Zprávy | Z archivu rubriky


Zdravotníci možná v květnu, tedy měsíc před sněmovními volbami, uspořádají generální protest. Mohl by znamenat i uzavření ordinací a omezení péče. K tomuto kroku by mohli přistoupit, pokud do té doby neprosadí své požadavky. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Ministr zdravotnictví David Rath v ČT zopakoval, že tlaku nespokojených zdravotníků neustoupí. Pekárka obvinil z toho, že stomatologickou komoru zpolitizoval a udělal z ní "ocásek ODS".

Tisíce zdravotníků protestovaly proti Rathovi již v pátek na pražském Staroměstském náměstí. Tvrdí, že jeho politika ohrožuje kvalitu péče. Ministr ale míní, že nespokojeným lékařům, lékárníkům a zubařům jde o vlastní příjmy a pacienti by na splnění jejich požadavků naopak doplatili. Páteční protest pořádali soukromí lékaři, zubaři, lékárníci, menší nemocnice a některá pacientská sdružení. Nepodpořily ho Česká lékařská komora a Lékařský odborový klub - stojí za Rathem.

Nespokojení zdravotníci požadují ministrův odchod, ale vadí jim i zákon o neziskových nemocnicích a například i norma, kterou se Rath podle Pekárka snaží ovládnout pojišťovny. Prezident České lékařské komory Milan Kubek však v tomtéž pořadu řekl, že většina lékařů z nemocnic naopak sporný zákon o neziskových zařízeních podporuje. Soudí, že páteční demonstrace kredit zdravotníků v očích veřejnosti "strašně poškodila".

Rathův partner v diskusi, hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann (ODS) se Pekárka zastal, mimo jiné i v případě ministrova tvrzení, že ze stomatologické komory se stal "ocásek ODS". Podle hejtmana lze dovodit, že z lékařské komory se pod vedením Rathova spojence Kubka stal "ještě větší ocásek" sociální demokracie.

Kreml v neděli potvrdil datum oficiální návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v České republice. Jak se dříve předpokládalo, přijede Putin do Česka 1. a 2. března. Putin jako hlava státu přijede do Prahy poprvé. Podle informací ČTK bude Putinův doprovod tvořit asi 60 lidí. S ruským prezidentem přijede do Prahy také jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov a šéf úřadu ruské vlády a předseda česko-ruské mezivládní komise Sergej Naryškin. V ruské delegaci budou i zástupci ruských regionů.

Podle českého velvyslance v Moskvě Miroslava Kostelky už je rozpracována řada dohod, o kterých se může jednat i v Praze. Před dokončením je například smlouva mezi oběma vládami o ukončení produkce vojenského materiálu na základě licencí bývalého Sovětského svazu. Na podpis čeká i dohoda o vzájemné ochraně práv výsledků duševní činnosti ve vojensko-technické oblasti, tedy využívání licencí v obranném průmyslu. Zástupci ministerstev financí jednají také o úpravě dohody o podpoře a vzájemné ochraně investic a dohodě o zamezení dvojího zdanění. "Měla by být uzavřena rámcová úvěrová smlouva o financování českého vývozu do Ruska mezi Českou exportní bankou a ruskou Vněšekonombankou," řekl ČTK Kostelka. Český premiér by chtěl na jednáních s Putinem otevřít také otázku dodávek zemního plynu a ropy do Česka po roce 2013, kdy vyprší současné kontrakty. Česko se bude podle Kostelky zajímat především o problematiku stabilnosti dodávek energetických surovin.

O definitivním osudu náměstka ministra spravedlnosti Jiřího Vyvadila se rozhodne v pondělí, kdy se Vyvadil v úřadu sejde s ministrem Pavlem Němcem. Z pořadu České televize Otázky Václava Moravce vyplynulo, že oba trvají na svých předchozích postojích - Vyvadil odmítá odstoupit a ani Němec nehodlá nic měnit na svém dřívějším vyjádření, v němž náměstka nepřímo vyzval k rezignaci.

Spor mezi Vyvadilem a Němcem vznikl kvůli tomu, že Vyvadil ministra neinformoval o své schůzce se stíhaným podnikatelem Tomášem Pitrem. Premiér Jiří Paroubek o ni přitom věděl. S Pitrem dokonce Vyvadil vyjednával o prodeji potravinářské firmy Setuza jako Paroubkův posel. Vyvadil také kontaktoval soudce Petra Nováka, jehož senát loni poslal Pitra za daňové úniky na 8,5 roku do vězení - rozsudek zatím není pravomocný.

Ministr dříve uvedl, že Vyvadil snižuje důvěru nejen v ministerstvo, ale především v justici jako celek a z toho důvodu mu nezbývá než jej vyzvat, aby z této věci do konce týdne vyvodil osobní odpovědnost. V neděli k tomu nechtěl nic dodávat, uvedl pouze, že v pondělí věc proberou s Vyvadilem u pracovního stolu. Očekává rozuzlení a zklidnění situace.

Podle Němce je věcí ČSSD, jak by se zachovala, kdyby Vyvadila odvolal. Pokud by Paroubek zareagoval na odchod náměstka nominovaného ČSSD odvoláním ministra z US-DEU, vnímal by to jako "faktické zrušení koaliční smlouvy". "Pokud se sociální demokracie bude snažit za každou cenu tímto vyhozením z vlády pomoci Unii svobody k úspěchu ve volbách, no tak s tím těžko můžeme něco dělat," uzavřel Němec.

Lednovou schůzku náměstka ministra spravedlnosti Jiřího Vyvadila (ČSSD) s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem dojednali jejich právníci. Pitr to řekl v diskusním pořadu Nedělní partie televize Prima. Setkání s Vyvadilem podle něho trvalo deset minut. "Když to řeknu zjednodušeně, já mám jednoho právníka, pan Vyvadil má právníka, ti právníci se znají, oba dva znají ten problém a oba dva napadlo, že by bylo dobré udělat schůzku mně s panem Vyvadilem," prohlásil.

Jediným tématem prý byl Pitrův dotaz, zda je společnost PPF vhodným kupcem pro potravinářskou firmu Setuza a může ji zachránit před krachem. Setuzu vlastní společnost Český olej, jejíž vlastníky Pitr neoficiálně zastupuje. "Důvod byl takový, že kauza Setuza je za poslední léta zpolitizována a já nechci, aby ta firma kvůli mé osobě zbankrotovala," prohlásil Pitr, který byl nepravomocně odsouzen za 11 let staré daňové delikty a je stíhán za další. Navíc byl obviněn v souvislosti s prodejem akcií Setuzy z podvodu. Premiér Jiří Paroubek před časem Pitra nařkl z rozpoutání aféry kolem privatizace Unipetrolu. Pitr je však přesvědčen, že se stal obětí tajných služeb. "Před rokem ten samý soud s těmi samými důkazy řekl, že jsem nevinen a zprostil mě viny. Byl jsem odsouzen až poté, co jsem byl označen jako nepřítel státu," konstatoval.

V prosinci loňského roku policie na Pitra vydala zatykač, podle jeho názoru "zcela jasně v režii tajných služeb". "Je to písemně doložené," uvedl Pitr s poukazem na text dopisu místopředsedy městského soudu v Praze Bohuslava Horkého ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi, který zveřejnila Mladá fronta Dnes. Soudce v něm sděluje, že kancléř rozvědky řekl jemu a soudci Petru Novákovi, který má Pitrův případ na starosti, že předseda vlády Paroubek byl prostřednictvím ministra vnitra informován o Pitrově úmyslu opustit republiku, a bylo by pro něj nepřijatelné, kdyby se Pitrovi podařilo uprchnout. "Můžu si myslet, že i ten rozsudek, který byl jen tři týdny před tím, než byl ten zatykač, už mohl souviset s tím, že někdo plánoval vydání toho zatykače," prohlásil Pitr.