Zprávy | Z archivu rubriky


Téměř třetina zaměstnanců stráví minimálně polovinu pracovní doby surfováním a vyhledáváním vlastních záležitostí na internetu. Vyplývá to z ankety personálního serveru Job3000.cz.

Celých 30 procent respondentů v anketě uvedlo, že na internetu ze soukromých důvodů tráví denně čtyři hodiny i více, zatímco pouze 16 procent zaměstnanců, kteří mají v práci přístup k internetu, nesmí svůj prohlížeč využívat k jiným než pracovním účelům.

Výsledky ankety podle serveru naznačují trend, který souvisí se stále větším využitím internetu v zaměstnání. "Lidé se neostýchají vyřizovat si na internetu své soukromé záležitosti nebo si hledat zábavu v pracovní době," uvedl majitel serveru Josef Nechvátal. "Celých 68 procent účastníků ankety totiž přístup na internet v práci alespoň minimálně k soukromým účelům zneužívá," dodal.

Mnoho firem tak již přikročilo k blokování některých nejnavštěvovanějších serverů a znemožnilo zaměstnancům například využívat soukromé e-mailové adresy, které nabízejí velké portály. "Na druhou stranu, internet je velmi užitečný nástroj pro vyhledávání informací, zaměstnavatelé zároveň potřebují, aby se v něm jeho zaměstnanci uměli pohybovat a dokázali rychle nalézt potřebné informace," uvedl majitel serveru Job3000.cz.

"Jde o to, jak efektivně vyřešit dilema mezi potřebností internetu a snadností jeho zneužití," řekl Nechvátal. "Samozřejmě není nejvhodnější, aby lidé v pracovní době hráli internetové hry, ale jistá míra důvěry a tolerance musí být ve zdravém pracovním ovzduší zachována," dodal.

Anketa se konala na personálním serveru po celý leden a zúčastnilo se jí 972 respondentů.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) napsal premiérovi Jiřímu Paroubkovi (ČSSD) kvůli případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. V dopise mu vysvětlil, že obsáhlý spis dosud nebyl přeložen do arabštiny, což znemožňuje zahájit vyšetřování a soudní proces v Kataru.

Katarské úřady na materiál čekají již půl roku, teprve potom mohou začít vyšetřovat Sáního český případ. Člen katarské královské rodiny byl v Česku nepravomocně odsouzen za sex se školačkami, ministr Němec ale rozhodl o předání případu do Kataru. Nyní je Sání ve své vlasti, která podle ministerstva spravedlnosti stíhání převzala. Sání prý složil kauci, proto není ve vazbě.

Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna má Sání domácí vězení, byl mu odebrán pas a nesmí opustit Katar. "Tento stav trvá, je potvrzen 27. února náměstkem nejvyššího státního zástupce státu Katar. Soudní proces proběhne okamžitě poté, co bude katarské straně doručen překlad soudního spisu," uvedl Dimun. Překlad má být podle něj hotov do konce března.

Paroubek si minulý týden vyžádal od Němce informace k případu. Vadí mu, že po půl roce vydání do vlasti princ není vyšetřován. V úterý řekl, že v takových případech je třeba myslet "tři čtyři kroky dopředu, a ne to dohánět podle toho, jak se věci vyvíjejí". Česká veřejnost by podle premiéra těžce nesla, kdyby princ nebyl ve své vlasti stíhán, očekává proto aktivitu ministerstva spravedlnosti, případně ministerstva zahraničí.

Ministr zdravotnictví David Rath nemá důkazy o korupčním chování některého pracovníka svého úřadu při uzavírání smluv na dodávku léků. Na schůzce se zástupci společnosti Pharmos chce proto slyšet, oč tato firma opírá své podezření z úplatkářství. Předseda představenstva firmy Pharmos už podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Chci jasnou odpověď, zda podezírají někoho z ministerstva zdravotnictví. Pokud ano, pak chci slyšet, koho, za jaké chování a oč své tvrzení opírají," řekl ministr novinářům. Zástupci společnosti mu prý už poslali dopis, v němž popírají, že z korupce podezírají někoho z ministerstva zdravotnictví. "Z naší strany jsem nenašel nic, co by mě v tuto chvíli opravňovalo k ráznému zákroku na ministerstvu zdravotnictví," dodal Rath. Dříve uvedl, že pokud mu firma důkazy o korupci na ministerstvu zdravotnictví nepředloží, podá na její vedení trestní oznámení.

Čtyři distributoři přestali před dvěma týdny zásobovat tři fakultní nemocnice léky kvůli dluhům. Bulovka, Thomayerova a brněnská "svatá Anna" jim prý dluží asi 400 milionů korun. Minulé pondělí dodávky obnovil jen Pharmos. V pátek ale oznámil, že je kvůli podezření na korupci v návrzích smluv dnes zase zastaví.

Podle středečního vydání Lidových novin měly skončit na účtech soukromých subjektů v souvislosti s uzavřením smluv o dodávkách léků až 30 milionů korun. Smlouvy na podíly z obchodů s nemocnicemi Pharmosu údajně předložili zástupce soukromé společnosti Pharmakon Miloš Brouček a lobbista Roman Bujakowski, kteří se vyjednávání na ministerstvu zdravotnictví účastnili. Pharmakon uvedl, že informace jsou nepravdivé a cílem jejich zveřejnění bylo poškození ministerstva i firmy.

Rath řekl, že o firmě Pharmakon nikdy neslyšel a považuje za nesmyslné a nelogické, aby jeho úřad využíval nějakého prostředníka. Zdůraznil, že ministerstvo komunikovalo s distributory přímo, spíše jsou podle něj podivné praktiky některých třetích subjektů. "Možná jde o nějaké vykuky, kteří se chtějí na celé situaci přihřát a využít této nestandardní situace, že distributoři přestali dodávat léky," poznamenal.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml, který s Pharmosem o dodávkách léků jednal, v Lidových novinách připustil, že Bujakowského zná. "Znám ho už více než rok z parlamentu, ze společenských akcí, párkrát jsem s ním hrál šachy," uvedl. Má pocit, že lobbista této známosti zneužil. Od začátku si prý myslel, že Bujakowski jedná za Pharmos. Pro ministerstvo prý lobbista nikdy nepracoval.

Tisíce českých vysokoškoláků ročně vyjedou studovat do zahraničí. Využívají k tomu například výměnné programy, stipendia nadací nebo se rozhodnou svoji zahraniční zkušenost financovat úplně z vlastních zdrojů. Jen v rámci programu EU Erasmus v loňském akademickém roce v cizině studovalo téměř 4200 studentů, je to zhruba o 600 více než před dvěma lety. ČTK to řekla vedoucí české sekce programu Petra Šlechtová.

Například na Karlově univerzitě se počet vysokoškoláků, kteří vyjíždějí do zahraničí, stále zvyšuje. Podle výroční zprávy univerzity v loňském roce do ciziny odjelo 2700 studentů, před šesti lety to bylo zhruba 1100. Více než polovina z nich využila právě programu Erasmus. Na podporů těch, kteří se rozhodnou strávit několik měsíců na zahraniční škole, má univerzita vlastní fond. V roce 2005 z něj podpořila téměř devadesát studentů.

Do programu Erasmus je zapojeno přes 40 českých veřejných i soukromých vysokých škol. "Nejvíce studentů vyjíždí z Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického v Praze a Masarykovy univerzity v Brně," řekla Šlechtová. Nejčastěji studenti prostřednictvím programu studují ekonomické, technické a jazykové obory. Své zahraniční zkušenosti získávají především v Německu, Francii, Velké Británii a Španělsku.

Měsíční příspěvek pro studenta, který se programu zúčastní, je zhruba 350 eur a jeho výše závisí na cílové zemi. Na náklady spojené se studiem a životem v cizině to ale nestačí. "Počítáme s tím, že studenti do svého pobytu investují zhruba stejnou částku, jakou by utratili v Česku. Samozřejmě záleží na tom, do jakého státu jedou," řekla Šlechtová.

Pravě díky podpoře ministerstva i rostoucím příspěvkům Evropské unie se programu může účastnit více studentů. Zatímco v roce 1998 to bylo 879, v loňském roce už 4178. Pobyty zajišťují přímo vysoké školy. Zájem studentů se ale různí. "Na některých školách mají vysoký převis poptávky a někde vyjede každý, kdo se přihlásí," řekla Šlechtová.

Finance na zahraniční pobyty mohou získat vysokoškoláci i z dalších programů Evropské unie. Podporují je i zahraniční a české nadace. Studenti mohou obdržet stipendia například i přímo od institucí, na které se hlásí.

Kabinet ve středu určil výši sociálních stipendií pro studenty vysokých škol z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1-násobek životního minima. ČTK to oznámil úřad vlády. Podle návrhu ministerstva školství bude příspěvek činit 1600 korun, který bude student v tíživé sociální situaci pobírat deset měsíců v roce. Ze státního rozpočtu si to vyžádá zhruba 220 milionů korun ročně.

Stipendium by podle odhadů mělo pobírat zhruba 13.000 studentů. Vyplácet peníze mají vysoké školy, na kterých studují, což ale vzbudilo nevoli univerzit i studentů. Novinku přinesla novela vysokoškolského zákona, kterou loni na podzim schválil parlament a podepsal prezident. Bude záležet na školách, kdy začnou stipendia vyplácet. Nejdříve musí změnit svůj stipendijní řád. První dávky by mohli vysokoškoláci dostávat na konci března či začátkem dubna. Nárok na stipendium mají studenti od prvního ledna.

Zástupcům škol se ale zajištění výplat stipendií nezamlouvá. "Na vysoké školy je delegována povinnost složitě organizovat výplatu těchto stipendií, která jsou vlastně sociální dávkou," řekl již dříve ČTK místopředseda České konference rektorů Václav Cejpek. Konference chce racionálnější způsob - stipendia by mělo vyplácet ministerstvo práce a sociálních věcí nebo jím pověřená instituce po vzoru vyplácení jiných sociálních dávek.

Také předsedkyně Studentské komory Rady vysokých škol Klára Poláčková si myslí, že by stipendia měly rozdělovat úřady, které vyplácejí sociální dávky. Podávání žádosti o podporu přímo ve škole bude pro studenty podle ní i ponižující - student totiž musí přinést doklad, že patří do té nejnižší sociální skupiny. Za diskriminující studentská komora označila věkové omezení vyplácení stipendia. Mají na ně nárok jen vysokoškoláci, kterým není více než 26 let.

Návštěvníci tanečních party kouří častěji marihuanu než tabák. Vyplývá to ze studie Tanec a drogy, kterou připravuje k vydání Rada pro koordinaci protidrogové politiky. Pravidelněji konzumuje konopí podle této studie přes 64 procent milovníků taneční hudby, tabák o čtyři procenta méně. Na zvyšování počtu kuřáků marihuany v Evropě upozorňuje i zpráva Mezinárodního ústavu pro kontrolu narkotik za rok 2005, která byla zveřejněna ve středu.

Data obsažená ve studii Tanec a drogy vycházejí z výzkumu provedeného v roce 2003, v souhrnné podobě budou ale poprvé publikována až letos. Sebrána byla na festivalech elektronické taneční hudby a pomocí internetu, odpovědělo celkem 1652 respondentů ve věku od 13 do 40 let. Čerstvější údaje nejsou k dispozici.

Podle odborníků je spotřeba ilegálních drog včetně konopí mezi návštěvníky tanečních akcí vyšší než v celkové populaci. Podle tři roky staré Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách okusilo v ČR marihuanu asi 44 procent patnáctiletých a šestnáctiletých, nejvíce v celé Evropě.

Vědci v poslední době upozorňují na to, že častá konzumace marihuany může u lidí, kteří k tomu mají genetické předpoklady, odbrzdit vznik schizofrenie. V mozcích nezletilých silných kuřáků byly údajně nalezeny změny podobné těm, které jsou identifikovány právě u schizofreniků. U lidí s vytvořenou či vrozenou dispozicí může podle odborníků tato droga přispět k rozvoji hlubokých depresivních či úzkostných stavů.

U každodenních a intenzivních uživatelů konopí hrozí ztráta motivace. Lidé sedí doma, kouří a nechce se jim nic dělat, popisují odborníci. Naopak jiní vědci se domnívají, že kouření konopí způsobuje menší škody na lidském zdraví než v případě tabáku.

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda jednal v úterý v Londýně s britským ministrem obrany Johnem Reidem zejména o Iráku, ale rovněž o dalších oblastech na Blízkém východě. Podle Svobody globální výzvy a nebezpečí dnes spojují partnerské země a vyžadují koordinovaný přístup. "Není možné sedět doma a tvářit se, že to, co se děje takzvaně daleko za našimi hranicemi, nemá k nám žádnou vazbu," vysvětlil. Jednání s Reidem se dotklo i Palestiny. Obě země se shodují v tom, že podmínkou další podpory palestinské samosprávy poté, co do jejího čela v souladu s výsledky voleb nastoupí hnutí Hamás, je přijetí principu mírového soužití a existence dvou států, tedy Palestiny a Izraele.

V úterní přednášce v londýnském Královském institutu pro mezinárodní záležitosti Svobod označil nedávný postup Evropské unie vůči islámským zemím, kde byly kvůli karikaturám proroka Mohameda napadeny zastupitelské úřady, za slabý a přirovnal ho k předválečné britsko-francouzské politice appeasementu (ustupování). "Já říkám to, co si podle mne také většina lidí myslí, že Evropa má být silnější. A síla se projevuje také v tom, že si o něco řekneme. Když někdo poruší mezinárodní závazky, a to se týkalo právě ochrany zastupitelských úřadů v Sýrii nebo v Libanonu, tak máme právo si říci o jasnou pozici těchto vlád," zdůraznil ministr po přednášce. K úspěchu podle něj nevede ustupování a podbízení se, ale dlouhodobá, předvídatelná a pevná a zahraniční politika.

Cyril Svoboda v pondělí neuspěl v Bruselu se svým požadavkem, aby Evropská unie žádala omluvu od muslimských zemí za útoky proti velvyslanectvím členských států unie. Svoboda neuspěl ani s požadavkem zřídit fond, který by Dánsku určitým způsobem finančně kompenzoval ztráty vzniklé embargem na dánské zboží. Jak řekl Cyril Svoboda Radiu Praha, České republice jde o to, aby v Evropské unii existovala skutečná solidarita. "Jsem přesvědčen, že postoj, který představujeme, je správný postoj. My chceme silnou Evropu, Evropu, která je sjednocená, která také má nějakou vůli a prosazuje ji mimo vlastní prostor. My chceme mít přátelské vztahy se všemi arabskými státy. Nevěřím na žádný střet civilizací nebo náboženství. Nicméně přátelské vztahy neznamenají, že když se něco děje v rozporu s mezinárodním právem, a to byly právě útoky na unijní ambasády, že nepožádáme o jistý typ reakce, to znamená o omluvu, o prohlášení tamních vlád, že do budoucna se nic takového nestane. Myslím, že na to máme plné právo" uvedl Cyril Svoboda pro Radio Praha.

Premiér Jiří Paroubek nechce v České republice zavádět většinový volební systém. Slova šéfa europoslanců ODS Jana Zahradila na toto téma považuje za "fantasmagorie". Zahradil podle deníku Právo připustil, že za určitých okolností a jako krajní řešení by mohla po volbách vzniknout velká koalice, která by měla jediný významný úkol, a to právě prosazení většinového systému. Podle Práva získávají úvahy občanských demokratů pro případ, že by ve volbách získala většinu levice, konkrétnější podobu. Funkční období vlády by trvalo jen krátce do předčasných voleb, v kabinetu by nezasedly stranické špičky a koalice by měla změnit volební systém na většinový. Takové priority pro krajní řešení podle deníku vyjmenoval Zahradil. Pokud by voliči namíchali karty tak, že by jedinou "demokratickou vládou" byla velká koalice, fungoval by podle něj takový kabinet třeba jen na několik měsíců. "To jsou úplné fantasmagorie představitelů ODS," uvedl Paroubek. Nesdílí prý pocit, "že bychom tady měli zavést nějaký většinový systém". "Jsou tady i další politické strany, jako jsou lidovci, jako jsou komunisté," prohlásil. Předpokládá, že KDU-ČSL i KSČM budou i v nové sněmovně. Pak je podle něj otázka, jaká vznikne vláda. Stabilní kabinet se ale podle něj dá sestavit i se 105 poslaneckými mandáty.

ODS a ČSSD usilovaly o úpravu volebního systému již v době takzvané opoziční smlouvy, kdy v parlamentu prosadily posílení většinových prvků. Ústavní soud ale na návrh tehdejšího prezidenta Václava Havla většinu změn zrušil. Paroubek znovu uvedl, že spolupráce ČSSD a ODS je možná jen v případě, že ODS přistoupí na vládu jasně "proevropského" charakteru. Musela by podle něj také upustit od některých svých záměrů v sociální oblasti, které premiér považuje za experimenty. "Že nepovedeme stát někam do Asie, ale že ho povedeme směrem k těm nejvyspělejším zemím západní Evropy," řekl předseda vlády.