a brněnská "svatá Anna" jim prý dluží asi 400 milionů korun. Minulé pondělí dodávky obnovil jen Pharmos. V pátek ale oznámil, že je kvůli podezření na korupci v návrzích smluv dnes zase zastaví.

Podle středečního vydání Lidových novin měly skončit na účtech soukromých subjektů v souvislosti s uzavřením smluv o dodávkách léků až 30 milionů korun. Smlouvy na podíly z obchodů s nemocnicemi Pharmosu údajně předložili zástupce soukromé společnosti Pharmakon Miloš Brouček a lobbista Roman Bujakowski, kteří se vyjednávání na ministerstvu zdravotnictví účastnili. Pharmakon uvedl, že informace jsou nepravdivé a cílem jejich zveřejnění bylo poškození ministerstva i firmy.

Rath řekl, že o firmě Pharmakon nikdy neslyšel a považuje za nesmyslné a nelogické, aby jeho úřad využíval nějakého prostředníka. Zdůraznil, že ministerstvo komunikovalo s distributory přímo, spíše jsou podle něj podivné praktiky některých třetích subjektů. "Možná jde o nějaké vykuky, kteří se chtějí na celé situaci přihřát a využít této nestandardní situace, že distributoři přestali dodávat léky," poznamenal.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml, který s Pharmosem o dodávkách léků jednal, v Lidových novinách připustil, že Bujakowského zná. "Znám ho už více než rok z parlamentu, ze společenských akcí, párkrát jsem s ním hrál šachy," uvedl. Má pocit, že lobbista této známosti zneužil. Od začátku si prý myslel, že Bujakowski jedná za Pharmos. Pro ministerstvo prý lobbista nikdy nepracoval.

Tisíce českých vysokoškoláků ročně vyjedou studovat do zahraničí. Využívají k tomu například výměnné programy, stipendia nadací nebo se rozhodnou svoji zahraniční zkušenost financovat úplně z vlastních zdrojů. Jen v rámci programu EU Erasmus v loňském akademickém roce v cizině studovalo téměř 4200 studentů, je to zhruba o 600 více než před dvěma lety. ČTK to řekla vedoucí české sekce programu Petra Šlechtová.

Například na Karlově univerzitě se počet vysokoškoláků, kteří vyjíždějí do zahraničí, stále zvyšuje. Podle výroční zprávy univerzity v loňském roce do ciziny odjelo 2700 studentů, před šesti lety to bylo zhruba 1100. Více než polovina z nich využila právě programu Erasmus. Na podporů těch, kteří se rozhodnou strávit několik měsíců na zahraniční škole, má univerzita vlastní fond. V roce 2005 z něj podpořila téměř devadesát studentů.

Do programu Erasmus je zapojeno přes 40 českých veřejných i soukromých vysokých škol. "Nejvíce studentů vyjíždí z Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického v Praze a Masarykovy univerzity v Brně," řekla Šlechtová. Nejčastěji studenti prostřednictvím programu studují ekonomické, technické a jazykové obory. Své zahraniční zkušenosti získávají především v Německu, Francii, Velké Británii a Španělsku.

Měsíční příspěvek pro studenta, který se programu zúčastní, je zhruba 350 eur a jeho výše závisí na cílové zemi. Na náklady spojené se studiem a životem v cizině to ale nestačí. "Počítáme s tím, že studenti do svého pobytu investují zhruba stejnou částku, jakou by utratili v Česku. Samozřejmě záleží na tom, do jakého státu jedou," řekla Šlechtová.

Pravě díky podpoře ministerstva i rostoucím příspěvkům Evropské unie se programu může účastnit více studentů. Zatímco v roce 1998 to bylo 879, v loňském roce už 4178. Pobyty zajišťují přímo vysoké školy. Zájem studentů se ale různí. "Na některých školách mají vysoký převis poptávky a někde vyjede každý, kdo se přihlásí," řekla Šlechtová.

Finance na zahraniční pobyty mohou získat vysokoškoláci i z dalších programů Evropské unie. Podporují je i zahraniční a české nadace. Studenti mohou obdržet stipendia například i přímo od institucí, na které se hlásí.