Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr David Rath vyzval společnost Pharmos, aby neodkladně předložila přímo jemu důkazy, o něž opírá svá tvrzení o údajném korupčním jednání na ministerstvu zdravotnictví. V případě, že tak neučiní, podá ministerstvo na Pharmos trestní oznámení, řekla v sobotu ČTK mluvčí ministerstva Jana Kocová. Předseda představenstva Pharmosu Roman Kejzlar nechtěl Rathovo prohlášení komentovat. Podotkl pouze, že ministr představitele firmy požádal o schůzku. Kejzlar nevyloučil, že na setkání s Rathem mohou důkazy předložit. Termín schůzky podle něj dosud nebyl stanoven.

Pharmos chce 1. března ukončit dodávky léků do tří fakultních nemocnic. Rozhodla se tak údajně kvůli podezření z korupce při uzavírání smluv o dodávkách. Navíc dluh nemocnic, kvůli němuž distributoři léky přestali nemocnicím dodávat, je podle firmy trojnásobný.

Rath podle Kocové vyjádřil údiv nad tím, že se společnost - když údajně zjistila nekalé jednání některých zaměstnanců ministerstva - neobrátila přímo na něj, aby mohl udělat potřebné kroky a zjednat nápravu. Takto postup Pharmosu dělá na Ratha podle mluvčí dojem určité manipulace s ministerstvem a veřejným míněním.

Čtyři distributoři přestali Thomayerově nemocnici, Bulovce a brněnské "svaté Anně" dodávat léky kvůli tomu, že jim měly dlužit 400 milionů korun. Dodávky 20. února obnovil jen Pharmos poté, co premiér Jiří Paroubek slíbil, že stát dluh srovná. Tyto nemocnice podle firmy k 22. únoru dlužily ve skutečnosti 1,2 miliardy korun. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR ke konci roku 2004 měly dodavatelům za zdravotnické prostředky, léčiva a služby uhradit dohromady přes 1,88 miliardy korun. Kdyby nyní splácely dluh jen vybraným firmám, upřednostnily by podle Pharmosu věřitele a jednaly by nezákonně. Podle vedení Pharmosu Rath v souvislosti s dluhy nemocnic Paroubka buď "záměrně mystifikoval", nebo nemá informace o hospodaření fakultních nemocnic, které přitom ministerstvo řídí.

Ministr zdravotnictví David Rath tvrdí, že evropští poslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký asi zneužili peníze od Evropského parlamentu k pořádání politické agitace ve prospěch své strany. Ouzký, Cabrnoch i předseda poslanců ODS v Evropském parlamentu Jan Zahradil Rathova obvinění odmítli.

Ministr řekl, že kvůli svému podezření napsal předsedovi EP Josepu Borellovi. V dopise se ho ptá, jestli je možné peníze spojené s výkonem mandátu europoslance používat na "vnitřní předvolební akce". Ministr za takové akce považuje semináře pořádané právě Ouzkým a Cabrnochem. Europoslanci prý navíc za tyto peníze na seminářích propagují "svoji soukromou firmu IZIP", tedy projekt internetových zdravotních knížek. Oba zástupci ODS stáli u zrodu projektu a Ouzký v něm má dosud podíl. Místopředseda EP Ouzký již ve čtvrtek uvedl, že IZIP podporoval dříve i Rath a kritikou projektu se nyní mstí.

Zahradil uvedl, že Rath jen dokazuje neznalost fungování evropských institucí. Každá frakce europarlamentu podle něj dostává určitou částku na informační projekty jednotlivých poslanců - napřed je každý projekt schválen, po předložení faktur a účtů pak zpětně proplacen. Takový postup uplatňují všichni členové frakce EPP-ED i dalších klubů včetně socialistického. "Kdyby to Rath věděl, nemohl by psát předsedovi EP José Borellovi, který s tím nemá vůbec nic společného," řekl Zahradil.

Rath na adresu obou europoslanců řekl, že jde o "hrubé zneužití" peněz europarlamentu k "vměšování do předvolebního boje". Ministr v minulých týdnech opakovaně obvinil některé politiky ODS z toho, že byli napojeni na finance Všeobecné zdravotní pojišťovny. Občanští demokraté již dříve uvedli, že ho budou žalovat. Podezírají ho, že korupčně se choval naopak on, když stál v čele České lékařské komory.

Omezení dodávek léků do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně podle ministra financí Bohuslava Sobotky neohrozí proces schvalování Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC. Nemocnici, která chce stavět centrum za dvě miliardy korun, přerušili velkodistributoři dodávky léků kvůli nesplaceným dluhům. Podobně dopadly i dvě fakultní nemocnice v Praze. Nemocnice u sv. Anny bude zařazena do oddlužovacího programu, řekl v sobotu Sobotka novinářům v Brně.

Konkrétní částku, kterou chce stát trojici nemocnic poskytnout ale odmítl uvést. "Mým cílem je zajistit dostatek finančních prostředků tak, aby nebyly ohroženy dodávky léků," uvedl ministr. Nedostatek léků podle něj zatím akutně nemocnicím nehrozí, protože mají zásoby na dva až tři týdny. O konkrétní podobě finanční pomoci bude jednat s ministrem zdravotnictví v pondělí.

Podle Sobotky by ale problém s dluhy neměl zkomplikovat realizaci tak důležitého projektu, jako je ICRC. Vláda by se jím měla zabývat v polovině března, doplnil. Vznik centra měl být přitom původně schválen do konce minulého roku.

Projekt centra připravili lékaři z brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny ve spolupráci s prestižní americkou klinikou Mayo. O jeho realizaci ale musí rozhodnout vláda, protože většinu nákladů by měl podle projektu hradit stát. Hlavní náplní činnosti ICRC by měl být výzkum v medicíně a přidružených oborech. Nosnými obory budou kardiologie, kardiochirurgie, vnitřní lékařství, akutní medicína a neurologické vědy.

Topmodelka a bývalá Miss ČR Helena Houdová představila v sobotu v pražské Galerii Langhans dvě desítky svých barevných snímků, které nafotila při pobytu na Kubě. Fotografie si přišel prohlédnout také bývalý prezident Václav Havel. Houdová chtěla svými snímky ukázat život obyvatel nuzných čtvrtí kubánských měst. Při fotografování ji v lednu zatkla kubánská policie.

Houdová žije v New Yorku, na prezentaci výstavy nazvané To nesmíte vidět přijela přímo z letiště a zpět se vrací v neděli. Kromě modelingu se zabývá zejména charitativními projekty. Fotografuje již asi rok a půl, zaměřuje se právě na sociální témata. "Občas vyfotím i zákulisí modelingu, ale nebaví mě fotit módu. Mě baví realita," řekla Houdová ČTK. Výstavu uspořádala společnost Člověk v tísni, návštěvníci mohou zakoupit vystavené fotografie nebo pohledy. Výtěžek organizátoři předají prostřednictvím konta SOS Kuba rodinám kubánských politických vězňů. "Je jich na Kubě dost a myslím si, že je závazkem této společnosti jim pomáhat," prohlásil Igor Blaževič z Člověka v tísni. Výstava potrvá do 9. března.

Houdová byla společně s pedagožkou Marianou Kroftovou zadržena na Kubě 23. ledna, když fotografovala nuznou čtvrť na předměstí hlavního města Havany. Obě ženy strávily v policejní vazbě 11 hodin. Úřady jim nedovolily kontaktovat český zastupitelský úřad. Fotografie se prý podařilo zachránit díky tomu, že kubánská policie příliš nerozumí tomu, jak funguje digitální fotoaparát. Dívce se podařilo kartu schovat v podprsence.